DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Droga redakcjo tak bez złośliwości...

Chciałbym tylko zwrócić uwagę, że wrzucacie artykuł o drewnie konstrukcyjnym, który jest sponsorowany przez konkretną firmę, w którym nie ma ani słowa odniesienia do certyfikacji tego drewna, wchodząc na stronę tego tartaku, dowiadujemy się, że posiada FSC.
Pewnie za jakiś czas wrzucicie ofertę szkolenia bramkarzy drewna konstrukcyjnego z wieloma informacjami jakie to ważne z punktu widzenia prawa budowlanego i prowadzenia działalności, „a tu taki klops”.
Ja zdaje sobie sprawę ze tak jak napisaliście kantówka dębowa jest super materiałem ale jeśli Zaklad produkujący ją w Polsce nie ma ZKP przy takim wyrobie i nie wydaje do niej DWU, to użyć jej jako konstrukcje nie można.
Druga strona medalu to, że w Polsce mocno kuleje certyfikacja drewna a jeśli chodzi o certyfikacje drewna konstrukcyjnego liściastego ona praktycznie nie istnieje, i jeśli chcemy umieścić elementy liściaste w konstrukcji polegamy praktycznie zawsze na materiale bez dokumentacji...
Ale Drodzy Państwo od Was jako portalu branżowego i firmy uczącej jak należy postępować, trzeba wymagać więcej.
Pozdrawiam

Paweł [66]Odpowiedz na ten komentarz2021-02-11 11:20:14

Zgłoś nadużycie

Certyfikat CE dla drewna konstrukcyjnego dębowego

Według obowiązujących obecnie norm, w Polsce w zasadzie nie ma możliwości certyfikacji CE dla drewna konstrukcyjnego dębowego.

Dominik Jabłoński [428]Odpowiedz na ten komentarz2021-02-11 12:09:56

Zgłoś nadużycie

Panie Dominiku... [1]

Ale to nie znaczy że można promować wykonywanie, i zachwalać surowiec, który według polskiego prawa nie ma prawa znaleść się jako element konstrukcyjny.

Paweł [66]Odpowiedz na ten komentarz2021-02-11 13:49:58

Zgłoś nadużycie

Myli się Pan

Takie drewno może być użyte jako element konstrukcyjny. Zgodnie z przepisami, istnieje możliwość odstąpienia od obowiązku sporządzenia deklaracji właściwości użytkowych dla materiałów budowlanych. Regulują to odpowiedni przepisy. Zgodnie z nimi, jeżeli brak jest unijnych lub krajowych przepisów wymagających deklaracji zasadniczych charakterystyk w miejscu, gdzie wyroby budowlane są przeznaczone do stosowania, producent może odstąpić od sporządzenia deklaracji właściwości użytkowych.

W szczególności wymienione są trzy przypadki, kiedy odstępstwo jest możliwe:
1) jeśli wyrób budowlany jest produkowany jednostkowo lub na zamówienie w nieseryjnym procesie produkcyjnym w odpowiedzi na specjalne zlecenie (..)
2) wyrób budowlany jest produkowany na terenie budowy w celu wbudowania go w dane obiekty budowlane (...)
3) wyrób budowlany jest produkowany w sposób tradycyjny lub zgodnie z wymogami ochrony zabytków i w nieprzemysłowym procesie produkcyjnym w celu właściwej renowacji obiektów budowlanych (...).

Sądzę, że w związku z brakiem odpowiednich norm, jak również faktem, że stosowanie drewna dębowego jako elementów konstrukcyjnych jest rzadkim przypadkiem i na pewno podlega indywidualnemu zamówieniu oraz obliczeniom projektowym, łatwo jest ująć sprzedaż dębowego drewna konstrukcyjnego na podstawie pkt 1.

Dominik Jabłoński [428]Odpowiedz na ten komentarz2021-02-11 15:46:51

Zgłoś nadużycie

Źle Pan sądzi... [1]

Zacznijmy od tego, że fajna merytoryczna dyskusja z tego może być.

W pierwszym akapicie ma Pan wskazówkę jak należy interpretować ten przepis:
„jeżeli brak jest unijnych lub krajowych przepisów”,
Przepisy oczywiście są, przecież jest Polska norma zharmonizowana z europejską, w której mamy podane jakie parametry ma spełniać drewno konstrukcyjne lite liściaste (klasy oznacza się literą D). Producenci na rynku europejskim są również, a nawet jakby nie było PN jest coś takiego jak „wzajemna zasada uznawania materiałów budowlanych” i jeśli coś zostało dopuszczone do obrotu na terenie innego kraju UE jako wyrób budowlany a w Polsce nie występuje możemy go po imporcie uznawać za wyrób budowlany.
I najpierw są stosowane te przepisy a dopiero później można odstąpić od DWU.

Paweł [66]Odpowiedz na ten komentarz2021-02-11 16:33:31

Zgłoś nadużycie

certyfikacja drewna dębowego

Owszem drewno liściaste jest objęte dyrektywą 305. Ale brak jest wymagań krajowych. Z tego co się orientuję wymagania na drewno dębowe wprowadziły dotychczas tylko Niemcy i co więcej tylko dla drewna pozyskanego w Niemczech. Z informacji, na które trafiłem w ubiegłym roku, nad wymaganiami dla drewna dębowego pracują też Hiszpanie.

Certyfikaty CE na drewno konstrukcyjne dębowe występują też na rynku brytyjskim, ale formalnie nie są one zgodne z wymaganiami dyrektywy 305, bo brak jest odpowiednich krajowych zapisów dotyczących wytrzymałości dla tego drewna. Jednak tamtejsze jednostki audytorskie nie widzą problemu w certyfikacji dębu.

Tak czy inaczej, zgodnie z regułami nie da się w Polsce uzyskać certyfikatu na drewno dębowe (chyba że skorzystamy z usług Brytyjczyków :) ). Nie oznacza to, że takiego drewna nie można użyć na budowie, jak napisałem wyżej są wyjątki.

Dominik Jabłoński [428]Odpowiedz na ten komentarz2021-02-11 17:32:23

Zgłoś nadużycie

Ale...

Trzeba jeszcze pamiętać, że budynek musi zostać zaprojektowany zgodnie z obowiązującym prawem. W Polsce jest to m.in. tzw. eurokod 5 (projektowanie konstrukcji drewnianych) ze zmianami na przestrzeni kilkunastu lat, i żeby zaprojektować a później wbudować element w konstrukcje trzeba wykonać stosowne obliczenia, nie można tego zrobić jeśli jak sam Pan zauważył „brak jest odpowiednich krajowych zapisów dotyczących wytrzymałości dla takiego drewna”.
Niestety w Polsce mamy straszy bałagan w przepisach i legalnie czegoś takiego zrobić się nie da, co nie znaczy że się nie robi.

Paweł [66]Odpowiedz na ten komentarz2021-02-28 17:41:04

Zgłoś nadużycie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz