Unia Europejska otwiera rynek usług
Otwiera się rynek usług w Unii Europejskiej dla przedsiębiorców i firm, w tym także z Polski. Eurodeputowani przyjęli dyrektywę usługową.
Niespodzianki nie było - kompromisowy projekt przepisów poparły największe grupy polityczne.
Polscy hydraulicy, budowlańcy, polskie kosmetyczki i firmy oferujące usługi mogą wyruszyć na podbój unijnego rynku, ale muszą poczekać jeszcze 3 lata, zanim dyrektywa wejdzie w życie.
Przepisy te znacznie ułatwią świadczenie usług na terenie Wspólnoty. Usługodawcom będzie przede wszystkim łatwiej rozpoczynać działalność w innym kraju, bo zagwarantowano uproszczenie procedur. Jednak uczciwie trzeba dodać, że dyrektywa nie otwiera w pełni rynku usług, bo zostały z niej wyłączone między innymi usługi zdrowotne, firm ochroniarskich i agencji pośrednictwa pracy. Poza tym państwa Unii będą mogły ograniczać działalność zagranicznym usługodawcom ze względu na porządek i bezpieczeństwo publiczne, a także ochronę zdrowia i środowiska.
Ale jeśli kraje będą chciały wprowadzić takie ograniczenia, to kilka ważnych zapisów w dyrektywie gwarantuje, że za każdym razem będą musiały poinformować Komisję Europejską i uzasadnić swoją decyzję.
(IAR)
Komentarze
Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Коментарі можуть залишати лише авторизовані користувачі. Увійти