LEŚNICTWO

Certyfikat dla lasów Podkarpacia

1597 Views
0 Comments
All articles

Certyfikat dla lasów Podkarpacia

Author: Andrzej Nowakowski Source: Lasy Państwowe 2 min czytania
Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie przeprowadzono coroczny audyt w ramach certyfikacji w systemie PEFC.
Certyfikat dla lasów Podkarpacia fot. Andrzej Nowakowski

Tegoroczna kontrola objęła trzy nadleśnictwa: Strzyżów, Tuszyma i Mielec, w których niezależni audytorzy firmy SGS Polska sprawdzali działania m.in. z zakresu użytkowania i hodowli lasu, wymogów bhp oraz ochrony przyrody.

Przeprowadzony audyt potwierdził prowadzenie trwałego i zrównoważonego zagospodarowania lasów, które to kryteria zostały określone w dokumencie nr 4 Rady PEFC Polska.

Nadleśnictwa wchodzące w skład RDLP w Krośnie, nieprzerwanie od maja 2012 r., posiadają Certyfikat PL 12/0026, wydany przez SGS Polska.

PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes - Program Zatwierdzenia Systemów Certyfikacji Leśnej) jest międzynarodową, pozarządową organizacją non-profit, założoną w 1999r., której głównym celem jest promocja zrównoważonej gospodarki leśnej poprzez system certyfikacji leśnej oraz etykietowania produktów leśnych wykonywanych przez niezależne jednostki.

PEFC ma charakter „parasolowy”- uznaje krajowe systemy certyfikacji leśnej opracowane wspólnie przez wszystkie zainteresowane strony oraz dostosowane do lokalnych priorytetów i warunków.

Obecnie PEFC obejmuje systemy certyfikacji obowiązujące w ponad 30 krajach. Łącznie odpowiadają one za certyfikację ponad 275 milionów hektarów lasów, co czyni PEFC światowym liderem certyfikacji gospodarki leśnej.

Produkty certyfikowane przez PEFC są akceptowane w licznych publicznych i prywatnych strategiach zamówień obowiązujących na całym świecie.

Certyfikacja lasów zapewnia, że lasy są zarządzane zgodnie z wymaganiami środowiskowymi, społecznymi i ekonomicznymi - równoważąc potrzeby ludzi, przyrody i ekonomii.

PEFC przyjęła definicję zrównoważonej gospodarki leśnej stosowaną również przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Was this article interesting?

Thank you for your feedback!

Stay up to date

Receive the most important news from the wood industry directly in your inbox.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Only signed-in users can post comments. Log in

Report a bug