/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
LEŚNICTWO

Prezydent zawetował nowelizację ustawy o lasach

Autor: oprac red.
Źródło: Kancelaria Prezydenta
Data: 2015-10-27


Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o lasach, która niedawno uchwalił Sejm. Według jej inicjatorów miała ona zabezpieczyć lasy państwowe przed ewentualną prywatyzacją. Zdaniem jej przeciwników dotychczasowe zapisy ustawy były w tym zakresie całkowicie wystarczające, a nawet lepsze.

Prezydent Andrzej DudaPrezydent Andrzej DudaFot. Kancelaria Prezydenta RP

Jak podała w komunikacie Kancelaria Prezydenta, w opinii Prezydenta RP ustawa nie zapewnia wprowadzenia instrumentów zapewniających skuteczną ochronę lasów państwowych w sposób zgodny z deklarowanymi celami. Uchwalona ustawa zawiera rozwiązania wskazujące, iż ustawy zwykłe mogą wprowadzać możliwość zbywania lasów państwowych, co nie gwarantuje pełnej ochrony lasów przed zmianą ich statusu. Ponadto ustawa wprowadza przesłankę wskazującą na możliwość zbywania lasów dla realizacji celów publicznych w rozumieniu ustawy o gospodarce nieruchomościami, co oznacza wprowadzenie szerokiego katalogu okoliczności umożliwiających dokonywanie zbywania lasów państwowych. Wreszcie uchwalona ustawa przyjmuje niejednoznaczną regulację dotyczącą dostępu do lasów państwowych. - "ustawa nie zapewnia wprowadzenia instrumentów zapewniających skuteczną ochronę lasów państwowych w sposób zgodny z deklarowanymi celami".

Nowelizację ustawy Sejm uchwalił 9. października 2015r. o zmianie ustawy o lasach. Oprócz kwestii sprzedaży lasów i dostęp do nich społeczeństwa, w zawetowanej ustawie znalazła się również poprawka poprawka związana z włączeniem obecnego dodatkowego urlopu macierzyńskiego do urlopu rodzicielskiego, które nastąpiło postanowieniami ustawy z dnia 24 lipca 2015r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, która wejdzie w życie w dniu 2 stycznia 2016r.

 

Sejm przyjął ustawę głosami PO, PSL, SLD oraz Ruchu Palikota. Posłowie PiS wnioskowali o odrzucenie nowelizacji ustawy.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz