DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich

Kilka słów komentarza [1]

Nowe zasady sprzedaży drewna wraz z regulaminami PLD i e-drewno to ok. 50 stron (wobec kilkuset w poprzednich zasadach) napisanych trochę przyjaźniejszym językiem (co wcale nie oznacza, że łatwym do zrozumienia dla wszystkich). To krok do przodu (a może do tyłu? - zależy jak na to spojrzeć ).

Nic nie zmieniło się niestety w sposobie publikacji tych ważnych dla branży dokumentów. Pliki są zwykłymi skanami, których nie da się przeszukać wyszukiwarką tekstową, co w mojej ocenie jest arogancją wobec klientów. Lasy Państwowe mają zasoby i środki by tak ważne dokumenty prezentować w sposób przyjazny - wszak publikowane przez LP ulotki reklamowe mające 2 strony można przeszukiwać.

Kolejne zarządzenia i regulaminy produkowane przez zarządzających Lasami Państwowymi nie sprawiają w żadnym razie poczucia stabilności rynku surowca kreowanego przez tego monopolistę.

Nie można się oprzeć wrażeniu, że Lasy Państwowe wciąż podążają ścieżką wytyczoną przez starożytnych Rzymian divide et impera - dziel i rządź. Tworzenie kolejnych pul i osobnych zasad sprzedaży dla nich komplikuje rynek i sprawia, że przedsiębiorcom ciężko wypracować standardy działania w zakresie zaopatrzenia w surowiec drzewny.

Już w tej chwili można sobie wyobrazić zamieszanie jakie będzie miało miejsce przy ustalania wielkości "historii zakupów". W ubiegłym roku Lasy zachęcały do kupna drewna z pohuraganowej klęski, część firm decyzję o zakupie podejmowało chcąc budować sobie właśnie tę historię.

Rezygnacja z puli "inwestycyjnej/rozwojowej" to dobry kierunek, tylko czy tworzenie kolejnego jej zamiennika jest potrzebne? Czy nie wystarczyłaby procedura sprzedaży podstawowej oparta o historię zakupów i skierowanie całej pozostałej masy na e-drewno?

Dominik Jabłoński [349]Odpowiedz na ten komentarz2018-08-10 09:22:58

Zgłoś nadużycie

geografia zakupu

Jest to kryterium niesprawiedliwe . Duże firmy mają lepsze warunki przeliczeń punktów za to kryterium . .W pierwszy rozdaniu kupują surowiec z dalszych odległości ze względu na korzystny przelicznik
odległości . W drugim etapie bliżej siedziby dodają kilka zł do oferty i przebijają konkurencję

Adam [290]Odpowiedz na ten komentarz2018-08-10 12:49:54

Zgłoś nadużycie

A co z "historia z aukcji systemowych zatytułowanych:
"Nadzwyczajna ...
[1]

procedura oznaczania surowca drzewnego pod względem przyszłych nabywców dedykowana do podmiotów operujących w 2017 roku na rynku dla rozwoju."?

Była to procedura uzupełniająca w tak zwanych "nowych inwestycjach" na którą skierowane było drewno po klęskowe. Czy zakup drewna w tej procedurze powiększy "historię zakupów"?

Andrzej [19]Odpowiedz na ten komentarz2018-08-10 12:06:39

Zgłoś nadużycie

info

Drewno poklęskowe nie wchodzi do tzw historii zakupu jest taki zapis w regulaminie

Adam [290]Odpowiedz na ten komentarz2018-08-10 12:39:43

Zgłoś nadużycie

Witam [3]

A czy jest informacja jaka wage będzie miała geografia a jaką cena?

tartaczek [135]Odpowiedz na ten komentarz2018-08-10 19:51:15

Zgłoś nadużycie

Ciekawe pytanie

Byłem w ubiegłym roku pokrzywdzony przez tą punktację z 40 km otrzymałem 0 punktów . Zgłaszałem reklamację i otrzymałem odpowiedź żę 0 pkt dlatego że ten asortyment był dostępny w bliżej leżących nadleśnictwach. Tak że prawdy nie doszedłem . Moim zdaniem służy on LP manipulacjom cenom . 0 pkt za geografię trzeba dołożyć do ceny . Bo masa topnieje . Tak naprawdę punktacja jest widoczna w tracie odstawiania mas. Duże firmy muszą wozić z dalszych odległości mają promocyjne wagi .

Adam [290]Odpowiedz na ten komentarz2018-08-11 17:35:23

Zgłoś nadużycie

Według odpowiedzi z DGLP wagi kryteriów zostaną podane we wrześniu

Dominik Jabłoński [349]Odpowiedz na ten komentarz2018-08-14 23:03:15

Zgłoś nadużycie

...tak, po rozpoczęciu się procedury sprzedażowej :)

hehe

kornik [18]Odpowiedz na ten komentarz2018-08-15 08:30:48

Zgłoś nadużycie

Historia zakupów [1]

Zdecydujcie się, drewno pokleskowe ze zwyklych aukcji wchodzi w historie zakupów. Nie wchodzi to z "Pierwsza/Druga/Trzecia edycja aukcji systemowych drewna klęskowego - 2018 r."
https://www.pb.pl/pokleskowe-drewno-podrozuje-po-polsce-899963

AK9 [1]Odpowiedz na ten komentarz2018-08-13 07:27:53

Zgłoś nadużycie

Tylko System nie wlicza się w historię

Jedynie drewno sprzedawane w aukcjach e-drewno systemowe nie wlicza się w historię zakupu.
Masy zakupione w normalnym e-drewnie i PL-D jak najbardziej wliczają się w historię.

kornik [18]Odpowiedz na ten komentarz2018-08-15 08:38:16

Zgłoś nadużycie

info

Decyzja nr 78 z 17.04.2018

Adam [290]Odpowiedz na ten komentarz2018-08-13 10:35:33

Zgłoś nadużycie

geografia zakupu [2]

Proszę o komentarze w tej ważnej sprawie. Chodzi o nowe zasady sprzedaży drewna .

Adam [290]Odpowiedz na ten komentarz2018-08-14 10:34:08

Zgłoś nadużycie

Podział

70% - cena
30% - geografia

za cenę minimalną otrzymujesz 1pkt (w zeszłym roku 0)

Algorytm mają znowu zmienić tak, że nawet przy minimalnej cenie otrzyma się jakiś przypis - według przelicznika wagi kryteriów (tak było dwa lata temu). Jedynie jeśli popyt będzie większy niż podaż, będzie dalsza, proporcjonalna redukcja.

aha - i będzie osobna grupa handlowa dla brzozy (tylko jak masz historię zakupu brzozy, będziesz mógł ją kupić)

kornik [18]Odpowiedz na ten komentarz2018-08-15 08:48:31

Zgłoś nadużycie

zasady zasadami ale to ludzie są najbardziej istotni

po wprowadzeniu nowych zasad przez p. Tomaszewskiego byłem trochę zaniepokojony faktem że będę zmuszony kupić najwięcej drewna w swoim macierzystym nadleśnictwie. Ale z perspektywy czasu dla mojego biznesu nie jest tak źle, nawet może lepiej niż wcześniej. Tylko jest jedna podstawowa kwestia. Podejście pracowników nadleśnictwa. w moim przypadku jak stałem jednym z istotniejszych klientów zmieniło się podejście do mojej osoby na plus. Ładne drewno naszykują, dadzą przebrać trochę. Także zasady zasadami ale jak w nadleśnictwie pracują ludzie niezbyt nastawieni na dobre relacje z klientem to zawsze będzie źle.

tartaczek [135]Odpowiedz na ten komentarz2018-08-15 14:02:40

Zgłoś nadużycie

Geografia

Wszystko OK
Tylko nie jest w tym wszystkim brana pod uwagę różnica cen pomiędzy sąsiednimi nadleśnictwami.
W zeszłym roku u mnie w okolicy na sosnę tartaczną było obłożenie ofert od 100 do 150 %.
Mając geografie 10 i dając max cenę dostawałem co chciałem, ale zamiast 20-40 km mógłbym pojechać 20-50 km i kupić za 19 zł /m3 taniej tylko tam już geografa była 9 i przy max cenie redukcja była ogromna bo masa rozeszła się dla tych do mieli 10 i nie było sensu obstawiać ale
Niesmak pozostał bo oni teraz mogą kantówkę sprzedać taniej.

A z tą współpracą też jest różnie bo drewno się przygotowuje dla dużych graczy np.
Ikea(niektóre zakłady) bierze kłodę, i życzą sobie przede wszystkim 1 i 2 grubość, a że masy maja znaczne to trzebierze, cienkie zręby i odczubowe kłody są przesortowywane dla nich a to co im nie pasuje (czyli zazwyczaj grube=drogie) zostanie dla reszty odbiorców, i pojawiając się na takiej powierzchni pozrębowej odrazu widać kto głośniej krzyczy i dopomina się o swoje.

Paweł [3]Odpowiedz na ten komentarz2018-08-16 00:13:23

Zgłoś nadużycie

Jest to pewna informacja

Geografia 30%
Cena 70%
JAk z jest z tą wagą kto to ustala??

Darek [66]Odpowiedz na ten komentarz2018-09-14 14:59:10

Zgłoś nadużycie

Pytanie o dodatkową pulę

Czy ktoś z kolegów może mi wytłumaczyć jak w takim wypadku mogę dostać dodatkową pulę poza tym co mi wynika ze średniorocznego zużycia? Czy w części sprzedaż otwarta można składać oferty na ilości będące różnicą (średnioroczna-sprzedaż podstawowa) czy będzie można również składać oferty na ilości przekraczające średnioroczną pulę? Nie wynika to wprost z regulaminu

T.Ratajczak [1]Odpowiedz na ten komentarz2018-09-14 16:04:31

Zgłoś nadużycie

Będziesz mógł złożyć oferty do progu wadium

Tylko nie wiem jakie punkty i w jaki sposób będą liczone za geografie. W prezentacji jest to pokazane. Np otrzymasz w 1 etapie 2500 m3 a masz wpłacone na 15000 m3 to można złożyć oferty na 12500 m3. Tak przynajmniej ja to rozumiem. Jeżeli ma inne zdanie lub się mylę to proszę o komentarz.

tartaczek [135]Odpowiedz na ten komentarz2018-09-15 09:16:30

Zgłoś nadużycie

ciekawe

bodzio [12]Odpowiedz na ten komentarz2018-09-25 15:21:42

Zgłoś nadużycie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail