Estoński przemysł drzewny słabnie w oczach

1074 Views
0 Comments
All articles

Estoński przemysł drzewny słabnie w oczach

Author: dja Source: Drewno.pl 1 min czytania
Produkcja tarcicy w Estonii spada w zastraszającym tempie. W październiku 2008r. była o 24% niższa niż w tym samym czasie roku ubiegłego.
Estońska gospodarka zmaga sie z kryzysem. W ciągu roku całkowita produkcja przemysłu, w porównaniu z październikiem roku poprzedniego, spadła o 10%. Głównym powodem mniejszej produkcji jest niewystarczający popyt na rynku. Największy spadek - o około jedną trzecią notowany jest w branży produkcji materiałów budowlanych, które są bezpośrednio związane z kryzysem na estońskim rynku budowlanym. Drugim sektorem, którego najbardziej dotyka kryzys, jest przemysł drzewny. Trudności w sprzedaży produktów na rynku krajowym wzmaga również mocny spadek zamówień zagranicznych. W porównaniu do października poprzedniego roku, produkcja tarcicy spadła o 24%. Produkcja drewna i wyrobów z drewna w stosunku do miesiąca poprzedniego (września) jest niższa o 4,6%.

Lasy to największe bogactwo Estonii. Prawie połowa gruntów tego kraju (2,2 mln hektarów) jest pokryte lasami. Ok. 40% estońskich lasów należy do państwa. Roczne pozyskanie drewna to ok. 10 mln m3 drewna, z czego 4,5 mln m3 przerabiane jest przez tartaki, a 3 mln m3 przeznaczane jest na cele energetyczne. Drewno stanowiące surowiec do produkcji celulozy i papieru praktycznie w całości eksportowane jest krajów skandynawskich.

Was this article interesting?

Thank you for your feedback!

Stay up to date

Receive the most important news from the wood industry directly in your inbox.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Only signed-in users can post comments. Log in

Report a bug