DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich

Komentarze Wątek: Skomentuj Napisz
Więźba dachowa, produkcja. Z góry dziękuje z odpowiedzi.

Więźba dachowa, produkcja. Z góry dziękuje z odpowiedzi. [18]

Witam serdecznie. Mam na imię Łukasz, od 2004r. prowadzę wraz z Tatą i bratem średniej wielkości tartak, zatrudniamy w sezonie około 30-osób w systemie dwuzmianowym, naszym głównym wyrobem jest kantowizna konstrukcyjna.W związku ze stale rosnącymi kosztami zatrudnienia i przede wszystkim z brakiem solidnych pracowników jestem zmuszony zmodernizować park maszynowy, utrzymać a może i zwiększyć wydajność a jednocześnie ograniczyć zatrudnienie.Na chwilę obecną pracujemy na 4-trakach wąsko- taśmowych, są to maszyny bardzo solidne ale przy tych kosztach niestety zbyt mało wydajne, przerób uzależniony jest od wielu czynników min. od dyspozycji operatora który miewa różne dni, wiadomo to tylko człowiek.Szukałem informacji w poprzednich wątkach ale nic konkretnego nie znalazłem, rozmawiałem z rożnymi ludźmi z dużym doświadczeniem zdania są mocno podzielone, każdy ma inne zdanie inny bagaż doświadczeń i ciężko jest coś dokładnie ustalić dlatego moje pytania do Was Drodzy Koledzy brzmią następująco:- czy możecie z czystym sumieniem polecić jakoś kompletną linie do produkcji kantowizny? Oczywiście tylko sprawdzone rozwiązania i proszę pamiętać iż interesuje mnie obróbka elementów do 9mb długości.- czy według Was dobrym rozwiązaniem byłby zakup dwóch traków ramowych? Kolega podpowiada mi że to bardzo dobre rozwiązanie, przekonał się do traków niemieckich, gdy pracował 10-lat w tartaku właśnie w niemczech bardzo solidna podstawa ciężki i zarazem stabilny odlew mówi że to maszyny nie zajechania przy odpowiedniej eksploatacji, a i koszt zakupu takiej maszyny do regeneracji nie jest duży.- a może warto pomyśleć o szerokiej taśmie przed którą większość mnie ostrzega? Jestem wstanie zakupić dwa traki na szeroką taśmę, wiem że to bardzo duży wydatek a i koszty eksploatacji są dużo większy ale jak to się przekłada na wydajność? Czu jest ktoś kto przerzucił się na taki sprzęt? Nie jesteśmy milionerami dlatego nie mogę pozwolić sobie na błędną decyzję. Będę bardzo wdzięczny za każdą choćby małą podpowiedź, linie do produkcji palet pracują w mojej okolicy pełną parą ale nigdzie nie widziałem "poważniejszej" maszyny do produkcji więźby. Pozdrawiam.Łukasz

Łukasz [9]Odpowiedz na ten wątek2018-01-02 15:39:03

Zgłoś nadużycie

Szeroka taśma

Zastanawia mnie jakie argumenty stoją za przeciwnikami szerokiej taśmy? O jakim przerobie m3 w skali roku rozmawiamy? Szeroka taśma ma kilka plusów w tym wypadku (chociaż nie znam się na produkcji więźby) ale po pierwsze to rzaz a po drugie to fakt, że nie trzeba sortować materiału wejściowego średnicami żeby uzyskać jak najwięcej kantówki. Tnie się każdy kawałek indywidualnie jak w przypadku wąskiej taśmy, a z kolei w traku ustawiamy przekładki dla 1 czy dwoch balików w zależności od średnicy kłody. 9 mb to nie problem dla taśmówki. pozdrawiam

maciek [36]Odpowiedz na ten wątek2018-01-03 18:07:43

Zgłoś nadużycie

PRZERÓB

JAKI TY MASZ ROCZNY PRZERÓB PRZY TYCH 4 TAŚMÓWKACH I 30 PRACOWNIKACH? TO PIERWSZE PYTANIE?

kupiec22 [46]Odpowiedz na ten wątek2018-01-03 18:13:17

Zgłoś nadużycie

Przerabiam około 11000m3 sosny oraz świerka tartacznego.

Zatrudniamy po 3-osoby do jednego traku, średnią na 10-godzin są wstanie przetrzeć około 10-12m3 surowca oczywiście uzależnione jest to od wielu czynników.

Oczywiście 30-osób nie pracuje tylko na taśmówkach, są też inne maszyny do dalszej obróbki drewna min. wielopiły i obrzynarki, dwie osoby pilnują impregnacji drewna oraz zajmują się przygotowywaniem i wydawaniem materiału, do tego dochodzi człowiek od ostrzenia pił i operator ładowarki/wózka.

Łukasz [9]Odpowiedz na ten wątek2018-01-04 09:24:12

Zgłoś nadużycie

Twój wybór

ja bym zaczął od jednej szerokiej taśmy. Poza tym o czym pisałem to szeroką taśmę stawiasz na równej posadzce i zaczynasz pracę. W przypadku gatry pamiętaj o podtraczu, torach itd. Ale tak ja mówię wybór należy do Was. Popatrz na youtube na traki Serra, Wimmer-zenz bo dużo filmów jest na których widać cięte elementy konstrukcyjne. Mebor, Wravor potężne i ciężkie. Ze swojej strony mogę polecić traki ZM Jabłoński ze względu na cenę i masz w PL serwis na miejscu u producenta.

maciek [36]Odpowiedz na ten wątek2018-01-04 11:37:50

Zgłoś nadużycie

A czy może ktoś zna wydajność traka na szeroką taśmę? Jak to wygląda w praktyce? Jakie koszty pił? Słyszałem że koszty serwisu oraz same ostrzenie/walcowanie są znacznie wyższe, pytanie czy warte swej ceny?

W przypadki gatry, nie boje się całego osprzętu,wole zamówić i postawić nową wiatę stalową z możliwością rozbudowy i montaż całego osprzętu i mieć spokój na najbliższe kilka lat, nie ma tam tyle elektroniki, która wiadomo że czasem zawodzi nie od dziś wiadomo że czym mniej tym lepiej...

Wiadomo że każdy producent chce sprzedać swój produkt i każda inna maszyna będzie gorsza. Często wydajność jest zawyżona, w praktyce znacznie niższa. Wydaję mi się że ważna jest jakość i grubość stali, wolę by maszyna ważyła więcej ale jednocześnie była stabilniejsza i co za tym idzie żywotniejsza.

Filmy nic mi zbytnią nie dają, bo na filmie jak zawsze wszystko dobrze wygląda ja chciałbym zobaczyć taką maszynę po chociaż kilku miesiącach pracy, porozmawiać z operatorami którzy przepracowali kilkadziesiąt godzin na takich sprzętach opinia takich osób (o ile jest szczera- bo z tym też różnie bywa) jest bez cenna.

Pamiętam jak kilka lat temu nabyliśmy wielopiłę od jednego z polskich producentów, po trzech miesiącach zdecydowaliśmy o remoncie starej niemieckiej maszyny która pracuje do dziś, z tamtą bujaliśmy się dwa lata aż w końca ktoś się na nią skusił za połowę ceny, sprzęt który kosztował kupę kasy nadawał się do użytkowania kilka godzin ale w miesiącu a nie dziennie. Wszystko delikatne, spawy pękały, silnik za mały itd. Nazwy nie będę podawał bo nie o to chodzi ale każdy kto miał do czynienie z maszynami tej firmy może się domyślać o czym mówię.

Łukasz [9]Odpowiedz na ten wątek2018-01-04 13:25:58

Zgłoś nadużycie

waga maszyny

I z tą wagą szczególnie głowicy traka szerokotaśmowego bym się nie zgodził bo zamiast pomoc może zaszkodzić jeżeli chodzi o szybkość jazdy głowicy i podnoszenia góra/dół ale każdy ma prawo do własnych przekonań. Akurat np Serra nie jest to żaden wynalazek. Inna sprawa, że akurat ja nie jestem producentem, żadnej maszyny ani dystrybutorem tylko użytkownikiem. Nie chcę wdawać się również w polemikę odnośnie elektroniki której im mniej tym lepiej. Elektroniki może i nie ale z kolei bez automatyzacji procesów produkcyjnych nic się nie wskóra, a niestety za tym wszystkim stoi elektronika. Tak już na marginesie maszyny na których pracujemy są wszystkie zaprojektowane i zbudowane w Polsce. I odnośnie traka nie powiem jakiej firmy, żeby nie reklamować, to wydajność 24m3 na 8h przy średnicach na poziomie 65 - 80cm i krótkich wyrzynkach 2,5m jest bez problemu do osiągnięcia.

maciek [36]Odpowiedz na ten wątek2018-01-04 15:44:54

Zgłoś nadużycie

Więżba

Już się zaczyna festiwal
Chyba nie jesteś z południa,ale gdybyś się wybrał to w promieniu 10km pokazałbym Ci przegląd od najnowszych Meborów,Wravorów po traki pionowe z podajnikami odbiornikami i sortowaniem ,obrzynarkami,wielopiłami itp

mixol [6]Odpowiedz na ten wątek2018-01-04 20:53:26

Zgłoś nadużycie

tylko nie wiem czego dotyczy Twoja wypowiedź?

maciek [36]Odpowiedz na ten wątek2018-01-04 21:10:31

Zgłoś nadużycie

U nas na tartaku jest taka sama sytuacja z ludźmi w poniedziałek nie ma co ...

liczyć na pracowników więźbę dachową przecieramy na traku ramowym typ. FOD bydgoski i taśmówka wirex (polecam) jeżeli byś przecierał na traku typowe wymiary czyli 7x14,14x14 itp to jest szybszy i wydajniejszy od taśmówki ale jeżeli masz w jednym dachu tysiąc wymiarów to zapomnij ( przebicie traka ok 20 min) dzisiaj ludzie budują domy z projektów a tam sa takie wymiary z kosmosu klijent płaci i ma byc tak jak w projekcie a i jezeli przecierasz w grubych klocach to długo schodzi obróbka kloca jak ci nie przejdzie przez trak. Druga sprawa jezeli przecierasz 11000 tys kubików to dużo warto zainwestować sobie w trak ramowy dobry jest polski FOD górno-napędowy i niemieckie.

wacek [14]Odpowiedz na ten wątek2018-01-05 01:07:34

Zgłoś nadużycie

75%

w iglastym na sosna standard i kłoda można było w tym roku dostać wszystko oprócz modrzewia 25% jeżeli chodzi o liściaste BUK to drewno przeżywa buum jest z nim jeden problem ze nie ma go dużo bo dawniej go nie sadzono zbyt wiele uważano ten gatunek drewna za szmelc a dzisiaj sie biją o niego. Jodła też w tym roku kiepsko się sprzedawała w stosunku do poprzedniego. Opisuje sytuacje w okręgu Krosno. ( mówię o cenach prawie maksymalnych)

wacek [14]Odpowiedz na ten wątek2018-01-05 01:19:01

Zgłoś nadużycie

Kolegą "Mixol" jeśli poświęcisz mi kilka godzin bardzo chętnie podjadę i obejrzę to o czym mówisz, na pewno postaram się odwdzięczyć za każdą pomoc.

Rozumiem że prowadzi Pan podobny interes?

Panie "Wacek" polecasz Wirexa, a jaki model? Z pełna hydrauliką?

Trak polski FOD, niemiecki? Na który warto zwrócić uwagę?

Z góry dziękuje za odpowiedź.

Łukasz [9]Odpowiedz na ten wątek2018-01-05 17:12:45

Zgłoś nadużycie

Więżba

Witaj,przekręć na 6zero4dwa959siedem9

mixol [6]Odpowiedz na ten wątek2018-01-09 12:21:44

Zgłoś nadużycie

taki sam problem

również przede mną taka decyzja, taśmówki(wąska taśma) w USA sa używane do hobbistycznego przetarcia surowca, w PL osiągnęły status przemysłowy.
Gratuluje wyniku 11tys na 4 taśmach na kantowizne!

Jaki Ja widzę problem w trakach typu FOD -nadprodukcja desek typu 8,7,6......

Snake [21]Odpowiedz na ten wątek2018-01-08 15:01:11

Zgłoś nadużycie

Wravor

Przecieramy rocznie 10000 sosny klasówki. Nie sama kantowizna więcej tniemy w tarcice nie obrzynana przecieramy na WRAVOR wrc1150ac szeroka taśma powiem ze rewelka nie przerzucil bym sie na ramowego robimy przewaznie 10-12 godzin w sezonie letnim nawet 16 godzin (2 zmiany) robi nas 7 w tym trak i obrzynarka oraz na ładowarce i manipulacja. Na więźbe wytne więcej niz inni na ramowych poniewaz nie musze przebijac ( ja tez duzo robie za trakowego wiec wiem co pisze) kantówke bardzo dobrzr sie tnie na szerokiej taśmówce z jednego klocka mi wyjdzie 2 krokwy z drugiego 3 nie trzeba segregowac grubościami i moge se wyciąc 25mm z grubszego puszcze 32mm lepsza wydajność no i mniejszy rzaz.

Sebdrew [41]Odpowiedz na ten wątek2018-01-08 15:15:25

Zgłoś nadużycie

Sebdrew

A czy byłaby możliwość obejrzenia pracy tej maszyny? Bardzo mi na tym zależy, zanim zadecyduje chciałbym znać jak najwięcej wad i zalet danego sprzętu.

Chętnie odwiedziłbym Cię na początku lutego jeśli to możliwe.

Łukasz [9]Odpowiedz na ten wątek2018-01-09 22:01:09

Zgłoś nadużycie

Więźba dachowa

Przy produkcji wiezby ze względu na różne długości i przekroje lepszy będzie Trak szerokotasmowy. Musisz szukać żeby była hydraulika sprawna i dostosowana do Twoich potrzeb - conajmniej 2xobracak łańcuchowy, 2xrolla poziomująca z napędem, itd. Plusem nowych maszyn szerokotasmowych jest to ze są na łańcuchu i maja szybkie podnoszenie oraz szybki naped posuwu głowicy. I to zdecydowanie wpłynie na wydajność w przypadku wiezby dachowej. W drugiej kolejności dopiero szerokość brzeszczotu, będzie możliwszy szybszy posuw przy zachowaniu dobrej jakości. Aby tak było trzeba ciąć piłami ze stelitem co niestety wpłynie na koszt przetarcia m3.
Najważniejsze. Jeśli chcesz kupić Trak szerokotasmowy z lepszej firmy i zainwestować większe pieniądze musisz wymagać od firmy aby wprowadziła kompletna technologie.
Kupisz maszynę, kup od nich ostrzalke i Piły, niech zamontują, uruchomią maszynę, przeprowadza szkolenie ostrzenia pil i obsługi traka. Najlepiej żebyś miał to podpisane ze Piła ma ciąć tyle i tyle do ostrzenia, wytrzymać określona ilość ostrzen i przede wszystkim nie pękać bo to jest główny problem przy tej technologii. Porównaj oferty jakie koszty realnego przetarcia oferują, zaznaczając ze oczekujesz tego w rzeczywistości.
Jeśli chodzi o traki szerokotasmowe poziome to Mebor, Wravor, Serra, Jabłoński.
Porównaj ceny, co oferują, niech podadzą Ci namiary na te maszyny użytkowane do produkcji więźb, obejrzyj i wybierz. Tylko pamiętaj o tym żeby mieć w umówię na wszystko od a do z, bo to nie są małe pieniądze a sam nie poradzisz sobie na początku, bo to już wyższa szkoła jazdy niż na wąskiej taśmie. Dla przykładu jak Ci pęknie z 15 pil to już jesteś 15 tys w plecy.
Pozdrawiam

Łukasz [15]Odpowiedz na ten wątek2018-01-13 22:10:25

Zgłoś nadużycie

Więźby dachowe

Szerokotaśmowy to Mebor Wravor oraz Wood-Mizer WB2000 to tez jest fajny trak tylko ze cena dość wysoka.

Traktom [2]Odpowiedz na ten wątek2018-01-14 14:14:30

Zgłoś nadużycie

maszyny

maszyny, maszyny, ja zauważyłem, że większa chyba tajemnica wydajności i ogólnych wyników w tartacznictwie tkwi w pracownikach, albo im się chce robić, albo nie i najlepsze i najdroższe maszyny nie podniosą wydajności. Ja podobnie jak Ty mam 4 traki wąskotaśmowe dobrej firmy, przy pracy 8 godz. w tej chwili, 10 godz. dziennie w sezonie osiągam wynik 8-9 tys. rocznie przetarcia. Też myślałem (chcąc zwiększyć wydajność)o wymianie traków na szerokotaśmowe, ale uważam, że jest to zbyt ogromny wydatek i za duża rewolucja odnośnie ostrzenia i walcowania pił, a traki ramowe sprawdzają się tylko przy przemysłowej produkcji lamele itp. U mnie pracuje po 2 ludzi przy traku, może tu tkwi tajemnica ekonomii.

volvik [1]Odpowiedz na ten wątek2018-02-10 12:23:38

Zgłoś nadużycie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz