Czy dane GUS potwierdzają nadchodzący kryzys w branży?

1106 Wyświetlenia
0 Komentarze
Wszystkie artykuły

Czy dane GUS potwierdzają nadchodzący kryzys w branży?

Autor: dja Źródło: GUS 1 min czytania
Według wstępnych danych GUS, ceny produkcji sprzedanej przemysłu w marcu 2008r. były o 0,2% wyższe niż w poprzednim miesiącu i o 2,9% wyższe niż przed rokiem. Trend wzrostowy nie dotyczy jednak branży drzewnej. Według informacji ceny produkcji drewna i wyrobów z drewna oraz ze słomy i wikliny spadły o 0,2%, masy włóknistej oraz papieru o 0,4%. Niższe ceny wynikać mogą z umocnienia sie złotego wobec euro oraz mniejszego popytu na wyroby.
Podobnie słabe wyniki dla branż przerabiających podaje GUS w zakresie produkcji sprzedanej. Pomimo tego, że dla całego przemysłu była ona w marcu wyższa o 0,9% niż przed rokiem i o 0,7% większa w porównaniu z lutym br. to w przypadku branż związanych z przerobem drewna zanotowano największe spadki. Przemysł meblarski zanotowała sprzedaż niższą o 11,8%, branża produkcji drewna i wyrobów z drewna oraz ze słomy i wikliny spadek o 9,1%.

Paweł Wyrzykowski, prezes Pfleiderer Grajewo, w komentarzu dla Rzeczpospolitej mówi: "Trend jest niepokojący. W II kwartale spodziewamy się zwolnienia produkcji. Na niekorzyść działa silny złoty, rosnące koszty pracy, energii i transportu oraz słabszy popyt na meble w Europie Zachodniej."

Czy ten artykuł był interesujący?

Dziękujemy za ocenę!

Bądź na bieżąco

Otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży drzewnej bezpośrednio na skrzynkę e-mail.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Komentarze mogą zamieszczać wyłącznie zalogowani użytkownicy. Zaloguj się

Zgłoś błąd