KE wspiera otwarcie unijnych rynków pracy

508 Views
0 Comments
All articles

KE wspiera otwarcie unijnych rynków pracy

2 min czytania
"Bez lęku przed polskim hydraulikiem" , Frankfurter Allgemeine Zeitung, 20.09.2005 r. W korespondencji z Brukseli gazeta informuje o poparciu Komisji Europejskiej dla szybkiego otwarcia unijnych rynków pracy dla obywateli 10 nowych krajów członkowskich UE.

Wykorzystując przykład słynnego polskiego hydraulika, który miesiącami przedstawiany był w Europie Zachodniej jako symbol utraty miejsc pracy na rzecz zagranicznej, tańszej siły roboczej, komisarz ds. Społecznych W. Spidla, zaprezentował na spotkaniu z przedstawicielami pracodawców i związków zawodowych 25 państw członkowskich UE statystyki w żaden sposób nie potwierdzające tych obaw.
Z przedstawionych danych wynika, że w Wielkiej Brytanii, która całkowicie otworzyła swój rynek pracy, od lata 2004 r. zarejestrowało się jedynie 95 hydraulików pochodzących z 8 krajów środkowo - i wschodnioeuropejskich. Mimo, iż liczbę pracowników przybyłych do Wielkiej Brytanii z tych państw szacuje się na 116 tys., złożyli oni zaledwie 25 wniosków o przyznanie pomocy społecznej. Podobne spostrzeżenia odnotowały Irlandia i Szwecja, które także otworzyły swoje granice dla pracowników z nowych krajów członkowskich UE. Komisarz Spidla pragnie za pomocą przykładów liczbowych przekonać największych przeciwników szybkiego otwarcia unijnego rynku pracy, Austrię i Niemcy, iż ich obawy przed napływem ,,taniej siły roboczej'' są wyolbrzymione.
Według komisarza rozwiązanie takie przyniosłoby korzyści wszystkim stronom, poprzez wzrost konkurencyjności, efektywności i jakości świadczonych usług. Jakkolwiek Spidla nie mówi tego wprost, jednak jego zapowiedź o opublikowaniu przez KE na początku 2006 r. obszernego raportu nt. dotychczasowego wpływu pracowników z nowych państw członkowskich na europejski rynek pracy, traktować można jako głos w dyskusji o ewentualnym skróceniu przez państwa 15-tki, okresów przejściowych w dostępie do rynku pracy. Najpóźniej do końca kwietnia 2006 r., kraje członkowskie muszą przestawić Komisji Europejskiej swoje stanowisko w tej sprawie.

z serwisu MSZ



REKLAMA
Cennik usług reklamowych


Was this article interesting?

Thank you for your feedback!

Stay up to date

Receive the most important news from the wood industry directly in your inbox.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Only signed-in users can post comments. Log in

Report a bug