DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Paged i Yawal są coraz dalej od fuzji

Puls Biznesu

Autor: Paweł Mazur
Źródło: Puls Biznesu
Data: 2002-03-29


Planowany na początek kwietnia termin zakończenia procesu połączenia Pagedu z Yawalem nie zostanie dotrzymany. Fuzja może opóźnić się nawet o kilka miesięcy. Co gorsza, może do niej w ogóle nie dojść, jeżeli KPWiG nie wyrazi zgody na emisję połączeniową.

Planowany na 1 kwietnia tego roku termin zakończenia połączenia warszawskiego Pagedu z częstochowskim Yawalem nie zostanie dotrzymany.

- Połączenie się opóźni, a powodem są względy proceduralne. Nie dostaliśmy jeszcze zgody KPWiG na przeprowadzenie połączeniowej emisji akcji Yawalu dla akcjonariuszy Pagedu. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to może do niej dojść w połowie maja - mówi Piotr Knapiński, prezes Pagedu i Yawalu.
Jego zdaniem, koszty opóźnienia będą wynosić 150 tys. zł miesięcznie.

Jednak poślizg może trwać znacznie dłużej niż miesiąc czy dwa. W sądzie czeka na rozpatrzenie wniosek Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych , która domaga się unieważnienia grudniowych uchwał NWZA Pagedu, dotyczących fuzji z Yawalem.

- Podważamy prawną zasadność podjętych wówczas uchwał, które naruszają interesy akcjonariuszy. Domagamy się też audytu Pagedu w związku z nieprawidłowościami w zarządzaniu firmą. Ponadto proponowany parytet wymiany akcji jest dla nas nie do przyjęcia - mówi Waldemar Tomkiewicz, przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, posiadającej około 12,5 proc. akcji Pagedu.
Parytet ustalono na około 1:3,4 - jedna akcja emisji Yawalu zostanie wymieniona na 3,4 akcji stołecznego przedsiębiorstwa.

Podobny wniosek - jak GDLP - do sądu złożyła grupa 5-6 prywatnych inwestorów, w których rękach znajduje się około 4 proc. akcji Pagedu. Jej zarzuty dotyczą też m.in. terminu ogłoszenia fuzji oraz celowego utrudniania mniejszościowym akcjonariuszom dostępu do połączeniowych dokumentów. Sprawę przejął sąd rejonowy w Warszawie.

Jakby tego było mało, do KPWiG trafiło doniesienie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych w sprawie manipulowania giełdowego akcjami obu firm.

Z ewentualnego połączenia Yawalu i Pagedu ma powstać spółka pod tajemniczą nazwą KED, działająca w sektorach: drzewnym, meblarskim, aluminiowym oraz szklanym. W grupie znajdzie się około 30 podmiotów zależnych, z których 10 ma być firmami o znaczeniu strategicznym dla holdingu. Kapitały własne KED, którego zadaniem ma być zarządzanie spółkami grupy, wyniosą około 100 mln zł. Jeżeli doszłoby w najbliższym czasie do połączenia, to zysk netto KED w tym roku może wynieść ponad 1 mln zł. Warunkiem jest sfinalizowanie fuzji. A to nie jest takie pewne, gdyż zdaniem chcącego zachować anonimowość informatora, istnieje duże prawdopodobieństwo, że KPWiG nie wyrazi zgody na połączeniową emisję spółek.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz