/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
KONFERENCJA

Przemysł celulozowo-papierniczy w Rosji - Nowe realia, nowe możliwości

Autor:
Źródło: ASPPI
Data: 2015-08-18


Na wewnętrznym rynku Unii Europejskiej trwają roszady związane z pozyskaniem surowca drzewnego. Nawet te państwa, które posiadają duże połacie lasów (Niemcy, Austria, Finlandia) w ostatnich latach ograniczają eksploatację krajowych zasobów, decydując się na import drewna zagranicznego. Polska uczestniczy w tej wymianie importując surowiec z Rosji, Białorusi, Słowacji i Czech oraz eksportując dalej na Zachód.

Przemysł celulozowo-papierniczy w Rosji - Nowe realia, nowe możliwościPrzemysł celulozowo-papierniczy w Rosji - Nowe realia, nowe możliwościFot. ASPPI

-Rosja posiada 20% światowych zasobów leśnych i ich efektywne wykorzystanie jest jednym z głównych celów rządu w najbliższych latach. Dziś staramy się dogonić inne kraje w produktywnym zagospodarowaniu zasobów leśnych. Działania mające na celu rozwój przemysłu drzewnego, które zostały podjęte po przyjęciu nowego Kodeksu Leśnego w 2006 i podstawowe zasady Polityki Leśnej wprowadzone w 2013 roku, nie przyniosły pożądanych rezultatów, dlatego też należy podjąć nowe działania - komentuje G.V. Kalamanov, Wiceminister Przemysłu i Handlu Federacji Rosyjskiej.

 

Według M.V. Tatsyun, Prezesa Stowarzyszenia Producentów i Eksporterów Przemysłu Drzewnego w Rosji, w chwili obecnej jednym z głównych problemów przemysłu jest brak rozwiązań długoterminowych. Konieczne jest wdrożenie mechanizmów, które będą stanowiły wsparcie dla inwestycji w przetwórstwo drewna. -Eksportując nieprzetworzony surowiec nie wykorzystujemy w pełni potencjału jaki daje nam przemysł drzewny. Nie powstają miejsca pracy, nie rozwijają się technologie przetwórstwa, podatki płacone są od niskiej wartości drewna okrągłego zamiast od wyrobów o wysokich cenach - podkreśla Tatsyun.

 

-Trudno w to uwierzyć, ale najbardziej nowoczesna papiernia w Rosji została zbudowana ponad 40 lat temu, a największe osiągnięcia przemysłu celulozowo-papierniczego przypadają na lata 1988/89” -mowi A.U. Chukhlebov, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Specjalistów Przemysłu Celulozowo-Papierniczego. -Pomimo niekorzystnej ogólnej sytuacji w przemyśle celulozowo-papierniczym, jest jednak kilka udanych projektów krajowych z ostatnich lat - modernizacja przedsiębiorstwa  Mondi Syktyvkar, projekty Grupy Ilim, kompleksowa modernizacja Archangielsk PPM, wprowadzenie nowych mocy w SFT Group; w segmencie papieru - LWC-Kama (pierwsza produkcja papieru powlekanego w Rosji) czy inwestycji Grupy SVEZA - dodaje Chukhlebov.

 

Dla większości przedsiębiorców działających na rynku celulozowo-papierniczym logistyka transportu drewna jest jednym z podstawowych elementów strategii.

 

Tematyka rosyjskiego rynku w kontekście możliwości rozwoju i ograniczeń związanych z polityką surowcową będzie tematem debaty organizowanej przez Stowarzyszenie Producentów i Eksporterów Przemysłu Drzewnego w Rosji, Ministerstwo Przemysłu i Handlu Federacji Rosyjskiej we współpracy z Austriacką Izbą Gospodarczą oraz Stowarzyszenie Specjalistów Przemysłu Celulozowo-Papierniczego (ASPPI).

 

Konferencja, która odbędzie się w dniach 8-9. grudnia 2015r. w Wiedniu (Austria), ma być miejscem spotkań dla przedstawicieli podmiotów gospodarczych, środowiska bankowego, władz, jak i przemysłu celulozowo-papierniczego. Specjaliści będą omawiać perspektywy przyszłego rozwoju przemysłu drzewnego Rosji oraz perspektywy rozwoju współpracy międzynarodowej.

Aktualizacja: 07.09.2015r.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA