Zmienimy strukturę produkcji
Lubtar miał problemy z uzyskaniem dodatnich wyników podobnie jak większość firm branży., jednak utrata płynności w drugim półrocze ubiegłego roku spowodowała głęboki kryzys spółki. Zastanawiano się nad postawieniem jej w stan likwidacji, ostatecznie zdecydowano się jednak tylko na zmianę zarządu.
Utrata płynności Lubtaru powstała w trzecim kwartale ubiegłego roku. Lubuskie Tartaki produkują przede wszystkim tarcicę na potrzeby producentów progranu ogrodowego w Polsce i Niemczech. Rynek ten charakteryzuje duża sezonowość. Zaczyna się w październiku i kończy w czerwcu. Dla firmy zorientowanej na taki rynek sprzedaży, konieczne jest wypracowanie sporych środków finansowych na przetrwanie martwego okresu. Niskie kursy walut, słabsza sprzedaż, wysokie ceny surowca spowodowały problemy firmy, które trwają do dziś.
Nowy prezes proponuje zmiany, które mają dostosować ofertę produkcyjną do sezonowości sprzedaży. Zmiany polegać mają na wprowadzeniu zmian w ilości produkcji (od końca września do końca czerwca) i strukturze wyrobów oraz zmianę w strukturze zatrudnienia (50% załogi ma być zatrudniona na czas nieokreślony, druga połowę mają stanowić pracownicy sezonowi).
Lubtar zaopatruje się w surowiec tylko na terenie RDLP Zielona Góra. "...Ostatnio nastąpiła znaczna zmiana w jakości sprzedaży drewna. Lasy Państwowe uznały zasadę współpracy, integracji celów, koordynacji działań i interesów... " - mówi Franciszek Mitter. "Tartaki wspólnie z lasami opracowują nowy model współpracy, dotyczącej struktury sprzedaży... Rozmowy na ten temat nadal trwają, ale jesteśmy na dobrej drodze, aby opracować model działania satysfakcjonujący obie strony ..." - oświadczył prezes Lubtaru.
Komentarze
Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Komentarze mogą zamieszczać wyłącznie zalogowani użytkownicy. Zaloguj się