/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Schweighofer oskarżony o zakup drewna z nielegalnego pozyskania w Rumunii

Autor: oprac. red
Źródło: WWF
Data: 2015-10-21


Koncern Schweighofer odpowiada za nielegalną wycinkę rumuńskich lasów – alarmuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF, która złożyła wnosek o wszczęcie dochodzenia w tej sprawie.

Tartak Schweighofer w Rădăuți / RumuniaTartak Schweighofer w Rădăuți / RumuniaFot. Holzindustrie Schweighofer, CC BY-SA 4.0

Zdaniem WWF nielegalnej działalności austriackiej firmy Holzindustrie Schweighofer dowodzi raport amerykańskiej organizacji pozarządowej US Environmental Investigation Agency (EIA). Z raportu wynika, że Schweighofer przetwarza drewno z bezprawnie pozyskanego surowca pochodzącego z rumuńskich lasów. Surowiec ten jest wykorzystywany do produkcji wyrobów i do wytwarzania biomasy. Schweighofer jest jedną z największych firm zajmujących się przerobem drewnem w Europie, i jak wskazuje EIZ - jednocześnie jednym z głównych winowajców nielegalnej wycinki w lasach Rumunii.

 

W związku z tym, WWF złożył dziś skargę do Federalnego Biura Leśnego w Wiedniu, powołując się na naruszenia austriackich przepisów w zakresie handlu drewnem (HolzHÜG). Organizacja domaga się również pełnego dochodzenia w sprawie koncernu Schweighofer.

 

Jak informuje WWF, oskarżenia pod adresem Schweighofera bazują na starannie zebranym materiale dowodowym. Wśród nich znajdują się filmy, na których przedstawiciele austriackiej firmy dokonują zakupu nielegalnego drewna. Są też materiały, które udokumentowały ciężarówki wywożące drewno z rumuńskich parków narodowych.

 

Z raportu EIA wynika, że ponad 50% drewna w Rumunii pochodzi z nielegalnej wycinki. Znacząca część nielegalnie pozyskanego surowca trafiało do Schweighofera. Zdaniem ekspertów monitorujących sprawę austriackiego koncernu z AGENT GREEN, możemy mówić o zorganizowanych strukturach przestępczych, które stoją za nielegalnym handlem rumuńskim drewnem. Winnym sytuacji jest również brak odpowiedniej kontroli ze strony władz Rumunii.

 

Raport EIA wskazuje również, że działalność Schweieghofera doprowadziła do zniszczenia lokalnego, rumuńskiego przemysłu drzewnego. Po wejściu na rynek ze swoim znaczącym zapotrzebowaniem, firma doprowadziła do znacznego wzrostu cen drewna, których nie były w stanie zapłacić mniejsze przedsiębiorstwa. Zdaniem byłego rumuńskiego ministra środowiska, Doina Pana, Schweighofer doprowadził do likwidacji 50 tysięcy miejsc pracy w przemyśle drzewnym.

 

Austriacka firma stworzyła sieć powiązań, na której szczycie znalazła się prywatna fundacja Schweighofer Privatstiftung, zarejestrowana w Austrii, co pozwala na odnoszenie dodatkowych korzyści podatkowych. 

 

Według informacji WWF, Schweighofer próbował też aktywnie wpłynąć na zatrzymanie zmian legislacyjnych, które miały ograniczyć wpływy tej firmy w rumuńskim przemyśle drzewnym.

 

Schweighofer jest obecny w Rumunii od 2002 roku. W kraju, który nadal ma 218 tysięcy hektarów naturalnych lasów, w ciągu ostatnich dwóch dekad zostało nielegalnie wyciętych 80 milionów metrów sześciennych drewna, o równowartości 5 miliardów euro. Schweighofer jest największym, ale nie jedynym podmiotem, który bierze udział w niszczeniu rumuńskich lasów. Wśród odbiorców tego koncernu znajdują się też co najmniej trzy firmy z Polski. Jeśli dostawca zostanie uznany winnym łamania austriackich przepisów na mocy EUTR - unijnego roporządzenia dotyczącego obrotu drewnem, problemy mogą mieć również nabywcy jej wyrobów.

 

Holzindustrie Schweighofer to austriackie rodzinne przedsiębiorstwo, którego tradycja kontynuowana jest od ok. 400 lat. Na przełomie wieku wydawało się, że firma zniknie z mapy "wielkiego" przemysłu drzewnego Europy. W 1998r., w wyniku fuzji, 6 dużych zakładów na terenie Austrii i Czech, o łącznej zdolności przerobu przekraczającej 3 mln m3 surowca drzewnego, zostało włączone do koncernu Stora Enso. W 2001r. Stora odkupiła od rodziny Schweighofer pozostałe udziały w przedsiębiorstwie. Tymczasem rok później powstała rumuńska spółka Holzindustrie Schweighofer s.r.l., która zbudowała w Sebes tartak o zdolności przerobu 1,1 (obecnie 1,4) mln m3 surowca rocznie. Dziś spółka jest liderem wśród rumuńskich tartaków. Posiada tam sześć zakładów produkcyjnych przerabiających w ciągu roku ponad 3,6 mln m3 drewna okrągłego. W 2015r. Schweighofer odkupił od firmy Klausner zlokalizowany w pobliżu polskiej granicy zakład w Kodersdorf (Niemcy) przecierający 1,2 mln m3 drewna rocznie. 

Grupa zainwestowała również na Ukrainie budując w Kołomyi tartak o zdolności przerobowej rzędu 0,5 mln m3 rocznie. Według planów zakład miał rozpocząć produkcję na przełomie roku 2015/2016. Od kilkunastu miesięcy Grupa Schweighoffer sonduje możliwości zaopatrzenia w surowiec i ewentualnej inwestycji w Polsce.

 

Na swoich stronach internetowych firma informuje, że w Czechach i Rumunii posiada własne lasy - te ostanie są w całości certyfikowane przez FSC. Spółka kupuje również drewno w Bułgarii i na Ukrainie.

Aktualizacja 23.10.2015r.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz