DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany

Komentarze Wątek: Skomentuj Napisz
Sprzedać trociny czy produkować pelet??

Sprzedać trociny czy produkować pelet?? [12]

Posiadam trociny bukowe. Trociny są po obrabiarkach jak i po pile. Zastanawiam się jak jest opłacalna produkcja pelet. Może ktoś już to przerabiał?? Pozdrawiam

Arkadiusz Kimla [3]Odpowiedz na ten wątek2012-10-23 20:43:48

Zgłoś nadużycie

Wspaniałe pytanie na forum

Ja także posiadam trociny, wióry, pył szlifierski, trocinę po piłach mam tego około 150m3 miesięcznie nie wiele ale bałagan i syf. Sprzedaje je i mam spokój lecz, porównując produkcje brykietu czy pelletu jest zysk x2 lecz kupienie maszyny to nie tylko!!!. Eksploatacja tego niby jest kosztowna. Matryce się szybko zużywają obniżając zysk, a brykiet czy pellet musi być workowany by zabezpieczyć przed wilgocią bo się rozpadnie. Inwestycja jest warta prawdopodobnie gdy linia pracuje 16 godz/1dobę. lub gdy chcemy mieś porządek na placu. Oczywiście czekam na inne odpowiedzi bo ile prawdy w tym co sie dowiedziałem to nie wiem bo nigdy nie próbowałem. A inwestycja na początku nie jest MAŁA!!!!!

Krystian [34]Odpowiedz na ten wątek2012-10-24 09:35:57

Zgłoś nadużycie

Temat poruszany nie w jednej firmie drzewnej

Ja kupiłem pelleciarkę 7,5kW nie w celach zarobkowych. Uruchamiam ją tylko w tedy kiedy mam pełen silos trociny. Przekierowuję trocinę z filtra silosa na cyklon pelleciarki. Pozwala mi to zachować ciągłość produkcji nim opróżnię silos lub do czasu kiedy kontenery podjadą. I porządek pozostaje. A zarobek na pellecie jest w tedy kiedy produkujemy 500kg/1h. Ale uwierzcie suchej czystej trociny nie kupisz. Dla porównania mix trocin7,5-8mp sosny suchej = 1tona. 8mp x30,00zł = 240,00zł trocina. Jeśli chodzi o produkcje bez jakości pelletu według DIN to wystarczy sama pelleciarka i podajnik trocin.
Pellet da się spalić w piecach na ekogroszek.

Lepiej sprzedać [1]Odpowiedz na ten wątek2018-08-20 08:10:35

Zgłoś nadużycie

Pelet

Witam,
Mam pewne doświadczenie jeżeli chodzi o produkcję peletu i potwierdzam, że nie jest to łatwy i tani proces. Przede wszystkim duża awaryjność maszyn. Szybkie zużywanie się łożysk, pękanie matryc, rolek oraz innych elementów urządzen pochłania zbyt wiele kosztów - oczywiście jest to uzależnione też od rodzaju trociny, z której wytwarza się pelet. Przy trocinie pozyskanej z drewna twardego trzeba stosować odpowiednie granulatory, które i tak będą narażone na awarie. A koszty wymiany podzespołów naprawdę nie są małe.
Sama produkcja peletu nie wygląda tak, że do granulatora wsypiesz trocinę i z niego wyjdzie gotowy granulat spełniający zakładane normy wymiarowo-jakościowe. Aby to osiągnąć trzeba spędzić trochę czasu na próbach, ustawiając odpowiednie temperatury oraz wilgotności mieszanki.
Wracając do producentów maszyn i urządzeń do produkcji peletu to tak naprawdę nie ma złotej rady - każdy z nich posiada asortyment, który ma wady i zalety. I tak naprawdę okazuje się, że wad jest znacznie więcej.
Czasem bywa tak, że granulator potrafi pracować tylko kilka godzin bo zaraz dochodzi do uszkodzenia któregoś z jego podzespołów. Oczywiście zdarza się to mimo trzymania się ściśle wszystkich zaleceń technicznych producenta.
Podsumowując - jeżeli nie masz zbyt dużego porftela, a na trocine i inne odpady drzewne masz zbyt to nie zastanawiaj się tylko sprzedawaj odpad i miej problem z głowy. Wybór należy do Ciebie.

Esc [3]Odpowiedz na ten wątek2012-10-24 14:40:43

Zgłoś nadużycie

Pozostaje opinia brykietowania

Odnośnie pelletu tak sądziłem, że jest to bardziej skomplikowany proces produkcji bo chodzi o temperaturę, frakcję wióra, wilgotność itp. Lecz widząc na targach DREMA w Poznaniu wykonanie brykietu jest łatwiejsze.
Ale jak wiemy? Wszystko ładne jak jest nowe bo ile tak naprawdę będzie pracowała maszyna pod tak ogromny ciśnieniem prasowania to nie wiemy. Ile tak naprawdę kosztuje eksploatacja brykieciarki??? Produkuje trocinę sosnową suchą wręcz wiór bo zapycha się w silosie do pieca (10m3). Będę planował poszerzenie obecnego zbiornika na trociny z 100m3 do 200m3 i nadal sprzedawał czy lepiej inwestycji silos drugi kupić brykieciarkę, a nad nim cyklon??? Proszę o opinie.!!!!!!!!!!!

Krystian [34]Odpowiedz na ten wątek2012-10-25 08:14:52

Zgłoś nadużycie

brykietowanie

Mysmy mieli podobny problem co u ciebie.Pracuje w norweskiej firmie produkujacej drewno kominkowe. Szef postanowil kupic brykiciarke i suszarnie do drewna. Ja tam akurat zaczallem prace i zdziwilem sie ,ze chca suszarnie ogrzewac pradem - majac tyle trocin. Kupilem w Konskich piec na trociny 100 Kw (uzyskujemy z niego pow 150 kw i mamy troche goracej wody na ogrzewanie hali). Przenieslismy uzywana suszarnie z polnocy Norwegii wraz z Weima.( Przy wydatnej pomocy Polakow) postawilem rowniez hale 800 m2.I do sedna. Calosc trocin spalamy . Susze drewno troche sezonowane do 3-4 dni. Tydzien ma niestety 7dni . Brykieciarka Weima stoi nieuzywana. Moglibysmy uruchomic produkcje brykietu ,ale nasze trociny sa mokre i pelne zanieczyszczen- piasku. Musialbym zbudowac suszarnie do trocin i tu problem bo juz nie mamy miejsca. Mysle ,ze szef sprzeda brykieciarke za polowe polskiej ceny. Jesli jakies pytanie to prosze bardzo. Adres strony mojej firmy to lier-asvo.no.

sarasvati [2]Odpowiedz na ten wątek2013-01-17 20:17:37

Zgłoś nadużycie

A poleca ktoś jakąś konkretną firmę mającą dobre maszyny do produkcji ...

pelletu?

Antoni Ignasiuk [1]Odpowiedz na ten wątek2017-07-05 11:08:34

Zgłoś nadużycie

Pellet

Produkcja pelletu jest coraz bardziej opłacalna i popularna z tego co się słyszy. Klucz do sukcesu polega na tym żeby się nie zabierać za to na ‘’hura’’, tylko na spokojnie wszystko zaplanować i się zabezpieczyć jak najlepszym sprzętem żeby potem się nie było cały czas na minusie inwestując tylko w naprawy. Ja słyszałem kilka pozytywnych opinii o firmie Brikol z Czułchowic, oraz Testmer odbieram pellety od kilku producentow, ktorzy robia na ich maszynach.

MateuszK [1]Odpowiedz na ten wątek2017-07-05 16:30:18

Zgłoś nadużycie

dobrze wybrałes, pellet to przyszłość. Sam siedze w tym temacie już od ...

dluższego czasu i powiem ci że jest robota i zapotrzebowanie. CO do samych maszyn i linii to ja mam akurat z brikola z człuchowa. mam od nich peleciarke sj25 i spokojnie robi do 200kilo na godzine. Pomogli mi też dobrac do niej suszarnie i wszystko elegancko razem chodzi, nic sie nie psuje ani nic z tych rzeczy.

Tomasz [2]Odpowiedz na ten wątek2019-02-05 13:57:13

Zgłoś nadużycie

Koszty

Jakie koszty półautomatycznej linii produkcyjnej - mielenie, suszenie, pelletowanie, pakowanie w worki po 20 kg przy wydajności około 10 ton na zmianę?

AK9 [4]Odpowiedz na ten wątek2017-07-26 08:08:06

Zgłoś nadużycie

Trociny

Witam . Chciałbym zapytać czy ktoś z Was wie gdzie dostać w Polsce lub Litwy tanio trocinę na pelet?

Marko4 [2]Odpowiedz na ten wątek2018-08-03 17:12:56

Zgłoś nadużycie

trociny

do produkcji peletu.

Marko4 [2]Odpowiedz na ten wątek2018-08-03 19:11:44

Zgłoś nadużycie

sprzedac

bodzio [12]Odpowiedz na ten wątek2018-09-25 15:25:03

Zgłoś nadużycie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA