/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
WIDEO NA WAKACJE - FILM WART OBEJRZENIA

Drewniany homar w tradycji Jizai Okimono

Drewno.pl

Autor: oprac. red
Źródło: Drewno.pl
Data: 2015-08-19


Rzeźbiarz Ryosuke Ohtake zgodnie z zasadami tradycyjnej japońskiej sztuki Jizai Okimono wyrzeźbił z drewna... homara.

Drewniany homar wykonany został zgodnie z regułami tradycyjnej japońskiej sztuki Jizai OkimonoDrewniany homar wykonany został zgodnie z regułami tradycyjnej japońskiej sztuki Jizai OkimonoFot. Ryosuke Ohtake

Ryousuke Ohtake to artysta związany z tradycyjnym nurtem rzeźby, która w Japonii nosi nazwę Jizai Okimono. Ten rodzaj sztuki polega na tworzeniu realistycznych rzeźb zwierząt, które zazwyczaj wykonywane są z mosiądzu lub innego metalu, a czasem drewna lub kości.

Początki Jizai Okimono sięgają epoki Edo. W końcu XVIIIw. naszej ery Japonia przeżywała okres rozkwitu. Brak wojen spowodował, że rzemieślnicy specjalizujący się w wytwarzaniu zbroi mieli dużo wolnego czasu i swój kunszt skierowali w stronę wyrobów artystycznych i jak często bywa w Kraju Kwitnącej Wiśni sztukę tę doprowadzili do perfekcji. 

"Najprostsze" Jizai Okimono to figurki wykonywane z dbałością o najdrobniejsze detale, jednak o najwyższych umiejętnościach twórcy świadczyły dzieła posiadające ruchome elementy.

Jednymi z najczęstszych tematów jakie na warsztat brali japońscy mistrzowie były owady z ruchomymi skrzydłami czy odnóżami, ryby mogące odtwarzać naturalny ruch ciała i płetw czy smoki.

Dzieło Ryosuke Ohtake należy do najbardziej skomplikowanych: oprócz ruchomych odnóży, drewniany homar ma sprężysty odwłok. Za surowiec posłużyło drewno bukszpanu.

Więcej informacji o artyście znaleźć można na jego profilu Facebook: https://www.facebook.com/ohtake.chokoku

 

O tym jak realistyczna jest praca Japończyka można przekonać się na załączonym filmie:


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA