DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich

Komentarze Wątek: Skomentuj Napisz
Jaka wielopiła do listew o grubości 15mm

Jaka wielopiła do listew o grubości 15mm [3]

Witam,

Od pewnego czasu produkuje listwy sosnowe o wymiarach 400x70x15mm.
Bale 70mm puszczam przez starą jednowałową wielopiłe, na która zakładam 12 pił po 3,8mm rzazu każda (używam pił z firmy pilana).
Kto się orientuje, to już widzi, że przy każdym przetarciu bala ponad 4cm "mięsa" idzie w trocine, co po zgrubnym przeliczeniu daje mi niecałe 50% wydajności z 1m3 kłody.

Czy wiecie jak można to rozwiązać, aby odpadu było znaczniej mniej?
Zakładałem już cieńsze piły, które zaczęły ciąć nierówno ( efekt pływania piły w materiale).
Jedynym wyjściem pozostaje wielopiła dwuwałowa, jeśli tak, to proszę o informację jaką polecacie.
Może same piły tarczowe innej firmy np. Faba, Gopol... ?

Dziękuje za wszelkie odpowiedzi.

Runner25 [9]Odpowiedz na ten wątek2018-10-07 13:41:08

Zgłoś nadużycie

Moim zdaniem wielopiła dwuwałowa to zły pomysł

Będzie rysa na środku listwa, niewielka ale widoczna. Widziałem kilka wielopił dwuwałowych i zawsze jest rysa na środku, raz mniejsza a raz duża. Nie ma szans ustawić tak pił i przekładek idealnie.

tartaczek [125]Odpowiedz na ten wątek2018-10-07 15:19:04

Zgłoś nadużycie

jednak cieńsze piły

tnę bez problemu brusy grubości 70 mm piłami 2,6 mm .
piły 315 mm wał 70 mm, przekładki dopasowane do maksimum luzu ok 5 mm i wszystko ok.
Ale .I tu dochodzą inne czynniki na żywotność pil .Wielopiła gąsienicowa , wał bez wibracji , dobre podparcie materiału ,dobranie ilości pił do szerokości otwarcia brusa nie mogą ciąć po korze - nawet jeśli trzeba segregować materiał i zmieniać ilość pił , prędkość posuwu , natychmiast do ostrzenia jak pokaże się ślad przypalenia , piły myte przed ostrzeniem . I tyle i aż tyle
pozdrawiam

robert [11]Odpowiedz na ten wątek2018-10-07 20:58:42

Zgłoś nadużycie

Inne piły

Ja bym spróbował również innych pił, zadzwon do AKE lub LEUCO

JAREK [5]Odpowiedz na ten wątek2018-10-08 16:56:27

Zgłoś nadużycie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

facebook
newsletter