/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
USŁUGI LEŚNE

Kolejny protest firm leśnych - tym razem w Szczecinie

SPL

Autor: oprac red.
Źródło: SPL
Data: 2015-08-21


Na 2. września br. zaplanowano manifestację przedsiębiorców leśnych w Szczecinie. Uczestnicy protestu przejdą ulicami centrum miasta pod siedzibę Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

Kolejny protest firm leśnych przeciw polityce Lasów Państwowych odbędzie się 2. września w SzczecinieKolejny protest firm leśnych przeciw polityce Lasów Państwowych odbędzie się 2. września w SzczecinieFot. D. Jabłoński

Decyzję o proteście podjęto po spotkaniu zorganizowanym 11. sierpnia podczas którego powołano Komitet Protestacyjny Firm Leśnych Pracujących na Terenie RDLP Szczecin.

 

Robert Gruszka, przewodniczący Komitetu Protestacyjnego w piśmie zachęcającym do wspólnego udziału w manifestacji napisał:

"Blisko jedna trzecia powierzchni naszego kraju zarządzana jest przez ponad 25 tys. urzędników administracji Lasów Państwowych. Jest to Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe zajmujące 7,6 mln ha i pozyskujące obecnie około 38 mln m³ drewna rocznie, co stanowi około 95% tego surowca znajdującego się na naszym rynku drzewnym. Wszelkie prace związane z pozyskaniem, zrywką i zagospodarowaniem lasu zlecane są firmom zewnętrznym, zwanymi Zakładami Usług Leśnych. Około 4 tys. takich firm zatrudnia w różnych formach blisko 60 tys. pracowników. Niestety polityka wysoko postawionych urzędników administracji leśnej uniemożliwia legalne, zgodne z prawem pracowniczym zatrudnienie tychże pracowników.

Szczególnie nieuczciwe jest:

  • niewłaściwe kosztorysowanie zamówienia (zaniżanie stawek)
  • rozdrabnianie pakietów (na jednym leśnictwie występują pakiety: harwesterowy, z zagospodarowania lasu i pozostałe pozyskanie)
  • brak jasnych i jednoznacznych kryteriów rozliczania prac leśnych
  • rozmiar zamówienia określany jest na podstawie szacunkowych wielkości, często przyjmowanych zza biurka leśniczego
  • zwiększanie rozmiaru prac przy zachowaniu pierwotnej pracochłonności
  • nierówne traktowanie oferentów (tworzenie łatwych pakietów harwesterowych i trudnych powstałych z pozyskania, jakie pozostało)
  • tworzenie jednostronnych umów,
  • ciche popieranie "firm teczkowych".

Proces niszczenia rynku usług leśnych trwa od wielu lat. Prowadzone rozmowy z administracją leśną są jednostronne i nie przynoszą żadnych zmian na lepsze, wręcz przeciwnie. Nasza sytuacja od 8 lat wciąż się pogarsza. Nasi pracownicy pracując coraz ciężej i wykonując większy zakres prac otrzymują mniejsze wynagrodzenie. Dziś nasza wytrzymałość fizyczna i psychiczna przekroczyła masę krytyczną. Nie zgadzamy się, aby leśnicy traktowali nas jak mało inteligentną, tanią siłę roboczą. Zmuszając rzeszę mieszkańców śródleśnych osad wiejskich do niewolniczej, kilkunastogodzinnej pracy przez 6 dni w tygodniu działając na szkodę Skarbu Państwa.

Jeżeli nie faktycznie, to moralnie odpowiadają za rosnącą lawinowo liczbę wypadków śmiertelnych w lesie, powstającą armię inwalidów pracujących ponad ludzkie siły, aby utrzymać rodziny.

SZANOWNI PAŃSTWO!

Głównym celem naszego protestu jest poprawienie egzystencji szeregowego pracownika zatrudnionego przy pracach leśnych. Podobnie, jak górnik, nauczyciel czy pielęgniarka ma on prawo do legalnego zatrudnienia, urlopu, ubezpieczenia, opieki lekarskiej i uczciwej zapłaty za swoją pracę. Pracując w deszczu, upale, na mrozie i śniegu, obsługując niesprawne maszyny naraża się na kalectwo i śmierć.

 

PROSIMY, PRZYŁĄCZCIE SIĘ DO WALKI O GODZIWE ŻYCIE I PŁACĘ DLA PRACOWNIKÓW ZAKŁADÓW USŁUG LEŚNYCH.

 

Komitet Protestacyjny przekazał  Witoldowi Kossa, dyrektorowi RDLP w Szczecinie następujące postulaty:

I. ŻĄDAMY UCZCIWEJ STAWKI, UMOŻLIWIAJĄCEJ LEGALNE ZATRUDNIENIE.

Na stanowiskach roboczych Lasy Państwowe zatrudniają ponad dwa tysiące pracowników. Ich średnia płaca wynosi blisko 5300,00 zł brutto. Oznacza to, że prace wykonywane własnymi siłami są przez leśników wyceniane czterokrotnie wyżej, niż te same prace wykonane przez firmy usługowe. Godzina pracy robotnika Nadleśnictwa, to ponad 40,00 zł brutto. My otrzymujemy średnio 16 zł/h. Żądamy stawki, która pozwoli legalnie zatrudnić pracownika płacąc mu minimalną pensję. Wyliczyli ją naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i wynosi ona 29,00 zł. Urzędnik państwowy, jakim jest Dyrektor RDLP ( zarabiający grubo ponad 100,00 zł na godzinę ) ma obowiązek dbać o interes Skarbu Państwa. Przestępstwem jest świadome tworzenie szarej strefy w podległej mu firmie. Chcemy, by w polskich lasach pracowali fachowcy, a nie przypadkowi ludzie ściągnięci spod budki z piwem, bez kursów, wiedzy, doświadczenia i umów o pracę.

 

II. ŻĄDAMY UCZCIWEGO KOSZTORYSOWANIA PRAC LEŚNYCH

Wielkość zamówienia Zamawiający przygotowuje z należytą starannością w sposób jednoznaczny i wyczerpujący, taki wymóg stanowi Ustawa Zamówień Publicznych, obligująca Zamawiającego do działania w ramach obowiązującego prawa. Tylko obiektywny Katalog Pracochłonności i realna stawka za godzinę pracy pozwala w sposób uczciwy przygotować wielkość zlecanych prac. Jednostki naturalne są zwykłym oszustwem, służącym zaniżeniu kosztów opartych na szacunkowych wartościach. Mają na celu zmniejszenie wielkości wynagrodzenia wykonawcy, jednocześnie zwiększając zakres jego obowiązków.

 

III. STOP PAKIETOM SPECJALISTYCZNYM

Aby wymusić wojnę cenową i zwiększyć szarą strefę w lasach Dyrektor RDLP w Szczecinie zmusza jednostki podległe do tworzenia pakietów harwesterowych i z zagospodarowania lasu. Dzieląc pracę w jednym leśnictwie na trzy części uniemożliwia zatrudnienie na umowę o pracę. Poprzez nierówne traktowanie oferentów obniża cenę zamówienia. Pakiet maszynowy to najczęściej pozyskanie na łatwiejszym terenie, w grubszym drzewostanie, bez podrostów, drugiego piętra i zabagnienia. Pozostałe pozyskanie to trzebieże wczesne, olsy, drewno liściaste lub powierzchnie o dużym pofałdowaniu. Te prace najczęściej pozostają dla firm miejscowych, które z braku frontu prac rezygnują z legalnego zatrudnienia. Używanie sformułowania, że „TO ZUL-e obniżają stawki” jest zwykłym nadużyciem. Firmy leśne biorące udział w przetargach, które ogłasza jedynie słuszny Monopolista, jakim są LASY PAŃSTWOWE, próbują przetrwać, starają się zapewnić byt swoim pracownikom i ich rodzinom. Czasem, by przeżyć, uciekają się do obniżania stawek wbrew logice i zdrowemu rozsądkowi.

 

IV. ŻĄDAMY LIKWIDACJI SZAREJ STREFY W LESIE

Choć przed polskim prawem, to my odpowiadamy za nielegalne zatrudnienie pracowników, to tak naprawdę odpowiedzialność za taki stan rzeczy ponoszą urzędnicy Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. Niektórzy szacują, że nawet 60% osób pracuje nielegalnie przy wykonywaniu usług leśnych. Praca pilarza, bardzo ciężka i niebezpieczna ze względu na wibracje, spaliny i hałas powinna ograniczać się do 4 godzin dziennie. Przy zastosowaniu stawki 8,00 zł na godzinę (40% z 20,00 zł otrzymanych przez wykonawcę) zarabiałby on 32,00 zł brutto. Wynagrodzenie miesięczne to 700,00 zł. Aby nie umrzeć z głodu musi on pracować dziennie dwa lub trzy razy więcej, narażając się na wypadki i choroby zawodowe. Nic dziwnego, że liczba zdarzeń śmiertelnych w lesie zbliża się do 20 i rośnie z roku na rok w zastraszającym tempie. Renty inwalidzkie to przyszłość 90% pracujących w tym zawodzie.

 

V. STOP NIEUCZCIWEJ KONKURENCJI

Żądamy kategorycznego eliminowania z lasu nieuczciwych firm, które obniżają koszty zatrudniając pracowników na czarno, a w szczególności tak zwanych "firm teczkowych". Firmy takie wygrywają przetargi po cenach tak niskich, niejednokrotnie zbliżonych do progu 30% poniżej wartości zamówienia a coraz częściej przekraczają tą magiczną cyfrę 30%, która tylko teoretycznie ma znamiona rażąco niskiej ceny! Lasy Państwowe podpisują z takimi firmami umowy - nawet po kilkanaście umów w wybranych przez nich dyrekcjach. Pozwalają zatrudniać podwykonawców, którzy bazują generalnie na ludziach zatrudnionych na czarno, pracujących bez odzieży ochronnej, niesprawnym sprzętem i bez jakichkolwiek uprawnień czy szkoleń. Ich praca nagminnie odbiega od norm i standardów postawionych przez LP, natomiast z tych norm konsekwentnie i skrupulatnie rozlicza się lokalne firmy. Pozwala im się marnotrawić surowiec drzewny i dewastować drzewostany. W skrajnych przypadkach rozwiązuje się umowy z "firmami teczkowymi" lecz niejednokrotnie bez żadnych konsekwencji finansowych ani prawnych, po to by licznie mogły uczestniczyć w przetargach na rok następny i w skuteczny sposób zaniżać stawki przynosząc w ciągu jednego dnia kolosalne zyski (tak zwane przez LP oszczędności), przy okazji likwidować legalne miejsca pracy i miejscową przedsiębiorczość.

 

Żądamy podjęcia działań polegających na preferowaniu legalności zatrudnienia, wymaganiu odpowiedniej liczby pracowników podczas przetargów i przestrzegania tych deklaracji w trakcie wykonywania zamówienia. Pragniemy pracować legalnie, za godziwe wynagrodzenie. W leśnikach chcemy widzieć partnerów, a nie drapieżnych kapitalistów, żyjących na koszt biednej, POLSKIEJ WSI.

 

 

Plan protestu przedsiębiorców leśnych w Szczecinie, 2. września 2015r.

10.00 Zbiórka na ulicy Księdza Stanisława Staszica, na parkingu przed targowiskiem Manhattan

11.00 Wymarsz protestujących

11.00-12.00 Przejście protestujących ulicami: Al. Wyzwolenia do Placu Rodła, powrót Al. Wyzwolenia do Ronda Giedroycia, skąd ul. Słowackiego dojście do siedziby RDLP w Szczecinie (zobacz mapę)

12.00-13.00 Manifestacja pod siedzibą RDLP. Przekazanie petycji Dyrektorowi RDLP Witoldowi Kossowi

13.00-14.00 Zakończenie manifestacji.

 

 

Szczegółowych informacji na temat protestu udzielają członkowie Komitetu Protestacyjnego Firm Leśnych Pracujących na Terenie RDLP Szczecin:

Robert Gruszka tel. 608577446
Krzysztof Szymanowski tel. 667200210
Andrzej Tryba tel. 608022565
Piotr Tyborski tel. 660424205
Jan Sikora tel. 604586537
Waldemar Bachus tel. 602755206
Ryszard Zawałka tel. 515258486
Paweł Binkiewicz tel. 608697493
Hubert Warzecha tel. 606884310


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz