/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
ARCHITEKTURA DREWNIANA

Dzień Otwartych Domów Przysłupowych 2015

Drewno.pl

Autor: oprac. dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2015-05-15


31 maja 2015r. odbędzie się kolejny Dzień Otwartych Domów Przysłupowych. Tego dnia zainteresowani tradycyjną architekturą regionu obejmującego styk Dolnego Śląska (Polska), północnych Czech oraz Górnych Łużyc (Niemcy) będą mogli podziwiać udostępnione przez właścicieli domy przysłupowe.

Dom przysłupowy w AntoniowieDom przysłupowy w AntoniowieFot. D.Jabłoński

Domy przysłupowe to charakterystyczne dla tego regionu budynki budowane w technologi drewnianej od przełomu XV i XVIw. Na pierwszy rzut oka wyglądają na zwykłe domy szachulcowe, jednak po baczniejszej obserwacji łatwo zauważyć, ze jest to jedyne w swoim rodzaju połączenie zalet słowiańskiej konstrukcji zrębowej oraz przybyłej z głębi Niemiec techniki szachulcowej. 

Swoją nazwę taki styl budowania zawdzięcza "przysłupom", którymi otoczona jest budowana w technologii zrębowej część mieszkalna parteru budynku. Na słupach tych opiera się piętro wykonane w konstrukcji ryglowej z wypełnieniem szachulcowym (glina i słoma lub glina i trzcina). W przypadku mniejszych budynków na przysłupach opiera się konstrukcja więźby dachowej.

Fot. Elżbieta Lech-Gotthardt

-Od 12 lat zawsze w ostatni weekend maja domy przysłupowe na Łużycach otwarte są do zwiedzania. Nasz kraj bierze w tym udział po raz 10-dziesiąty. Z roku na rok powiększa się zarówno lista domów jak i chętnych by je zobaczyć. To wydarzenie jest doskonałym pretekstem do popularyzowania wiedzy o naszej architekturze regionalnej. Święto to przyczynia się do tworzenia wspólnej marki regionu w oparciu o nasze dziedzictwo kulturowe jak również indywidualnego promowania samych obiektów - informuje Elżbieta Lech-Gotthardt ze Stowarzyszenia Dom Kołodzieja.

W tym roku w "polskiej części" Krainy Domów Przysłupowych zwiedzić będzie można 30 budynków (pełna lista domów do pobrania >>>). 

Wiecej informacji na temat Dnia Otwartych Domów Przysłupowych na stronie Stowarzyszenia Dom Kołodzieja


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz