LEŚNICTWO

Straty w Lasach Państwowych po powodzi będą ogromne

1761 Zobrazenia
1 Komentáre
Všetky články

Straty w Lasach Państwowych po powodzi będą ogromne

Autor: oprac. red Zdroj: Lasy Państwowe 1 min czytania

Choć straty w drzewostanach spowodowane powodzią będą znane dopiero za kilka miesięcy, to nadleśnictwa Lasów Państwowych rozpoczęły szacowanie szkód w infrastrukturze. Pierwsze dane wskazują, że będą one ogromne.
Straty w Lasach Państwowych po powodzi będą ogromne
Straty w Lasach Państwowych po powodzi będą ogromnefot. Lasy Państwowe Nadleśnictwo Wołów

6000 ha zalanych lasów w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, 5100 ha w RDLP w Zielonej Górze, 330 ha w RDLP w Poznaniu. Jednak największe straty dotyczą RDLP we Wrocławiu, gdzie po jednym dniu zbierania danych spłynęły informacje o zalaniu ponad 9000 ha lasów i zapewne nie jest to liczba ostateczna.

-Straty w drzewostanach zależą od tego jak długo woda będzie stała w lesie i od tego, które gatunki drzew zostały podtopione. Np. olsza w wodzie poradzi sobie znakomicie i nic jej nie będzie, ale jeżeli korzenie sosen, dębów czy buków zbyt długo będą w wodzie, te drzewa uduszą się i umrą - informuje Witold Koss dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Martwe drzewa trzeba będzie usunąć, a w ich miejsce posadzić nowe. O tym jakie straty wystąpią w drzewostanach, leśnicy tak naprawdę dowiedzą się dopiero wiosną przyszłego roku. Wtedy będzie można faktycznie ocenić ile drzew nie przetrwało powodzi. Martwe drzewa trzeba będzie usunąć, a w ich miejsce posadzić nowe.

Obecnie nadleśnictwa starają się oszacować straty jakie powódź spowodowała w infrastrukturze leśnej: zniszczone są drogi, mosty, przepusty, zbiorniki i urządzenia retencyjne, które służyły nie tylko leśnikom, ale i lokalnym społecznościom.

Poważne szkody do jakich doszło na obszarach objętych powodzią mogą w najbliższych miesiącach przełożyć się na trudności z dostępnością surowca drzewnego dla nabywców, którzy mają podpisane umowy na dostawy drewna z lasów znajdujących się  na tych terenach.

Zdieľať: Facebook LinkedIn

Bol tento článok zaujímavý?

Ďakujeme za vašu spätnú väzbu!

Buďte informovaní

Dostávajte najdôležitejšie správy z drevárskeho odvetvia priamo do schránky.

Komentarze (1)

A
Adam
Pani Zielińska mówiła że trzeba sadzić lasy zamiast zbiorników retencyjnych , bo lasy zatrzymają powódź.

Dodaj komentarz

Komentáre môžu pridávať iba prihlásení používatelia. Prihlásiť sa

Nahlásiť chybu