/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia

Komentarze Wątek: Skomentuj Napisz
Pytania dotyczące handlu drewnem, skład z drewnem.

Pytania dotyczące handlu drewnem, skład z drewnem. [6]

Od pewnego czasu zastanawiam się nad wejściem w ten biznes.
Myślę że pora aby przejść od słów do czynów, stąd moje podstawowe pytania a odpowiedzi na nie wskażą mi drogę.

Zastanawiam się nad otworzeniem składu, bądź świadczeniem usług z zakresu pośrednictwa w handlu drewnem.

Jeżeli w grę wchodziłby skład budowlany to:
1. Czy zakupiona przeze mnie tarcica może być magazynowana na terenie prywatnej posesji bez zgłaszania tego faktu ?
2. Czy prowadzenie tego typu działalności jest możliwe w wyznaczonej powierzchni prywatnej posesji, jeżeli tak to jak to się ma do podatków?
3. Jakie wymagania trzeba spełnić by móc otworzyć skład z drewnem ?

Jeżeli chodzi o pośrednictwo w handlu drewnem to:
1. Czy drewno może oczekiwać na klienta, na mojej prywatnej posesji, bez zgłaszania tego faktu ?
2. Czy można w ten sposób po prostu zyskać dodatkowy dochód i odprowadzić odpowiedni podatek, czy konieczne jest otworzenie działalności gospodarczej ?
3. Pomijając drewno, na co zwrócić szczególną uwagę, co mnie może dodatkowo zaskoczyć ?

Z góry dziękuje za odpowiedzi.
Mam nadzieję że dowiem się wielu ciekawych rzeczy.

Wszelkie dodatkowe informacje i uwagi, są mile widziane.

Pozdrawiam.

Amator Drewna [2]Odpowiedz na ten wątek2022-04-27 19:21:33

Zgłoś nadużycie

Hmm dobry pomsył w sumie ;)

Miszka88 [1]Odpowiedz na ten wątek2022-04-28 10:10:29

Zgłoś nadużycie

przejść od słów do czynów

W boju się takie sprawy wyjaśnią . Co nie jest zabronione jest dozwolone. Raczej to nie biznes dla amatorów . Powodzenia

Adam [406]Odpowiedz na ten wątek2022-04-29 07:28:43

Zgłoś nadużycie

Skład drewna

1. Może. Kupiłeś i sobie składujesz (np. na potrzeby własne). Jeżeli zaczynasz jednak nią handlować to prowadzisz działalność gospodarczą w tym zakresie, a to już co innego.

2. Zgodnie z przepisami grunty zajęte pod działalność gospodarczą są inaczej opodatkowane (wyżej). Powinno się więc zgłosić w urzędzie gminy zmianę przeznaczenia. Przy braku zgłoszenia jedną z możliwych konsekwencji to np. naliczenie podatku w tył.

3. Szeroki temat. Na początek sprawdziłbym warunki jakim np. podlega droga dojazdowa. Na wielu lokalnych drogach jest ograniczenie tonażu pojazdów jakie mogą się poruszać po drogach. Z reguły nikt się nie czepia jak przyjedzie np. wywrotka ze żwirem na budowę, ale regularny ruch dużych samochodów może się sąsiadom nie spodobać. Podobnie jest z hałasem. Jeżeli to plac utwardzony to dochodzą sprawy związane z wodą opadową. Czymś tarcica musi być rozładowana i ładowana - najczęściej wózek, a więc uprawnienia, podobnie z pilarką. Jeśli są pracownicy to kolejne zadania związane z BHP... Im większa skala tym więcej obowiązków.

Do drugiej części pytań:
1) patrz pkt.2 powyżej.
2)Nie trzeba rejestrować działalności jeżeli uzyskane przychody nie przekraczają 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, a w okresie ostatnich 60 miesięcy (5 lat) nie wykonywałeś działalności gospodarczej. W praktyce handlu drewnem raczej nie ma zastosowania, przychód (nie zysk) przekroczony zostanie po sprzedaży 1 m3 wielu sortymentów tarcicy.
3) Wszystko :)

Dominik Jabłoński [444]Odpowiedz na ten wątek2022-04-29 10:39:59

Zgłoś nadużycie

Plan

Proponuję przygotować biznes plan. Oczywiście w 3 wariantach od optymistycznego do pesymistycznego, włączając ryzykowny. Aktualnie brałbym wariant pesymistyczny. Dopiero po zebraniu odpowiednich danych należy podjąć decyzje. Radziłbym się solidnie do tego przygotować i ruszyć za 2 lata, może 3. Aktualnie bardzo trudny okres do handlu drewnem pod względem kosztów oraz zbytu. Oczywiście każda działalność gospodarcza potrzebuje czasu do rozwoju i przede wszystkim kapitału. Przy obecnych cenach znaczącego kapitału. Raczej na początku będziesz musiał płacić gotówką. Poza kapitałem dużo cierpliwości bo zyski nie przyjdą od razu, zazwyczaj są to znaczące koszty przy zakładaniu biznesu. Z doświadczenia powiem tak: "to co sobie wyobrażasz - wstępnie policzysz pomnóż x2". Weź też pod uwagę bariery wejścia w rynek. Rynek drewna w mojej ocenie jest dosyć specyficzny i może cię wiele rzeczy zaskoczyć. Podsumowując twoje pytania, to pytałeś o dosyć prozaiczne sprawy, dlatego podejdź do tematu na spokojnie i długofalowo, a może osiągniesz sukces. Na dzień dzisiejszy sądzę że możesz się zniechęcić, a na siłę wchodząc w ten biznes mieć sporo problemów.

Życzę powodzenia i dobrego biznes planu.

gg [26]Odpowiedz na ten wątek2022-04-29 15:01:52

Zgłoś nadużycie

Podziękowania i ciąg dalszy.

Bardzo dziekuję za odpowiedzi. Co do mojego doswiadczenia to pracuje w tartaku. I nie chce poruszac tego tematu z moim otoczeniem.

A co myślicie o handlu drewnem kominkowym i np. heblowaniem el. altan i innych zabudowań ogrodowych, plus ewentualny montaż na miejscu u klienta?

Pozdrawiam

Amator Drewna [2]Odpowiedz na ten wątek2022-05-06 09:52:25

Zgłoś nadużycie

wybór

zajmij się tym na czym się najlepiej znasz, wtedy większa szansa na sukces. Czy to będzie skład czy kominkowe lub tzw. ogrodówka to wszędzie wystąpią podobne przeszkody z którymi trzeba sobie będzie poradzić jako nowy w branży.

gg [26]Odpowiedz na ten wątek2022-05-06 14:25:43

Zgłoś nadużycie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA