I Mistrzostwa Polski Operatorów Forwarderów
Zawody odbędą się 5 września 2014r. podczas Targów Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska EKO-LAS w Mostkach k. Świebodzina.
-W imieniu organizatorów gorąco zachęcam do uczestnictwa w pierwszych Mistrzostwach Polski Operatorów Forwarderów - mówi Krzysztof Polowy, Koordynator zawodów. -Zawodnicy będą musieli sie wykazać precyzją i szybkością w operowaniu maszynami podczas pokonywania toru przeszkód. Dlatego od startujących operatorów wymaga się co najmniej rocznego doświadczenie w pracy na forwarderze - dodaje.
Warto podkreślić, że jest to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Wydarzenie będzie miało charakter cykliczny, kolejne edycje mistrzostw będą odbywały się zawsze przy okazji targów EKO-LAS. Mistrzostwa Świata Operatorów Forwarderów odbywają się w ramach targów Elmia Wood. W 2013r. targi te odbywały się w Jönköping. Uczestniczyło w nich ponad 54 tys. zwiedzających.
Mistrzostwa Europy towarzyszą targom leśnym KWF. Ostatnio targi te odbyły się w2012r. w Bopfingen odwiedziło je ok. 50 tys. osób.
Organizatorami Mistrzostw są: Międzynarodowe Targi Poznańskie, Katedra Techniki Leśnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Forex Polska, Arcon Serwis i Profesjonalne Maszyny Leśne.
Zapisy na zawody odbywają poprzez wysłanie formularza zgłoszeniowego, który znajduje się na stronie: http://www1.up.poznan.pl/mpof/zawody/formularz-zgloszeniowy (na stronie znajdują się szczegółowe informacje dotyczące zawodów). O zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń, oraz umieszczenie 150 zł opłaty wpisowej. Termin przyjmowania zgłoszeń to 30 lipca 2014r.
I Mistrzostwa Polski Operatorów Forwarderów - zasady
Pierwszym etapem zawodów będą eliminacje do Mistrzostw, które odbywać się będą w dniu 05 września 2014r. od godziny 8.00, na terenie Targów Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska EKOLAS w Mostkach koło Świebodzina. Eliminacje odbywać się będą na czterech specjalnie przygotowanych stanowiskach, na których 50 zgłoszonych zawodników skonfrontuje swoje umiejętności w operowaniu forwarderem.
Zawodnicy zmierzą się z zadaniem polegającym na załadunku 10 kłód drewna o długości ok. 5 m i średnicy ok. 30 cm do przestrzeni ładownej maszyny. Warunkiem poprawnego wykonania konkurencji jest pojedyncze ładowanie kłód, przy czym czoło kłody nie może się znaleźć dalej niż pierwsze kłonice. Istotne jest również, aby kłody podczas załadunku kłody były całkowicie zamknięte w chwytaku - niedopuszczalne jest chwytanie tylko czubkami szczęk chwytaka. Zadanie uważa się za wykonane w momencie, gdy ostatnia kłoda zostanie położona.
Na początku konkurencji maszyna jest na obrotach roboczych a chwytak oparty o dno przestrzeni ładownej. Zawodnik musi dać znać sędziemu, że jest gotów do startu. Pomiar czasu następuje po ruszeniu chwytaka z miejsca. Przed rozpoczęciem ćwiczenia eliminacyjnego operator musi rozładować drewno załadowane przez poprzedniego zawodnika, dzięki czemu ma możliwość zapoznania się z maszyną.
W eliminacjach stanowisko jest przydzielane przez organizatora (nie ma możliwości wyboru maszyny). Forwardery są udostępniane z ustawieniami fabrycznymi i żadne zmiany parametrów nie są dopuszczalne.
O zajęciu danego miejsca w eliminacjach zadecyduje czas załadowania 10 kłód, mierzony z dokładnością do 1 sekundy - czas mierzony jest od pierwszego ruchu żurawia. Ostatnia kłoda zostaje zaliczona dopiero gdy zostanie położona, koniec pomiaru czasu następuje w momencie zamknięcia pustego chwytaka. W przypadku miejsc od 9 do 50 możliwe jest zajęcie miejsc ex aequo jeśli pomierzone czasy są równe. W sytuacji, kiedy dwoje zawodników (8 i 9) uzyska identyczny wynik przewidziano dogrywkę. Będzie ona polegać na ponownym wykonaniu zadania przez zawodników - załadunku 10 kłód.
Do etapu finałowego zakwalifikowany zostaje zawodnik, który uzyskał najkrótszy czas wykonania ćwiczenia eliminacyjnego. W efekcie zostanie wyłonionych najlepszych 8 operatorów, którzy podejmą rywalizację w konkurencji finałowej tzw. "biegach finałowych".
Uczestnicy zakwalifikowani do 'biegów finałowych' zmierzą się z torem przeszkód składającym się z czterech konkurencji. Równolegle będzie rywalizowało ze sobą dwóch zawodników, z których lepszy przechodzi do kolejnego etapu, a słabszy odpada.
Te cztery konkurencje to:
Parkur - Operator musi załadować 5 wałków z lewej i 5 z prawej strony forwardera do jego przestrzeni ładownej. Wałki muszą być ładowane pojedynczo, ale kolejność ładowania może być dowolna. Po załadowaniu całości zawodnik podjeżdża do stanowiska z drugim zadaniem.
Bramka - Zadaniem operatora jest wyciągnięcie 3 kłód o długościach ok. 5 m z bramek o wymiarach 0,5 x 0,5 m, ustawionych w połowie długości kłody. Warunkiem poprawnego wykonania zadania jest niepotrącenie bramki. Za każdą zniszczoną bramkę zawodnik musi załadować dwie dodatkowe kłody ułożone na legarach przy końcu tego fragmentu toru. Odbywa się to po zakończeniu tego zadania (tzn. po wyciągnięciu wszystkich trzech kłód). W przeciwnym razie zawodnik nie może rozpocząć kolejnej konkurencji - wieżyczki.
Wieżyczka - Zawodnik ma za zadanie ułożyć wieżyczkę z 4 klocków o średnicy od 50 do 25 cm i długości 40 cm. Kolejność układania jest dowolna - sugeruje się jednak zacząć od najgrubszego klocka. Klocki przed rozpoczęciem zadania są ułożone w pozycji pionowej. Jeśli operator przewróci klocek, konieczne jest podniesienie go z pozycji leżącej za pomocą chwytaka. Wieżyczka musi stać stabilnie do momentu powrotu chwytaka do skrzyni ładownej. Dopiero po zaliczeniu przez sędziego pomocniczego można przejechać na kolejne stanowisko - z konkurencją finałową.
Załadunek - Ostatnia konkurencja polega na załadunku 5 kłód z lewej lub prawej strony maszyny - w zależności od toru. Aby zaliczyć zadanie należy chwycić ostatnią oznaczoną kłodę, ale nie ładować jej (!), gdyż jest na stałe przymocowana. Operator, który jako pierwszy obejmie kłodę chwytakiem wygrywa pojedynek i kończy się dla niego pomiar czasu.
Szczegółowe informacje dotyczące I Mistrzostwa Polski Operatorów Forwarderów dostępne są na stronie zawodów http://www1.up.poznan.pl/mpof/
Komentarze (3)
Dodaj komentarz
Коментарі можуть залишати лише авторизовані користувачі. Увійти