/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
DREWNO WOKÓŁ NAS

Upcycling - drugie, ekskluzywne życie drewna

Drewno.pl

Autor: Marta Wiśniewska
Źródło: Drewno.pl
Data: 2015-08-31


W popularnym trendzie ekologii, zbliżania się do natury, designie opartym na recyklingu, zauważalny jest kierunek, który można by nazwać upcyclingiem drewna. Meble i elementy wyposażenia wnętrz wykonywane są z drewna, które wcześniej użyte było w innych produktach. Trend dotyczy przede wszystkim własnoręcznego wytwarzania niepowtarzalnych produktów, ale moda na tego typu produkty sprawia, że "odzyskane" materiały drzewne są już surowcem w skali "półprzemysłowej".

Indyjskie meble w stylu Loft z odzyskanego drewnaIndyjskie meble w stylu Loft z odzyskanego drewnaFot. via: karinameble.pl

Drewno pozyskuje się już nie tylko z tak łatwo dostępnych źródeł jak beczki, okiennice, drzwi, schody czy stare stodoły, ale także z łódek, flisackich łodzi czy kutrów. Coraz częściej też znaleźć można meble i elementy wystroju z drewna trawionego wodą. 

Fot. via: journalmetro.com

Siedziska z pniaków, popękane bele drewna jako nogi do stołów i ław, stare deski czy skrzynki drewniane jako wieszaki, to już standard.

Fot. via greeneacreshobbyfarm.blogspot.com

Wszystko zaczęło się od najprostszego, najtańszego i najbardziej dostępnego surowca czyli palet.

Fot. via: panidyrektor.pl

Nikogo już nie dziwi łóżko z palet w nowoczesnym domu, czy siedziska w luksusowej restauracji, gdzie na paletach leży zaledwie coś miękkiego do siedzenia.

Fot. via: londonroastpotato.wordpress.com

Obecnie drewna z odzysku używa się już nie tylko do tworzenia samych mebli, ale również elementów wystroju wnętrz takich jak: drzwi przesuwane, sufity, podłogi, lampy wiszące, panele ścienne, a nawet podstawki pod tablet lub smartfona.

Fot. via: alpenio.com

W sklepach z designerskimi produktami znajdziemy wieszaki na ubrania czy lampy stojące z konarów drzew, barki na alkohol w stylowo odnowionych beczkach, siedziska z kufrów i drewnianych skrzyń na bagaż.

Fot. via: hashslush.com

Jest to jak najbardziej słuszna droga, biorąc pod uwagę nie tylko ograniczoność zasobów surowca, ale również ponowne jego wykorzystanie.

Fot. via: urzadzone.blogspot.com

Może trochę dziwić, że pozwoliłam sobie na użycie sformowania: upcycling drewna. Prawda jest jednak taka, że surowiec, z którego tworzone są te niezwykłe elementy wyposażenia, nie jest aż tak drogi jak nam się wydaje i wcale nie aż tak niedostępny. Biorąc więc pod uwagę podstawowe koszty wytworzenia oraz materiał, cena detaliczna produktu daje nam pełne prawo do nazwania tego rodzaju działalności upcyclingiem. Z mało wartościowego surowca, często uważanego za odpad, powstają nietuzinkowe i ekskluzywne produkty.

Przebicie cenowe dla tych produktów jest możliwe, między innymi przez zaklasyfikowanie ich jako meble designerskie. Wpływ na ich cenę ma również sposób i nie seryjność ich produkcji. Tworzone są one bowiem przez rzemieślników, w małych manufakturach, często przez ludzi, którzy nie mają wykształcenia drzewnego, a materiałem zainteresowali się przypadkiem.

Coraz więcej ludzi interesuje się wytwarzaniem mebli i innych przedmiotów użytkowych z drewna z odzysku, a popyt na nie rośnie. Firmy rozwijają się i przekształcają z manufaktur w małe zakłady produkcyjne. Być może niedługo osiągniemy poziom zachodni, gdzie na przykład na rynku niemieckim, wytwarzaniem tego typu mebli zainteresowały się firmy prowadzące regularną produkcję. Wytwórcy tworzą specjalne kolekcje, które wyglądem i pomysłem nie odstają od krajowych, a różni je zapewne tylko technologia wytwarzania.

Warto obserwować zmiany jakie zachodzą w tej gałęzi produkcji, prężnie działający przedsiębiorcy polscy mają szansę podbić zachodnie rynki.

Upcycling - drugie, ekskluzywne życie drewna (Zdjęcia: 9)

Indyjskie meble w stylu Loft z odzyskanego drewna

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz