/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
SZKOLENIA ZAWODOWE

Kurs brakarski drewna okrągłego dla tartaczników i przedsiębiorców leśnych - listopad 2017

Drewno.pl

Autor: oprac. dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2017-10-19


Portal Drewno.pl oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego Forest Consulting Center zapraszają na kolejną edycję "Kursu brakarzy drewna okrągłego dla tartaczników i przedsiębiorców leśnych".

KURS BRAKARSKI DREWNA OKRĄGŁEGO DLA TARTACZNIKÓW I PRZEDSIĘBIORCÓW LEŚNYCHKURS BRAKARSKI DREWNA OKRĄGŁEGO DLA TARTACZNIKÓW I PRZEDSIĘBIORCÓW LEŚNYCHFot. Drewno.pl

Surowiec drzewny stanowi główne centrum kosztów w tartacznictwie. Każda zaoszczędzona złotówka podczas jego zakupu przekłada się bezpośrednio na wzrost zysku przedsiębiorstwa. Teoretycznie cena jaką płacimy za drewno zależy od jego jakości. W rzeczywistości częste są sytuacje kiedy jakość drewna trafiającego do zakładu odbiega od tej zapisanej w dokumentach. Brak prawidłowej kontroli jakości surowca powoduje, że firmy przepłacają za kupowane drewno.

Forest Consulting Center oraz portal Drewno.pl przygotowały wspólnie szkolenie, podczas którego nauczyć się można:

  • Jak rozpoznawać wady drewna, mierzyć i prawidłowo klasyfikować surowiec drzewny.
  • Jak skutecznie przeprowadzić proces reklamacji drewna kupionego w Lasach Państwowych.
  • Jak manipulować dłużycę, aby optymalnie wykorzystać zakupione drewno.

Zajęcia podczas szkolenia prowadzone są przez fachowców i praktyków. Szkolenie obejmuje cześć teoretyczną oraz zajęcia praktyczne w tartaku: rozpoznawanie wad, klasyfikacja surowca, wpływ wad na jakość tarcicy. Uczestnicy kursu otrzymają interesujące materiały szkoleniowe (m.in. książkę Wady drewna). Dotychczas w naszych szkoleniach brakarzy drewna okrągłego wzięło udział ponad 200 osób.

CEL SZKOLENIA
Celem kursu brakarskiego jest nabycie przez uczestniczące w nim osoby umiejętności oceny jakości surowca (drewna okrągłego) i jego klasyfikacji zgodnie ze stosowanymi normami i warunkami technicznymi. Tartacznikom szkolenie da niezbędne umiejętności do skutecznego reklamowania surowca niezgodnego z normami, co przełoży się na konkretne oszczędności przy zakupie surowca. Pracownikom przedsiębiorstw leśnych szkolenie umożliwi nabycie umiejętności oceny jakości surowca po pozyskaniu drewna, co ułatwi komunikacje z leśnikami i oszczędzi wielu niepotrzebnych prac po pozyskaniu drewna (np.: dodatkowe sortowanie surowca). Posiadanie ukończonego kursu brakarskiego to również coraz częstszy wymóg przy SIWZ w przetargach na usługi leśne. 

Grupa odbiorców: 
Pracownicy tartaków i przedsiębiorstw drzewnych 
Pracownicy przedsiębiorstw leśnych.

W wyniku zmian wymogów dotyczących nadawania klas brakarskich jakie nastąpiły w grudniu 2014 roku oraz w związku z opiniami dotyczącymi kursu zgłaszanymi przez dotychczasowych uczestników naszych szkoleń wydłużony został czas trwania szkolenie. Obecnie kurs brakarski trwa 7 dni (70 godzin zajęć).

ZAKRES KURS BRAKARSKIEGO
A. część teoretyczna: 
1. Przyrodnicze, techniczne, historyczne i prawne podstawy brakarstwa 
2. Mikro- i makroskopowa budowa drewna
3. Rozpoznawanie gatunków
4. Wady drewna 
- Podstawowa charakterystyka wad drewna zgodnie ze stosowaną Polską Normą 
- Charakterystyka szczegółowa w oparciu o dostępne publikacje z zakresu nauki o drewnie, w tym "Wady drewna" Robert Kimbar 
5. Klasyfikacja surowca drzewnego w Polsce: Polskie Normy i warunki techniczne stosowane w obrocie surowcem drzewnym: 
- Surowiec drzewny. Podział, terminologia i symbole 
- Drewno wielkowymiarowe liściaste 
- Drewno wielkowymiarowe iglaste 
- Drewno średniowymiarowe (wybrane elementy, wg potrzeb i oczekiwań uczestników kursu brakarskiego) 
- Drewno specjalne - okleinowe, łuszczarskie, na słupy teletechniczne, drewno przeznaczone do celów energetycznych -niepełnowartościowe (wybrane elementy, wg potrzeb i oczekiwań uczestników kursu brakarskiego) 
6. Konserwacja surowca drzewnego
7. Podstawy prawne i praktyka reklamacji surowca drzewnego 
8. Związki brakarstwa z innymi dziedzinami leśnictwa i drzewnictwa 

B. cześć praktyczna 
- klasyfikacja pozyskanego surowca drzewnego 
- zasady i metody przeprowadzania szacunków brakarskich na pniu
- praca samodzielna i grupowa 
- praca z instruktorem 
- weryfikacja praktycznej i teoretycznej wiedzy kursanta 

C. egzamin końcowy 
- cześć praktyczna - klasyfikacja wybranych losowo sztuk drewna 
- część teoretyczna - test

Kurs współorganizowany przez niepubliczną jednostkę oświaty mającą status Centrum Kształcenia Ustawicznego. Certyfikat ukończenia kursu jest zgodny z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

DLACZEGO WARTO SKORZYSTAĆ Z NASZYCH KURSÓW
Przede wszystkim stawiamy na wysoką jakość merytoryczną organizowanych przez nas szkoleń. Chcemy by ich uczestnicy wynieśli wiedzę przydatną w codziennej pracy, która przekłada się na poprawę jej jakości i efektywności. Słuchamy opinii uczestników kursów i staramy się, by każde kolejne szkolenie było jeszcze lepsze niż poprzednie. Program organizowanego przez nas kursu brakarskiego obejmuje tematy przygotowane specjalnie dla osób związanych z zakupem surowca drzewnego, których nie poruszają kursy organizowane przez jednostki Lasów Państwowych.


MIEJSCE I TERMIN SZKOLENIA 
Zakwaterowanie i część teoretyczna odbędzie się w Pałacu Będlewo, Będlewo ul. Parkowa 1, 62-060 Stęszew, http://www.palacbedlewo.pl/pl/ GPS: B=16°42'22.10'' L=52°16'59.84'' 
Zajęcia praktyczne odbywać się będą na terenie zakładu tartacznego.

Najbliższa edycja kursu odbędzie się w dniach 18-24. listopad 2017r.


KOSZT SZKOLENIA

2990 zł netto + 23% VAT / os., tj. 3677,70 zł brutto / os. 

Termin przyjmowania zgłoszenia na kurs: do 10. listopad 2017r.

 

Uwaga: W cenę szkolenia wliczone jest pełne wyżywienie i zakwaterowanie w hotelu, oraz komplet materiałów szkoleniowych, w ramach których każdy uczestnik otrzyma:

- książkę "Szacunek brakarski i klasyfikacja drewna okrągłego" Dieter F. Giefing, Witold Pazdrowski 
- niezbędne materiały szkoleniowe

 

DOFINANSOWANIE

Aktualnie dostępne są narzędzia pozwalające na dofinansowanie do kursu. Wystarczy zgłosić się do swojego Powiatowego Urzędu Pracy. Można skorzystać z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) dot. osób już zatrudnionych bądź skorzystać z puli pieniędzy dla osób bezrobotnych: dofinansowanie celowe nawet do 100% bądź tzw. "bony szkoleniowe". Procedura ubiegania się o te środki nie jest zbytnio skomplikowana i trwa ok. tygodnia. Doradzamy i pomagamy bezpłatnie załatwić wszelkie formalności. Jesteśmy instytucją wpisaną do RIS i na stałe współpracujemy z PUP. Szczegółowe informacje pod numerem tel.: 690-800-290 (p. Jacek Rutkowski).

 

ZGŁOSZENIA

Zgłoszenia uczestników kursu przyjmowane są:
- telefonicznie pod nr. 61 624-34-67
- faxem pod nr. 61 624-37-14
- e-mailem: biuro@forestcc.pl

Dodatkowych informacji udzielają:
- Przedsiębiorcy leśni: Jacek Rutkowski 690-800-290 
- Branża drzewna: Katarzyna Jabłońska 601-876-319

POBIERZ FORMULARZ ZGŁOSZENIA >>>

ORGANIZATORZY:
Forest Consulting Center - firma zajmująca się szkoleniami i doradztwem w sektorze leśno-drzewnym. Szkolenia realizowane są dla przedstawicieli służby leśnej, sektora usług leśnych oraz sektora drzewnego.

Firma posiada status Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz Niepublicznej Jednostki Oświaty. Tym samym podlega nadzorowi pedagogicznemu z ramienia Ministerstwa Edukacji Narodowej sprawowanemu przez Kuratorium Oświaty.

Forest Consulting Center może pochwalić się zrealizowaniem kilku cyklów szkoleń dla Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych, Nadleśnictw oraz licznych Zakładów Usług Leśnych potwierdzonych referencjami. Łączna liczba przeszkolonych przedstawicieli przedsiębiorstw przekroczyła 3000, natomiast Służby leśnej przeszło 1000 osób. W realizacji szkoleń Forest Consulting Center często korzysta z funduszy europejskich.


Drewno.pl - najstarszy i największy w Polsce portal branży drzewnej. Od ponad 19 lat dostarcza informacji i wiedzy z zakresu obróbki i wykorzystania drewna.

Portal Drewno.pl posiada ponad 50.000 zarejestrowanych użytkowników. Każdego miesiąca strony portalu odwiedza ok. 100 tys. osób.

Portal Drewno.pl prowadzi również sklep internetowy, w którym nabyć można m.in. literaturę fachową czy specjalistyczne narzędzia dla przemysłu drzewnego.

Od 2014r. wspólnie z Forest Consulting Center organizuje szkolenia dla branży drzewnej

 

Zobacz również: Kurs brakarski: Wytrzymałościowe sortowanie drewna konstrukcyjnego metodą wizualną >>>


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz