DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
Komentarze Wątek: Skomentuj Napisz
Drewno z wyborem- jaka dopłata do m3

Drewno z wyborem- jaka dopłata do m3 [1]

Czy któryś z Państwa korzystał z takiej usługi jak drewno z wyborem? Jaka jest wysokość opłaty do m3 oraz o jakie parametry można wnioskować? Interesuje mnie surowiec z grupy W0 dąb oraz modrzew( gruba klasa) i s2b dąb długość 1,5m od 25-30cm średnicy. Czy ogólnie warto z tej możliwości korzystać? Pytanie do kogoś kto zna temat- jak to wygląda w praktyce.

Gregor [30]Odpowiedz na ten wątek2020-01-22 22:29:12

Zgłoś nadużycie

Sprawdzone na własnym przykładzie... Da się ale

Wszystko zależy od Nadleśnictwa lub RDLP (zależy z kim masz umowę). W Twoim przypadku będzie to ciężki temat i opiszę jak to wygląda w moim RDLP:
1. W nowych normach masz konkretne długości standardowe S2B 120,180, 240 i 250(iglaste) i nadleśnictwa robią tylko te wymiary plus dodatkowo jeśli w roku ubiegłym miały duże odejście na jakiś inny wymiar to nadleśniczy mógł go w sprzedaży na rok 2020 uznać za standardowy np. 150 cm i za takie wymiary dopłaty nie ma. A jeśli klient zgłasza się po inny w ciągu roku to wymagana jest dopłata i jest to kilka - kilkanaście złotych.
2. Modrzew gruby: jeśli kupiłeś w nadleśnictwach gdzie nie było za dużo masy lub kupiłeś całość puli to nie masz szans na wybór bo oni wystawili drewno, które wychodzi z planu pozyskania na bieżący rok i jeśli było zaplanowane 150 m3 na trzebieżach to nikt Ci ich nie zamieni na jakich gruby zrąb.
3. S2B Dąb z wyborem od 30 cm - nie ma szans, przy większych ilościach o ile w ogóle ktoś by na to poszedł nawet przy małych masach, bo takie coś zaczyna mocno podchodzić pod wielki wymiar i "nie jest uzasadniona ekonomicznie taka zamiana" bo kwoty zaczynają się robić sporo większe.
4. W0 Dąb - wiele nadleśnictw odeszło od negocjacji za drewno DB z wyborem ponieważ większość klientów szuka grubego, gładkiego surowca a takiego jest mało, i nie da się wszystkich pogodzić, i by nie być posądzonym o stronniczość nie negocjują co nie jest powiedziane, że jeśli zabierzesz drewno na początku roku to nie będziesz mógł przebrać czy w pozycji cięć czy już ściętego surowca.

Większość takich uzgodnień nadleśnictwa muszą opiniować w swoim RDLP pomimo, że i tak ostatecznie decyzję wydaje nadleśniczy ale ogólnie nie za bardzo chcą dzwonić, pytać wyżej.

Na pewno warto zadzwonić zapytać co mają, co planują, kiedy i szybciej się dogadasz bez przerzucania papierów.

Paweł [60]Odpowiedz na ten wątek2020-01-23 01:00:51

Zgłoś nadużycie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz