DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich

Komentarze Wątek: Skomentuj Napisz
własny tartak

własny tartak [3]

witam mam 23 lata i chciałbym otworzyć tartak w województwie pomorskim. Mam zamiar zakupić działke o wielkości 3000m oraz obok w przyszłości wybudować dom. Czy działka jest wystarczająca? Czy na działce budowlanej mógłbym otworzyć własny tartak w dalszej odległości do zabudowań ? Czy działka na uboczu też przyniesie sukcesy czy musi być koniecznie na obrzeżach miasta? prócz zakupu działki mój budżet wynosi 100tys jest możliwość z taką ilością pieniędzy wystartować? liczyłem na początek trak resbud tp800,goltad 750, wood-mizer lt 20. Prócz tego wózek widłowy terenowy wanna do impregnacji wielopiła oraz samochód dostawczy oraz wiadomo piły itp. chęci mam baaaardzo duże i wiem że to jest to co chciałbym robić w życiu. Pracowałem kilka miesięcy w tartaku. Szukam pomocy jak wystartować żeby było dobrze. Jeżeli chodzi o drzewo mam w promieniu 100km bardzo dużo lasów z pozyskiem drzewa bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuje. Pozdrawiam

Patryk [1]Odpowiedz na ten wątek2018-09-06 21:52:16

Zgłoś nadużycie

Inwestycja w tartak

Jeśli chcesz zainwestować swoje pieniądze w tartak, to rozumiem, że przeliczyłeś sobie opłacalność takiego przedsięwzięcia i wiesz co chcesz produkować i komu sprzedawać. Mimo to proponuję - usiądź z kartką i policz jeszcze raz.

Surowiec to podstawa
Wylicz sobie jeszcze raz ile surowca musisz przerobić, aby zarobić tyle, ile potrzebujesz. Im więcej kosztów uwzględnisz tym lepiej, a potem dolicz jeszcze trochę. Ilość surowca jaką musisz przerobić aby wyjść na swoje, to chyba najważniejsza informacja w planowaniu tartaku. Mając taką wiedzę podzwoniłbym trochę po okolicznych nadleśnictwach i sprawdził czy potencjalnie taka ilość drewna jest do kupienia (to, że wokół są lasy ma małe znaczenie).

Następnie zajrzyj na e-drewno i zobacz ile aktualnie wystawione jest na aukcjach przez nadleśnictwa do których dzwoniłeś. Sprawdź czy byłbyś w stanie kupić tam surowca w ilości twoich miesięcznych potrzeb. To ważne, bo sprzedaż po za aukcjami prowadzona jest tylko raz w roku, po za tym jeśli nie masz historii zakupów ciężko będzie Ci w tym trybie kupić drewno). Jeśli jest upewnij się, że nie jest to surowiec po ubiegłorocznych huraganach. On jest tam teraz, ale w następnych latach go nie będzie.

Teren zakładu
Weź kartką, narysuj kształt działki i zaznacz: Plac surowca, hala przerobu, magazyn tarcicy.Wóz surowca (24m3) zajmie ci ok. 100 m2 placu. Miejsca powinieneś sobie zaplanować na co najmniej 2 tygodnie zapasu. Do tego jakieś miejsce na manipulację kłód.

Teraz znowu musisz wiedzieć ile drewna planujesz przerabiać. Przy przerobie 200 m3 surowca miesięcznie Twój plac to minimum 500m2. Pomyśl czy w przyszłości nie będziesz potrzebował więcej miejsca?Hala przerobu. Czy wybudujesz halę, czy postawisz wiatę nieistotne. Oblicz ile miejsca potrzebujesz na maszyny, które pozwolą przerobić Ci ilość drewna, którą zaplanowałeś. Pomyśl gdzie w przyszłości będziesz się rozbudowywał i zaplanuj pod to miejsce.

Prędzej czy później okaże się, że samo przetarcie surowca to mało i trzeba coś z tarcicą zrobić więcej. Wysuszyć, wystrugać, coś wyprodukować. Większość małych zakładów ma problemy z rozwojem. Nie były zaplanowane pod przyszłe inwestycje, teraz nie stać ich na zatrzymanie produkcji i wyburzenie tego co jest. Lepią więc jak mogą kolejne wiaty i hale, w labiryncie których można się zgubić, a nie zaplanować logistykę produkcji. Czy zaplanowałeś miejsce pod suszarnię? A pod kotłownię? Pod kolejną halę produkcyjną?

Magazyn wyrobów
Policz ile miejsca potrzebujesz na wyprodukowane wyroby, większość tartaków ma na magazynie ok. miesięczną produkcję, głównie tego co ciężko sprzedać. Taką tarcicę warto zabezpieczyć przed deprecjacją przynajmniej przez porządne sztaplowanie.

A teraz popatrz na plan i sprawdź czy masz drogi dojazdowe do placu surowca i magazynu? Wszystko pasuje? No to prawie masz biznesplan. Teraz tylko zagadnienia sprzedaży i finansowania. Spina się? To do dzieła i powodzenia.

Dominik Jabłoński [349]Odpowiedz na ten wątek2018-09-06 23:23:51

Zgłoś nadużycie

zły pomysł

xzc [6]Odpowiedz na ten wątek2018-09-25 15:32:11

Zgłoś nadużycie

Inwestycja w tartak

Jak nie masz jakiegoś autu (np. doświadczenie, dobry klient) to nie brałbym się za tartacznictwo. Lepiej działać w dalszym przerobie drewna. Większe pieniądze i brak uzależnienia do Lasów.

Michał [126]Odpowiedz na ten wątek2018-09-28 12:43:39

Zgłoś nadużycie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz