/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
HISTORIA

Historyczne perełki fotograficznego projektu SEK WIDOK

Autor: oprac. dja
Źródło: Albom.pl
Data: 2015-10-19


Prawdziwe fotograficzne perełki znaleźc można na stronach Albom.pl - projektu realizowanego przez Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej WIDOK, która zajmuje się ratowaniem i udostępnianiem starych fotografii.

Budowa domu na Podlasiu, ok. 1945Budowa domu na Podlasiu, ok. 1945Fot. Jan Siwicki, Albom.pl

Stowarzyszenie w ramach swoich działań poszukje, konserwuje, digitalizuje i opisuje stare fotografie, które następnie są publikowane na stronie Albom.pl. Pierwszym zrealizowanym projektem była „Fotograficzna wyprawa archeologiczna na polsko-białoruskie pogranicze”, który zrealizowała polsko-białoruska ekipa. Najpierw funkcjonowało jako adres internetowy, ale szybko okazało się, że ma rozwojowy potencjał. Teraz stanowi internetową bazę, na której gromadzimy cyfrowe kopie archiwalnych fotografii z okolic dzisiejszego Podlasia i Zachodniej Białorusi. Do tej pory Stwoarzyszenie udostępniło ponad 1500 zdjęć. Zamieszczamy tu także opisy i zarejestrowane wywiady na temat fotografii i wiejskich fotografów, których udało się nam przywrócić do świadomości społecznej: Jerzego Kostko z Kleszczel, Jana Siwickiego z Jaczna, Josifa Abramickiego z Gródka.

Wśród ocalonych od zapomnienia i udostępnionych fortografii można znaleźć też prawdziwe perełki związane np. z pracą z drewnem. 

Wywóz drewna z lasu, KleszczeleWywóz drewna z lasu, KleszczeleFot. Jerzy Kostko, Albom.pl

Albom.pl ciągle ewoluuje. Staje się też metodą pracy ze starą fotografią. Zakłada ona po pierwsze docenienie zbiorów, także tych dostępnych w najbliższej okolicy (czasem w domowej szufladzie) po drugie: ich digitalizację (skanowanie, reprodukcję), i po trzecie wreszcie: zebranie i zarejestrowanie historii, o których opowiadają. Niemal każda rodzina ma jakieś fotograficzne archiwum, np. z lat 40, 60 czy 80. Teraz zdjęcia te wydają się banalne i nieistotne, popadają więc w niepamięć i niszczeją, ale za lat sto lat mogą okazać się arcyciekawym świadectwem innego życia na Ziemi.

Załadunek tarcicy na wagony, Gródek - 1932r.Załadunek tarcicy na wagony, Gródek - 1932r.Fot. Elżbieta Greś, Albom.pl

Realizowany przez SEK WIDOK projekt w 90% sfinansowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Stowarzyszeniu pomagało również Starostwo Powiatowe w Hajnówce.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA