Rosja coraz bardziej ogranicza eksport drewna okrągłego
Cła eksportowe dotyczące nie przerobionego drewna modrzewia, świerku i jodły wzrosły z 25 do 40%. Zgodnie z zapowiedziami, w 2021r. poziom cła wzrosnąć ma po raz kolejny - do poziomu 80%.
Wprowadzane przez rosyjski rząd zaporowe cła mają na celu zatrzymanie eksportu surowca drzewnego i zmuszenie potencjalnych kupców do inwestycji w przetwórstwo drewna na terenie Rosji.
W zamian za eksport drewna przetworzonego przedsiębiorstwa uzyskują ulgi w postaci niższego cła wywozowego na drewno okrągłe. Jeśli w ciągu ostatnich trzech lat conajmniej 25% sprzedaży eksportowej przedsiębiorstwa stanowiło drewno przetworzone, to eksporter zapłaci cło od drewna okrągłego na poziomie 6,5%. Od 2021r. minimalny poziom eksportu przetworzonego drewna dający ulgę w poziomie cła wywozowego wzrośnie do 35%.
Ograniczenia w eksporcie kłód brzozowych
W związku z dynamicznym wzrostem eksportu drewna brzozowego oraz rosnącym zapotrzebowaniem na ze strony krajowych producentów sklejki, z początkiem nowego roku Rosja wprowadziła również ograniczenia w eksporcie kłód tego gatunku.
W latach 2015-2018 wzrost eksportu drewna brzozowego sięgnął blisko 100% - z 1,3 mln m3 w 2015r., do ponad 2 mln m3 w 2017r. i prawdopodobnie jeszcze wyższego poziomu w roku minionym. Głównymi odbiorcami są Chiny (85%) i Finlandia (9%). Polska znajduje się na czwartym miejscu (ok. 1%), tuż za Litwą (2%).
Zgodnie z rozporządzeniem rządu Federacji Rosyjskiej z dnia 17.07.2018r. nr 836, w pierwszym półroczu 2019r. wprowadzone zostały specjalne kontyngenty eksportowe.
Ograniczenie wywozu dotyczy drewna brzozy (Betula spp.) w postaci kłód o dolnej średnicy powyżej 15 cm i długości przekraczającej 1 m (kod celny - 4403 95 0001). Kontyngent eksportowy ustalony został na poziomie 567 tys. m3. Licencję na eksport w ramach limitu przyznaje rosyjskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu dla firm, które eksportowały kłody brzozowe w latach 2014-2016. Licencje ustalane są w wysokości proporcjonalnej do zrealizowanych w latach poprzednich wolumenów.
W 2018r. całkowity eksport drewna okrągłego z Rosji zanotował spadek o 3,2% i osiągnął poziom 19,44 mln m3. Największym odbiorcą rosyjskiego surowca są Chiny, gdzie trafiło w ubiegłym roku 12,87 mln m3 drewna okrągłego.
Komentarze
Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Komentarze mogą zamieszczać wyłącznie zalogowani użytkownicy. Zaloguj się