DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
Komentarze Wątek: Skomentuj Napisz
szustoszel? jakie polecacie srodki do zwalczania szkodników drewna obrobionego

szustoszel? jakie polecacie srodki do zwalczania szkodników drewna obrobionego [5]

witam,

mam przygotowany modrzew na konstrukcje , jest składowany i naturalnie suszony. W kilku belkach zauważyłem , kilka otworów wraz z larwami po jakimś drewnojadzie , prawdopodobnie spustoszelu. Jakim preparatem zabezpieczyć drewno przed rozwojem szkodnika oraz przed ponownym jego atakiem? Czy spotkaliście się z takim problemem i jaki środek jest najlepszy?

pozdrawiam

misiek [62]Odpowiedz na ten wątek2020-01-04 09:22:51

Zgłoś nadużycie

Pozbycie się szkodnika...

Usunięcie szkodnika jest całkiem proste, acz kosztowne bo wystarczy drewno zapakować do suszarni i doprowadzić do temp. min. 57 stopni i utrzymać ją minimum 30 minut.
Pamiętając ze jest to konstrukcja warto to robić wolno by znacząco się nie wichrowało drewno i skoro już mamy je w suszarni to warto doprowadzić do wilgotności poniżej 18%.
Żeby trochę zabezpieczyć się na przyszłość dobrze by było zaimpregnować drewno przed suszeniem i suszyć powoli by nie powstały pęknięcia.
Jesli ten Twój modrzew jest dobrej jakości a robak to rzeczywiście spuszczel to dużych strat nie narobił bo on żeruje tylko w warstwie bielastej.
Sama impregnacja niestety nie wyeliminuje go w 100%.

Paweł [45]Odpowiedz na ten wątek2020-01-10 03:07:45

Zgłoś nadużycie

dziekuje za odpowiedź

witam,

dziekuje za odpowiedź. suszarnia nie wchodzi w rachube , to za duże koszty. A sprobuje zaimpregnować i potem przeheblować i jeszce raz każdy kawałek przejrzeć, mam nadzieję , że wszystko wyłapię, nie ma tego dużo , ale trochę strach :)

misiek [62]Odpowiedz na ten wątek2020-01-10 12:33:18

Zgłoś nadużycie

Impregnacja drewna modrzewiowego mija się z celem

To drewno, którego odporność naturalna jest duża, a podatność na impregnację niska. Drewno konstrukcyjne powinno być wysuszone.

Dominik Jabłoński [416]Odpowiedz na ten wątek2020-01-10 15:00:49

Zgłoś nadużycie

konstrukcyjne suszone komorowo

witam,

Panie Dominiku , będę miał drewno na konstrukcje o wilgotności 18 procent , czyli takie jak jest wymagane na konstrukcję. Drewno to jest suszone naturalnie. Więc nie chcę oddawać do suszarni, dlatego szukam innych metod żeby pozbyć się ewentualnych szkodników, pomimo ,że drewno jest modrzewiowe i teoretycznie powinno być odporne na robaka, ale niestety takie dostałem z lasu i teraz muszę sobie z tym poradzić. Larwy znajdują się głównie w korze. Na ok. 10m3 kantówek odłożyłem 10 szt ze śladami żerowania - 2-3 otwory głębokości ok 4cm z żywą larwą. Modrzew jest odporny na impregnację, ale warstwa bielu , która jest w modrzewiu dobrze wchłania impregnat. A może zastosować gazowanie? nie wiem, czy głęboko gaz wchodzi w drewno.

misiek [62]Odpowiedz na ten wątek2020-01-13 07:42:47

Zgłoś nadużycie

tarcica konstrukcyjna

Chodniki po owadach w tarcicy konstrukcyjnej nie są dopuszczalne. Podobnie jak obecność kory. Nie znam godnych polecenia domowych sposobów gazowania drewna. Można spróbować środków owadobójczych, ale pewności ich działania nie będzie Pan miał. Moim zdaniem nie warto ryzykować wbudowania w konstrukcję drewna z owadami.

Dominik Jabłoński [416]Odpowiedz na ten wątek2020-01-16 23:09:24

Zgłoś nadużycie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz