/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
DESIGN

Poznań Design Days 2015

Autor: oprac. dja
Źródło: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Data: 2015-05-08


Poznań Design Days 2015 to festiwal designu angażujący w organizację liczne instytucje kultury i sztuki, a także przestrzenie kreatywne, funkcjonujące na terenie Poznania. Organizatorem projektu jest Fundacja Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. II edycja festiwalu odbędzie się w dniach 8.05 – 17.05.2015. Towarzyszy jej idiom: "Nowe Oczekiwania".

W ramach programu Poznań Design Days 2015 odbędą się liczne wystawy, prezentacje, pokazy filmów, spotkania, warsztaty i dyskusje związane z problematyką oscylującą wokół: designu, architektury, zagadnień urbanistycznych oraz zjawisk okołoprojektowych, integrujących biznes, sztukę i jej dziedziny, takie jak moda czy fotografia.

Poznański festiwal stanie się platformą wymiany doświadczeń różnych środowisk projektowych. Celem panelu "Sektory kreatywne. Sztuka i kultura w biznesie – biznes w kulturze i sztuce" będzie prezentacja działań w obszarze przemysłów kreatywnych, poszukiwanie języka współpracy, edukacja oraz poszerzanie świadomości w zakresie wzornictwa przemysłowego oraz roli designu w kreowaniu strategii działania firm.

Z kolei w ramach modułu Poznań Design Talks, dojrzali projektanci wejdą w dialog z twórcami młodego pokolenia, próbując na podstawie pogłębionych dyskusji i przeglądów portfolio, odpowiedzieć na ich najbardziej palące pytania i problemy.

Nie zabraknie także strefy zarezerwowanej dla najmłodszych uczestników. Strefa Kids Design obejmie szereg działań i warsztatów skierowanych do dzieci.

 

DREWNO W ROLI GŁÓWNEJ

Podczas Poznań Design Days 2015 nie zabraknie wydarzeń, których motywem będzie drewno wykorzystywane w różnych celach i konfiguracjach. 

Jednym z elementów poznańskiej imprezy będą międzynarodowe warsztaty dla studentów kierunków projektowych z Polski, Czech, Węgier i Słowacji - Mood for Wood. W warsztatach weźmie udział 40 studentów, którzy pod okiem młodych architektów i projektantów w 4 grupach zaprojektują i wykonają meble/ przestrzenie do wypoczynku dla ogrodów społecznych zarządzanych przez Fundację Malta oraz Kolektyw Kąpielisko.

Studenci pod okiem architektów i projektantów pracować będą nad projektem mebli/ przestrzeni do relaksu dla poznańskich ogrodów społecznych. Wybrane do projektu ogrody są zarządzane przez lokalne wspólnoty, Fundację Malta oraz Kolektyw Kąpielisko, które aktywnie animują je przez cały rok. Każdy z ogrodów jest inny, każdy ma inne uwarunkowania przestrzenne, każdy ma innych odbiorców. Studenci spotkają się z użytkownikami ogrodów, którzy będą mieli aktywny wpływ na kształt projektów (partycypacja), powstaną po wysłuchaniu ich potrzeb i marzeń co do tej przestrzeni publicznej.

Warsztaty Mood for Wood (08-15.05.2015) wyróżniają się na tle innych warsztatów studenckich realizacją projektów warsztatowych, które będą miały rzeczywisty wpływ na życie i rozwój wspólnot lokalnych.

 

W ramach warsztatów odbędą się m.in. 

Wykład artysty, rzeźbiarza Jarosława Hulbója pt. "O drewnie jako materiale projektowym"

9. maja 16.00 -17.00

Miejsce: SARP Poznań, Stary Rynek 56

 

10. maja godz.19:00

Wykład pt. "Przestrzenie publiczne w krajach Grupy Wyszehradzkiej” (Budcud, Nice architects, Hello Wood, COLL COLL)/SARP Poznań (Mood for Wood w ramach projektu Hello wood relax in Poznań) / Tydzień z architekturą / CK Zamek

 

11. maja godz 17:00 Wykład gościa specjalnego - norweskie biuro Snohetta / CK Zamek / SARP Poznań – Mood for Wood w ramach projektu Hello wood relax in Poznań / Tydzień z architekturą

Biuro architektoniczne Snøhetta AS zostało założone 25 lat temu, kiedy pięciu młodych architektów (trzech Norwegów, jeden Austriak i jeden Amerykanin) wygrało prestiżowy, międzynarodowy konkurs na projekt nowej Biblioteki Aleksandryjskiej, uznany za jedną z najważniejszych realizacji architektonicznych ostatnich dziesięcioleci. Dziś pracownia liczy  do 120 osób, wśród których są architekci, architekci krajobrazu, projektanci wnętrz, designerzy, plastycy, graficy, psycholodzy i socjolodzy. Pracownia  ma dwie siedziby w Oslo i w Nowym Jork.

Kolejnym projektem, który przyniósł Snøhettcie międzynarodową sławę, była Opera Narodowa w Oslo. Zrealizowany w 2009 roku budynek został nagrodzony Grand Prix Europejskiej Nagrody Architektonicznej im.  Miesa van der Rohe, najbardziej prestiżowym wyróżnieniem w dziedzinie europejskiej architektury współczesnej. Najbardziej charakterystyczną cechą i celem pracy biura Snøhetta jest uzyskanie idealnej harmonii między nowym obiektem a otaczającym go krajobrazem i kontekstem samego miejsca. Udaje się to osiągnąć dzięki współpracy wielu twórców, specjalistów różnych dziedzin sztuki, architektury i wiedzy o społeczeństwie

 

12. maja godz. 19:00

19.00  – Wykład hello Wood

Hello Wood (HU) – to międzynarodowy program architektoniczny oraz studio projektowe z siedzibą w Budapeszcie. Wszystkie projekty powstałe w pracowni wyróżniają się dwiema podstawowymi cechami: są budowane głównie z drewna oraz zaangażowane społecznie. Hello Wood łączy sztukę, design i naukę; tworzy wspólnotę, rozwija młode talenty. Skupia nie tylko specjalistów z całego świata, ale co niezwykle wartościowe, integruje lokalnych mieszkańców ze społecznością projektantów.

Hello Wood rozpoczęło swoją działalność w 2010 roku jako obóz artystyczny dla studentów architektury oraz designu, a dziś, po prawie pięciu latach działalności stał się niezwykłym festiwalem artystycznym, w którym co roku bierze udział 100 studentów z ponad 20 uniwersytetów i 30 krajów. Hello Wood daje możliwość nauki poprzez bezpośrednie doświadczenie projektowe z materiałem. Jest świetną okazją do tworzenia międzypokoleniowych więzi poza murami uczelni.

Miejsce: Kontenery,  Plac Wolności

 

14. maja godz. 20.00–21.00 

Prezentacja projektów warsztatowych Mood for wood (Budcud, Coll Coll, Hello Wood, Nice architetcs) / Tydzień z architekturą.

Miejsce: CK Zamek

 

Mebel jako znak

Z kolei studenci Katedry Mebla Uniwersytetu Przyrodniczego pokażą innowacyjne rozwiązania projektów mebli, w których materiałami konstrukcyjnymi jest sklejka i metal. Ich kreacje zmieniają sposób ujmowania formy w kontekście nowych zachowań użytkowników prezentowanych obiektów. Założeniem ekspozycji jest podjęcie próby poszukiwania nowych funkcji i nowej estetyki w oparciu o najnowsze technologie.

Wernisaż: 8.05.2015, godz.19:00

Miejsce: Galeria Miejska Arsenał

 

Rzuć Pan Okiem! - Warsztaty z odnawiania mebli

9. i 10. maja odbywać się będą warsztaty z odnawiania mebli prowadzone przez Pawła Machometa. Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z podstawami naprawiania, szlifowania, oczyszczania, bejcowania i tapicerowania mebla. Każdego dnia odbędą się prezentacje multimedialne na temat wyszukiwania starych mebli, rodzajów tkanin, czy doboru kolorów. Każdy z uczestników zabierze odnowiony przez siebie mebel do domu.

Warsztaty będą trwały 2 dni: 9. i 10 maja od godz. 10:00 do 18:00. 

Miejsce: Kontenery, Plac Wolności

 

Pełen program Poznań Design Days 2015 znajduje się na stronie www.poznandesigndays.pl.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz