/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
Malarstwo

Wystawa malarstwa Anny Woźniak - Las, człowiek i czas

Wydział Leśny UP w Poznaniu

Autor: Dariusz Pietrzak - kurator wystawy
Źródło: Wydział Leśny UP w Poznaniu
Data: 2015-01-15


Od 14. do 31. stycznia w Kolegium Cieszkowskich Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu obejrzeć można wystawę malarstwa Anny Woźniak zatytułowaną "Las, człowiek i czas".

Wernisaż wystawy Las, człowiek i czasWernisaż wystawy Las, człowiek i czasFot. Wydział Leśny UP w Poznaniu

Anna Woźniak - rocznik'76, absolwentka wzornictwa w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej Schola Posnaniensis. Prowadzi wraz z mężem Michałem studio graficzne Ornatus i galerię Targisztuki.pl. W malarstwie podejmuje temat człowieka w kontekście współczesnej rzeczywistości. Łączy efekty różnych technik.

Las, człowiek i czas

Las dla malarza to niekończąca się przestrzeń, zmieniająca się w zależności od pory roku, pełna form, kształtów i barw. Miejsce tajemnicze i magiczne, zawierające pamięć o obecnym i przeszłym czasie. Przestrzeń, która bez niczyjej ingerencji rozrasta się niepohamowanie, budując kolejne nowe formy.

Kim jest człowiek w tym barokowym układzie kształtów, linii i form? Jest na pewno gościem a niekiedy intruzem, który zagląda do środka, podziwia a często cywilizując i porządkując las po prostu go niszczy. Jeden z artystów powiedział, że najpiękniejsza jest linia krzywa.

Również dla malarki Anny Woźniak - las to miliony krzywych linii, falistych, wijących się we wszystkich kierunkach. Człowiek ingerując w te przestrzenie wprowadza linie proste budując choćby drogi, domy lub inne obiekty.  Malując Anna Woźniak wprowadza proste linie, ale tylko te, które układzie, głównie wertykalnym, poprzez rytmy porządkują kompozycję.

W miarę upływu czasu las zaciera linie proste – wszystko zarasta a ślady bytności człowieka ulegają stopniowemu zatarciu. Przybywają kolejne kręgi i słoje, upadają stare drzewa, gniją rośliny – wszystko jest in statu nascendi.

Las to także zbiór barw, niezliczonych odcieni w obrębie jednej gamy lub wielu. Anna Woźniak to malarka żywiołowa i ekspresyjna, nie byłaby sobą gdyby jej artystyczny temperament nie skłaniał się ku ekspresji - przestrzeń dynamizuje - kolor kładzie z rozmachem, śmiało zestawia barwy. W niektórych obrazach dominują barwy ciemne - czernie i granaty, rozjaśniane odcieniami zieleni. W innych las to bogactwo barw poczynając od ciemnych a kończąc na czerwieniach i żółciach.

Inspiracją do leśnych obrazów stała się impresja, kiedy we fragment przestrzeni, między drzewa, zaingerowało słońce. Dla wrażliwego oka artysty to wystarczy – bo dla niego, w tym przypadku las, to oprócz wiedzy  o nim posiadanej, kształty, barwy, faktury i materie, co widać na prezentowanych pracach.

Wystawę oglądać można w Kolegium Cieszkowskich przy ul. Wojska Polskiego 71 C w Poznaniu od 14.  do 31. stycznia br.

Kuratorem wystawy jest Dariusz Pietrzak

Organizatorzy: Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Wydział Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego, Fundacja RAMUS ARTIS, Samorząd Studentów Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA