Stora Enso tnie koszty i sprzedaje zakłady

1960 Перегляди
0 Коментарі
Усі статті

Stora Enso tnie koszty i sprzedaje zakłady

Автор: dja Джерело: Stora Enso 1 min czytania
Na początku lipca koncern Stora Enso poinformował o sprzedaży fińskiego tartaku w Kotka oraz zakładu laminowania zlokalizowanego w Malezji. Zarząd firmy rozpoczął również negocjacje w sprawie tymczasowych zwolnień w fińskich tartakach położonch w miejscowościach Kitee, Uimaharju, Varkaus i Honkalahti.
fot. Stora Enso
W pierwszych dniach lipca firma poinformowała o sprzedaży tartaku w Kotka (Finlandia) oraz zakładu produkującego papier laminowany w Malezji. Nabywcą jest amerykański fundusz inwestycyjny OpenGate Capital. Transakcja obejmuje również oddanie w leasing zaplecza związanego z malezyjskim zakładem oraz linii papierniczej nr 7 zlokalizowanej w Tainionkoski (Finlandia).

Działania te spowodują obniżenie zdolności produkcyjnych Stora Enso w zakresie papieru powlekanego MFC o 180 tys. ton, papieru laminowanego o 200 tys. ton, produktów Imprex o 40 tys. ton oraz tarcicy o 230 tys. m3. Nowy właściciel przejmie również 570 pracowników (480 w tartaku Kotka, 50 w Tainionkoski oraz 40 w Malezji).

Według szacunków zarządu Stora Enso, pomimo że w wyniku transakcji z OpenGate Capital roczna sprzedaż będzie niższa o ok. 203 mln euro, a kapitał obrotowy spadnie o 24 mln euro, firma uzyska wzrost zysku operacyjnego o 11 mln euro.

Jak powiedział Hannu Kasurinen, członek zarządu Stora Enso Wood Products, firma nie ma możliwości zrekompensowania rosnących cen drewna poprzez zwiększenie wydajności produkcji lub podniesienie cen wyrobów. Dlatego firma podjęła działania mające na celu ograniczenie wielkości produkcji. W czterech fińskich tartakach (Kitee, Uimaharju, Varkaus i Honkalahti) przewiduje się m.in. tymczasowe zwolnienia w okresie od 1 września do 31 grudnia br., które obejmą ok. 500 pracowników.

Stora Enso posiada w Finlandii tartaki o łącznej zdolności produkcyjnej wynoszącej ok. 1,3 m3 tarcicy rocznie.
Поділитися: Facebook LinkedIn

Ця стаття була цікавою?

Дякуємо за відгук!

Будьте в курсі подій

Отримуйте найважливіші новини деревообробної галузі прямо до вашої поштової скриньки.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Коментарі можуть залишати лише авторизовані користувачі. Увійти

Повідомити про помилку