/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
SZTUKA

Wystawa eksponatów z indonezyjskiej wyspy Bali

PAP

Autor: oprac. pks
Źródło: PAP
Data: 2015-05-19


Ponad 200 obrazów i rzeźb, a także tkaniny z indonezyjskiej wyspy Bali, będzie można oglądać od czwartku w Łodzi na wystawie "Sztuka balijska" w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów polskiego kolekcjonera Krzysztofa Musiała, a udostępnione zostały przez Galerię Miejską bwa w Bydgoszczy.

Wystawa eksponatów z indonezyjskiej wyspy BaliWystawa eksponatów z indonezyjskiej wyspy BaliFot. Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Na wystawie rzeźbę będzie reprezentować zespół 28 obiektów. Są to przeważnie niewysokie stylizowane figurki antropomorficzne i zoomorficzne wykonane przeważnie z drewna sandałowego, datowane na lata 30. i 40. XX wieku. Stylem nawiązują one wyraźnie do europejskiej sztuki art deco. Niewątpliwie ozdobą kolekcji Krzysztofa Musiała jest okazała brama świątynna, niezwykle ekspresyjny przykład tradycyjnej ornamentyki rzeźby balijskiej, której pochodzenia nie udało się do tej pory ustalić.

 

Jak informują organizatorzy wystawy, zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć ponad 100 obrazów, z których część wywodzi się z tzw. nurtu malarstwa klasycznego pochodzącego z Kamasan w rejencji Klungkung, we wschodniej Bali. Było to centrum tej sztuki w okresie od XVI do XX wieku.

 

Na wystawie zaprezentowane zostaną również tkaniny, które odgrywają ważną rolę w miejscowych rytuałach. Wiele tkanin posiadało również świecki charakter i stanowiły one wyznacznik statusu społecznego. W muzeum pokazanych zostanie ponad 60 tkanin bawełnianych i jedwabnych wykonanych techniką ikatu podwójnego lub wątkowego oraz batiku, z zastosowaniem barwników naturalnych i barwników syntetycznych. Pochodzą one z północnej i zachodniej Bali oraz z chińskich warsztatów północnej Jawy.

Wystawa "Sztuka balijska" będzie potrwa do 23. sierpnia tego roku.

***

Bali to indonezyjska wyspa w archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Zamieszkuje ją ponad 4,2 mln osób. Jest jedną z największych atrakcji turystycznych tamtego regionu. Według naukowców, Bali została zasiedlona około 4 tys. lat temu podczas migracji ludów austronezyjskich z kontynentalnej części Azji Południowo-Wschodniej. Jest głównym ośrodkiem hinduizmu (ponad 93 proc. ludności wyspy wyznaje hinduizm) w Indonezji - kraju zamieszkanym głównie przez muzułmanów.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz