DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Proszę o uzupełnienie

Wraz z wzrostem pozyskania surowca drzewnego, z roku na rok zwiększa również produkcję tarcicy, zajmując obecnie 6. miejsce w Europie.

4 mln mniej na przyszły rok , brak zabezpieczenia surowca na 12 ma większość firm drzewnych

Do tego polskie firmy meblarskie przeżywają rozkwit.
proszę o nazwanie które polskie firmy przeżywają rozkwit.Czy chodzi o zagraniczne firmy produkujące w Polsce.

Czy ma pan dane GUS o rentowności przemysłu tartacznego ?

Jeżeli jest koniunktura w branży to dlaczego jest niska rentowność . O ile zdrożały produkty tartaczne , w koniunkturze rosną ceny !pozwalające zwiększać marże i podnosić płace.

Adam [299]Odpowiedz na ten komentarz2018-11-23 20:40:32

Zgłoś nadużycie

Uzupełnienie...

Nie po kolei, ale...
Koniunktura w branży drzewnej niewątpliwie jest. Po pierwsze całość surowca drzewnego oferowanego przez polskie lasy znajduje nabywców, po drugie nie rosną zapasy w tartakach, po trzecie wzrastają ceny wyrobów z drewna. Według danych PSB (Polskie Składy Budowlane) w minionym roku ceny sprzedawanych przez tą sieć wyrobów drzewnych wzrosły o 1/3. W największym stopniu dotyczy to płyt drewnopochodnych, ale tarcicy również. Oczywiście w mniejszym stopniu, ale ceny wzrastają.

4 mln surowca mniej mniej. Z Lasów Państwowych jest mniej surowca, ale to że w tym i ubiegłym roku było go więcej to zdarzenie losowe. Nie można było się spodziewać, że poziom pozyskania po uprzątnięciu wiatrołomów pozostanie na tak wysokim poziomie. Wspomniany brak zabezpieczenia potrzeb surowcowych to stan od kilkunastu lat permanentny, potwierdzający długoterminową koniunkturę w branży.

Firma polska czy zagraniczna? Artykuł dotyczy firm zarejestrowanych i działających w Polsce. Nie odnosi się do źródeł ich kapitału, zarządu, czy ewentualnego transferu zysku.

Niestety oficjalne statystyki przemysłu tartacznego są niewiele warte. Po pierwsze dane GUS obejmują przede wszystkim dane z firm zatrudniających powyżej 49 osób. Liczba dużych tartaków wciąż w Polsce rośnie i wejście na 6. miejsce w Europie to efekt wzrastającej ilości produkcji w tych zakładach. Gdyby doliczyć produkcję "poza ewidencją" GUS, to pewnie Polska znalazłaby się na wyższej pozycji - wszak pod względem pozyskania drewna jesteśmy w UE na 4. miejscu...

Z tego samego powodu odnoszenie się do danych o rentowności pochodzących z GUS uważam za bezsensowne. Z jednej strony brak jest danych dotyczących mniejszych zakładów, z drugiej nawet gdyby te dane były to wszyscy sobie zdajemy sprawę z ilości tarcicy sprzedawanej bez faktur. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę efekt możliwego transferu zysków przez firmy z kapitałem zagranicznym, a nawet przez te polskie, które np. mają dalszą produkcję i nie pokazują zysku w produkcji tartacznej.

Dominik Jabłoński [374]Odpowiedz na ten komentarz2018-11-24 16:11:22

Zgłoś nadużycie

Wzrost cen / jak weźmiemy średnią to jest super koniunktura.

Wzrost cen płyt 38 % wzrost cen zrzyn 0 /trocin 20 zł cena m 3 ok 1550 zł
wzrost cen tarcicy 20 -30 zł ok 5 % wzrost cen surowca ok 6% cena m 3 ok 800 zł

Adam [299]Odpowiedz na ten komentarz2018-11-26 12:11:53

Zgłoś nadużycie

ceny

OSB m3 1550 zł
Tarcica m3 800 zł

Adam [299]Odpowiedz na ten komentarz2018-11-29 06:15:36

Zgłoś nadużycie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz