/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
Nowoczesny magazyn | Prawie 200 palet z filmami do laminowania

Na jakość płyt MDF wpływa też odpowiednie składowanie półproduktów

Autor: Janusz Bekas
Źródło: Gazeta Przemysłu Drzewnego
Data: 2015-01-27


Wysoka jakość płyt laminowanych firmy Pfleiderer Prospan SA wynika także z odpowiedniego składowania filmów wykorzystywanych w procesie produkcyjnym.

Z każdej drogi o szerokości 3560 mm obsługiwane są dwa rzędy regałów z paletami filmów do laminowania płyt drewnopochodnych.Z każdej drogi o szerokości 3560 mm obsługiwane są dwa rzędy regałów z paletami filmów do laminowania płyt drewnopochodnych.Fot. Janusz Bekas

Od złożenia zamówienia przez klienta do dostarczenia do jego magazynu nie może upłynąć więcej niż 14 dni – zakłada projekt wdrażany od tego roku w firmie PFLEIDERER PROSPAN SA w Wieruszowie, który ma za zadanie skrócić czas dostawy uszlachetnianych płyt meblowych do odbiorców.
– Chcąc efektywnie obsługiwać zamówienia naszych klientów – mówi Adam Standziak, kierownik Wydziału Produkcji Płyt Uszlachetnionych w Pfleiderer Prospan – musimy mieć w magazynie szeroką gamę półproduktów, w tym impregnowanych papierów dekoracyjnych używanych do uszlachetniania płyt drewnopochodnych. Ponieważ obecnie mamy w kolekcji około 130-140 kolorów filmów do laminowania płyt wiórowych i kolekcja jest systematycznie poszerzana, nasza firma zdecydowała się na inwestycję w nowy magazyn zapewniający nie tylko szybki i łatwy dostęp do każdego filmu, ale także odpowiednie warunki składowania tego półproduktu.

Na jakość wpływa… składowanie filmów

Pfleiderer Prospan SA dysponuje obecnie dwoma liniami laminowania płyt filmami dekoracyjnymi, czyli papierem nasyconym żywicami. Ostateczna jakość i wygląd płyty laminowanej zależą w znacznej mierze od przygotowywania zestawów do laminowania. Ponieważ stwierdzono, że na jakość pokrycia płyt znacząco wpływa zachowanie się filmu melaminowego, uzależnione od… wilgotności wokół stanowiska dwustronnego nakładania na płytę pokrytą odpowiednim klejem, w pierwszej kolejności, wraz z uruchomieniem nowej linii do laminowania płyt, zdecydowano się na pionierskie zainstalowanie systemu nawilżania w rejonie tworzenia pakietów przed dwiema prasami KT.
– Mieliśmy jednak pełną świadomość także wpływu warunków przechowywania takiego towaru jak filmy melaminowe na jakość oklejanych płyt – mówi Adam Standziak. – I to był, obok wspomnianej dostępności całej gamy filmów, chyba jeszcze ważniejszy argument przemawiający za stworzeniem profesjonalnego magazynu filmów do laminowania. Takim magazynem dysponujemy od maja, zapewniając odpowiednie warunki składowania filmów oraz ich konfekcjonowania, czyli tworzenia zestawów dla poszczególnych płyt laminowanych.

Trochę regałów jest jeszcze wolnych, z perspektywą ich wykorzystania w nieodległej przyszłości.Trochę regałów jest jeszcze wolnych, z perspektywą ich wykorzystania w nieodległej przyszłości.Fot. Janusz Bekas

196 palet na regałach
Istotnym wyposażeniem tego magazynu są stalowe regały wysięgnikowe firmy OHRA. W magazynie o kubaturze około 6000 m3 ustawiono 4 rzędy regałów, na których można położyć 196 palet o długości 5700 mm, czyli praktycznie 196 różnych pokryć, z wygodnym dostępem do każdego z nich.
– Pojemność magazynu nie tylko całkowicie pokrywa nasze zapotrzebowanie, ale nawet trochę regałów jest wolnych, z perspektywą ich wykorzystania w nieodległej przyszłości – zapewnia kierownik Wydziału Produkcji Płyt Uszlachetnionych. – Palety układane są na 7 poziomach regałów. Na każdym poziomie można położyć wzdłuż 7 palet.
Konstrukcja regałów OHRA pozwala na łatwą zmianę położenia ich ramion, co może być przydatne w wieruszowskim magazynie, ponieważ pewna grupa papierów dekoracyjnych jest częściej nakładana na płyty niż inne, więc odległości między poziomami regałów można dostosować do ilości składowanych filmów, zachowując dopuszczalne obciążenie ramion, określone przez dostawcę systemu regałowego na 800 kg na ramię.

Może być 8 poziomów składowania
Ponadto, zdecydowano się w tej chwili na 7 poziomów, ale konstrukcja słupów nośnych, na których zawieszonych jest w każdym rzędzie 35 ramion, pozwala na dołożenie jeszcze ósmego poziomu regałów.
– Obecnie możemy na regałach położyć palety z filmami o łącznym ciężarze 672 t – mówi Adam Standziak. – Pozwalają na to solidny fundament, stworzony zgodnie z dokumentacją dostawcy systemu składowania, i równie solidna stalowa konstrukcja słupów i ramion. Specjaliści niemieckiej firmy, a szczególnie jej polski przedstawiciel – Przemysław Uklejewski, wykazali dużą kompetencję w projektowaniu naszego magazynu, dzięki czemu zmieściły się 4 rzędy regałów z dwoma odstępami na drogi jezdne o szerokości 3560 mm. Z każdej drogi obsługiwane są 2 rzędy regałów, więc powierzchnia magazynu jest lepiej wykorzystana. Dobrali także elektryczne wózki boczne Bulmor. Projektanci firmy OHRA, która przedstawiła nam najciekawszą koncepcję funkcjonalnego magazynu, pomyśleli też o możliwości wprowadzenia w przyszłości systemu automatyzacji procesu podawania i zdejmowania z regałów palet, bez wózka bocznego.
Przed realizacją tej inwestycji rozpatrywano kilka koncepcji składowania filmów, ale rozwiązanie firmy OHRA było najtańsze i najbardziej kompletne.
A teraz potwierdza się, że jest także bardzo funkcjonalne i dostosowane do komputerowego systemu ewidencji stanów magazynowych oraz niezawodnej lokalizacji poszczególnych typów filmów, oznaczonych kodem kreskowym.
– Dysponujemy oprogramowaniem, które pozwala na szybkie określenie stanu zapasów poszczególnych filmów oraz na ich lokalizację na określonej półce – tłumaczy kierownik wydziału. – Operator wózka musi jedynie wpisać indeks towaru (jedna litera i cztery cyfry), który ma dostarczyć na stanowisko nakładania filmów na płytę wiórową. Nieomal natychmiast program informuje, w którym miejscu lub miejscach jest ten produkt i w jakiej ilości. W zależności od zapotrzebowania produkcyjnego operator pobiera określone ilości arkuszy papieru dekoracyjnego i dowozi na stanowisko konfekcjonowania. Miejsca na regałach nie są ściśle przywiązane do koloru. Mogą być one elastyczne, więc palety z dostarczanym do fabryki półproduktem trafiają na wolny regał, co znajduje odzwierciedlenie w systemie komputerowym.

Podnośnik nożycowy ma dwa poziomy, co umożliwia przygotowanie zestawów do laminowania od razu na dwie palety.Podnośnik nożycowy ma dwa poziomy, co umożliwia przygotowanie zestawów do laminowania od razu na dwie palety.Fot. Janusz BekasKorzyści z właściwego składowania
W nowym magazynie temperatura i wilgotność w poszczególnych porach roku są stabilne, gdyż nie ma bezpośredniego oddziaływania czynników zewnętrznych, związanych z procesem produkcji płyt uszlachetnionych. Ale i tak zostały zainstalowane czujniki pomiaru wilgotności i temperatury. Przewiduje się też zainstalowanie prostego systemu nawilżania, żeby utrzymać najdogodniejsze parametry, czyli temperaturę na poziomie 20-25ºC i wilgotność względną powietrza na poziomie 25-38 proc.
Prawidłowe warunki klimatyczne pozwalają na wydłużenie czasu składowania filmów do laminowania, co jest niekiedy istotne, gdyż po niektóre dekory sięga się rzadziej albo nawet bardzo rzadko, ale muszą być one na stanie, skoro są w ofercie. Ponadto, w obecnych czasach wielkość zlecenia produkcyjnego rzadko wynosi kilka tysięcy m2 płyty, jak dawniej. Normą są zamówienia poniżej tysiąca m2, a często już 150-200 m2.
– Konkurencja na rynku dostawców płyt meblowych zmusza do realizacji takich zleceń – komentuje kierownik wydziału – i skracania procesu produkcji, żeby jak najszybciej dostarczyć zamówiony towar. Nie opłaca się nam, jako producentowi, ani fabrykom mebli magazynowanie gotowego wyrobu. Zatem musimy składować surowce do szybkiej realizacji zleceń, ponieważ gdybyśmy chcieli produkować papiery na wydziale produkcji filmów bezpośrednio pod potrzeby wydziału produkcji płyt, to przy tak niekiedy małych ilościach poszczególnych wzorów, byłyby ogromne straty papieru. Wytwarzane są zatem dłuższe serie filmów i później pobierane z magazynu do zestawów do laminowania.
Profesjonalnie urządzony magazyn służy więc nie tylko do przechowywania półproduktu, ale umożliwia także wydłużenie serii produkcyjnych, czyli zmniejszenie strat produkcyjnych na linii impregnacji papieru, wydłużenie możliwości składowania oraz redukcję czasów przezbrojeń na prasie KT.
– Mamy już doświadczenie odnośnie wpływu nawilżania powietrza na jakość uszlachetnianych płyt – przypomina Adam Standziak – więc choć w nowym magazynie mamy klimat zdecydowanie łagodniejszy, gdyż zimą temperatura wynosi około 20°C, a latem, pomimo braku systemu klimatyzacji, temperatura powietrza nie przekracza 30°C, to jednak zakładamy możliwość wyposażenia magazynu w instalację nawilżania powietrza. Wiemy, jak elektrostatyczność wpływa nie tylko na materiały, ale i na przebieg procesu produkcji płyt uszlachetnionych.

Palety układane są na siedmiu poziomach regałów w czterech rzędach.Palety układane są na siedmiu poziomach regałów w czterech rzędach.Fot. Janusz BekasOszczędności przy konfekcjonowaniu
Na wyposażenie magazynu składa się również stanowisko konfekcjonowania, czyli tworzenia zestawów filmów do pokrycia obu stron płyty wiórowej. Zakupiono podnośnik nożycowy szwajcarskiego producenta LAVECO, który ma dwa poziomy, co umożliwia operatorom przygotowującym zestawy do laminowania ułożenie górnych i dolnych filmów dekoracyjnych od razu na dwie palety, czyli tak jak jest to niezbędne w procesie laminowania. Pozwoliło to o połowę skrócić czasy manewrowania paletami. O tyle samo czasu krótsza jest praca wózków widłowych, bo przed prasą pobierane są filmy z dwóch poziomów.
W trosce o jakość powietrza w magazynie zdecydowano się na stosowanie wyłącznie wózków akumulatorowych, a nie spalinowych. W odrębnym pomieszczeniu odbywa się ładowanie akumulatorów. Trzy zestawy źródeł prądu zapewniają pracę wózków bez przerw, gdyż jeden zestaw jest eksploatowany, drugi czeka naładowany, a trzeci jest ładowany.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Regały a wózki widłowe

Niezbedne wózki widłowe czterorkierunkowe - Polecamy.

techtrans.com.pl [8]Odpowiedz na ten komentarz2015-02-09 08:28:35

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz