/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PROTEST FIRM LEŚNYCH

Dyrektor RDLP Szczecinek spotkał się z przedstawicielami protestujących

Drewno.pl

Autor: oprac.Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2015-08-11


04. sierpnia w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku odbyło się spotkanie przedstawicielami szczecineckiego oddziału Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych z dyrektorem Sławomirem Cichoniem.

Protest firm leśnych przed RDLP w SzczecinkuProtest firm leśnych przed RDLP w SzczecinkuFot. D. Jabłoński

Spotkanie było efektem protestu przedsiębiorców i pracowników leśnych, który odbył się 31. lipca br. 

Dyrektor Cichoń ustosunkowując się do złożonej podczas protestu przypomniał uczestnikom spotkania, że nadleśnictwa zamawiając usługi leśne muszą działać zgodnie z obowiązującym prawem dotyczącym zamówień publicznych. Poinformował również o pracach specjalnej komisji powołanej przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych pracującej nad ujednoliceniem dokumentacji przetargowej tj. SIWZ i umów na usługi leśne we wszystkich jednostkach LP, w których założono m.in. że co najmniej  15% wagi oferty przetargowej mają stanowić inne kryteria niż zaoferowana cena.

 

Cichoń potwierdził również, że planowany jest wzrost kwot jakie nadleśnictwa przeznaczą na realizację zamówień w 2016r., jednak nie jest w stanie przewidzieć jaki stawki zaoferują firmy uczestniczące w przetargach. Dyrektor nie był w stanie również podać o ile wzrosną nakłady - będzie to dopiero wynikało z prowizorium finansowego jakie przygotowuje dyrekcja generalna LP.

 

Wśród przedstawionych przedsiębiorcom propozycji znalazły się:

  • stworzenie pakietów wystawianych w przetargach obejmujących minimum dwa leśnictwa o wartości co najmniej 1 mln zł
  • wprowadzenie harmonogramu prac umożliwiając ekonomiczniejsze planowanie i wykonywanie usług przez przedsiębiorstwa leśne
  • wprowadzenie różnych stawek na różne kategorie cięć
  • wprowadzenie obowiązku wykonywania niektórych czynności jak CP, CW, TW przez głównego wykonawcę składającego ofertę.

 

Uczestnicy spotkania okazali zadowolenie z przeprowadzonych rozmów. Jednak przedsiębiorcy wciąż mają obawy, czy spotkanie nie okaże się, jak wcześniej bywało "grą na czas" i jak faktycznie będą wyglądać detale zapowiadanych zmian.

 

Rozmowy dotyczące uszczegółowienia propozycji współpracy w przyszłym roku mają odbyć sią pod koniec sierpnia, podczas kolejnego spotkania w ramach Komisji ds. Współpracy z Zakładami Usług Leśnych funkcjonującej w RDLP w Szczecinku, w którym oprócz Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych oddział w Szczecinku udział weźmie Stowarzyszenia Firm Leśnych z siedzibą w Iwinie. 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA