/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
SUROWIEC DRZEWNY

Naukowcy sprawdzają czy drewno z plantacji nadaje się na płyty MDF

WTD SGGW

Autor: dr. inż. Piotr Boruszewski
Źródło: WTD SGGW
Data: 2015-04-18


Naukowcy z Wydziału Technologii Drewna SGGW badają możliwości wykorzystania drewna topoli i modrzewia z plantacji drzew szybko rosnących, jako surowca do produkcji płyt drewnopochodnych. Badania realzowane są w ramach projektu "Innowacyjne materiały kompozytowe z biomasy lignocelulozowej odnawialnej w krótkim cyklu, zwiększające konkurencyjność przemysłu drzewnego".

Innowacyjne materiały kompozytowe z biomasy lignocelulozowej odnawialnej w krótkim cyklu, zwiększające konkurencyjność przemysłu drzewnegoInnowacyjne materiały kompozytowe z biomasy lignocelulozowej odnawialnej w krótkim cyklu, zwiększające konkurencyjność przemysłu drzewnegoFot. D.Jabłoński

Na świecie prowadzone są intensywne prace nad pozyskiwaniem drewna z plantacji drzew szybko rosnących, co wynika z coraz większego zapotrzebowania gospodarki światowej na drewno. Zalety surowca drzewnego z plantacji wynikają nie tylko z wysokiej produktywności, ale także z możliwości dostępu do wysoce skoncentrowanej i korzystnie rozmieszczonej z punktu widzenia potrzeb przemysłu drzewnego bazy surowcowej. W celu rozszerzenia bazy surowcowej dla przemysłu płyt drewnopochodnych o drewno z plantacji szybko rosnących należy zbadać wszystkie istotne cechy tego surowca, począwszy od właściwości drewna w chwili jego pozyskania, przez zmiany jego jakości podczas składowania, a skończywszy na optymalizacji przerobu i doborze parametrów technologicznych dla uzyskania wyrobów gotowych, spełniających stawiane im wymagania. 

 

W ramach programu LIDER finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na Wydziale Technologii Drewna SGGW w Warszawie pod kierownictwem dr. inż. Piotra Boruszewskiego prowadzony jest projekt obejmujący zbadanie możliwości wykorzystania drewna topoli i modrzewia, pochodzącego z plantacji drzew szybko rosnących, jako surowca w produkcji płyt drewnopochodnych (wiórowych i MDF), dla przemysłu meblarskiego. Realizacja projektu umożliwi opracowanie warunków technologicznych pozwalających na wprowadzenie „nowych” surowców do wytwarzania płyt. 

 

Wykorzystanie drewna pochodzącego z plantacji drzew szybko rosnących wpłynąć może na ograniczenie deficytu surowcowego dla przemysłu tworzyw drzewnych (rocznie szacownego w Polsce na ok. 20%), w konsekwencji na redukcję kosztochłonności procesów technologicznych w aspekcie cen surowca i jego przerobu, co będzie miało wymierny efekt finansowy i ekologiczny. Ponadto zmiany w dotychczasowej strukturze surowcowej w technologii płyt wiórowych i MDF, poprzez zastosowanie nowych surowców (drewno plantacyjne drzew szybko rosnących), skutkować mogą wprowadzeniem na rynek materiałów o polepszonych właściwościach fizycznych i mechanicznych. 

 

Kolejnym, pozytywnym aspektem realizacji projektu, wynikającym pośrednio z zagospodarowania drewna z plantacji, będzie możliwość aktywizacji rolnictwa, poprzez motywowanie do zakładania plantacji drzew szybko rosnących na gruntach porolnych, odłogowanych oraz takich, na których inne uprawy z różnych względów nie mogą być prowadzone. 

 

Opracowanie technologii wytwarzania płyt wiórowych i MDF z drewna drzew szybko rosnących pozwoli również zmniejszyć uzależnienie od drewna z lasu i przyczyni się do utrzymania wielofunkcyjności Lasów Państwowych. Zaproponowana koncepcja zaadoptowania drewna z plantacji drzew szybko rosnących ma duże znaczenie naukowe oraz utylitarne, bowiem bezpośrednio przełoży się na utrzymanie wysokiej konkurencyjności dynamicznie rozwijającej się gałęzi przemysłu, którą stanowi drzewnictwo.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz