Greenpeace uważa, że FSC musi się bardziej postarać

1398 Wyświetlenia
0 Komentarze
Wszystkie artykuły

Greenpeace uważa, że FSC musi się bardziej postarać

Źródło: NEPCon 2 min czytania
W czerwcu bieżącego roku odbędzie się Walne Zgromadzenie FSC. W związku z tym wydarzeniem kilka tygodni temu Greenpeace opublikowało zaktualizowaną wersję raportu na temat działalności FSC, zatytułowanego "Holding the Line with FSC".
fot. Greenpeace
Poprzednia wersja raportu, wydana w 2008 roku, wskazała kilka istotnych niedociągnięć w systemie FSC, które stały się przedmiotem dyskusji podczas ostatniego Walnego Zgromadzenia. Zgodnie z raportem Greenpeace, od tamtego czasu FSC wprowadziło kilka pozytywnych zmian w przepisach i strategii działalności, jednak fundamentalny problem wdrażania przepisów w praktyce w wielu przypadkach nadal stanowi słabą stronę systemu. Dotyczy to w szczególności sprawy Nienaruszonych Obszarów Leśnych (Intact Forest Landscapes), kwalifikowanych przez FSC jako posiadające wysoką wartość przyrodniczą. W praktyce propagowanie certyfikacji FSC i ochrona tych wartości okazują się niezwykle trudne w miejscach takich jak Kotlina Konga, gdzie niezwykłe bogactwo dzikiej przyrody i obecność rdzennej ludności współistnieją z wysokim poziomem korupcji i minimalnym zaangażowaniem społecznym.

"Drewno Kontrolowane jest niekontrolowane"
Krytyczne uwagi Greenpeace dotyczą także między innymi systemu Drewna Kontrolowanego. W myśl raportu, pomimo wprowadzenia wielu nowych, nie całkiem jasnych zaleceń, procedury oceny ryzyka i zapewniania przejrzystości wciąż budzą wątpliwości. Ponadto, zdaniem Greenpeace, FSC nie podejmuje dostatecznie zdecydowanych kroków w celu ochrony swoich znaków towarowych przed nieuczciwym wykorzystywaniem.

Na zakończenie raportu pojawia się ostrzeżenie, że jeśli w ciągu najbliższego roku FSC nie zlikwiduje swoich słabych punktów może stracić dotychczasowe zaufanie społeczne i poparcie organizacji pozarządowych takich jak Greenpeace.

Krytyczny moment
Zdaniem Petera Feilberga, Dyrektora Generalnego NEPConu, jest to krytyczny moment dla FSC. Choć niektóre uwagi Greenpeace pozostają dyskusyjne, nie ma wątpliwości, że wiele kwestii poruszonych w raporcie pilnie wymaga rozwiązania. Jednak nowe, sprawniejsze przepisy i znaczna ilość środków zabezpieczonych w ostatnich latach przez FSC pozwalają oczekiwać, że problemy te zostaną rozwiązane szybko i skutecznie.

Czy ten artykuł był interesujący?

Dziękujemy za ocenę!

Bądź na bieżąco

Otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży drzewnej bezpośrednio na skrzynkę e-mail.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Komentarze mogą zamieszczać wyłącznie zalogowani użytkownicy. Zaloguj się

Zgłoś błąd