/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
Boazeria znów jest modna. Jak ją odnowić aby odzyskała urok?

Drewno w budownictwie

Autor:
Źródło: Royal Brand
Data: 2014-11-07


Boazeria przeżywa renesans, a deski obiciowe znów są na topie w dekoracji ścian. Radzimy jak je odnowić, aby odzyskały swój dawny urok i pasowały do aktualnej aranżacji domu.

Pomalowanie boazerii wraz ze ścianami kolorem w podobnym odcieniu spraw, że nie zmniejszymy optycznie pomieszczeniaPomalowanie boazerii wraz ze ścianami kolorem w podobnym odcieniu spraw, że nie zmniejszymy optycznie pomieszczeniaFot. Royal Brand

Lata gdy boazeria była passé już minęły. Nowoczesne bądź wypielęgnowane deski pamiętające czasy PRL-u mają dziś szerokie zastosowanie w dekoracji ścian. Są chętnie polecane przez architektów wnętrz. Pasują do nowoczesnego stylu skandynawskiego, retro, angielskiego, a nawet vintage. Boazeria ociepla każdy zakątek sprawiając, że pomieszczenie staje się przytulne, a zdaniem wielu także luksusowe. Co więcej, zatrzymuje ciepło w budynku, stabilizując jednocześnie mikroklimat wnętrza i tłumi hałas dochodzący z zewnątrz. Oczywiście pociemniałe deski nie mają takiego wdzięku, dlatego radzimy jak tchnąć w nie nowe życie.

Boazeria ociepla wnętrzaBoazeria ociepla wnętrzaFot. Royal Brand


Osiągnięcie efektu krok po kroku
-Przywrócenie świetności starej boazerii nie należy do najłatwiejszych zadań, jednak prace renowacyjne można wykonać samodzielnie. W tym celu należy umyć deski wodą z detergentem przy użyciu szczotki, a po wysuszeniu dokładnie je przeszlifować papierem ściernym - ręcznie bądź za pomocą elektronarzędzi. Wszelkie pozostałości starych powłok mogą powodować różnicę w odcieniu lakierowanej powierzchni i trudności przy aplikacji nowej - radzi Ernest Wesołowski, specjalista ds. lakierów parkietowych i Szef Zespołu Serwisu i Aplikacji, z Akademii Technik Malarskich Dekoral Professional. Jeżeli oszlifowane i odpylone deski są w dobrym stanie technicznym, bez ubytków i zniszczeń, można je pomalować np. nowoczesnym lakierem akrylowym. Warto wybrać lakier szybkoschnący i hipoalergiczny. Lakiery podkreślają usłojenie drewna, i są dostępne w wielu, transparentnych kolorach, co powinno zadowolić zarówno zwolenników ekologicznych rozwiązań, jak i osoby lubiące zmiany.

Dzięki polakierowaniu boazerii lakierem na dowolny kolor, osiągniemy zabarwione deski i subtelnie podkreślimy rysunek drewna. Nowoczesne produkty dzięki zastosowanej nanotechnologii zapewniają wyższą odporność mechaniczną i trwałość powłoki lakierowej oraz dłuższy czas użytkowania. Innym rozwiązaniem jest pokrywanie boazerii farbą, która całkowicie kryje obicie ścian.

Boazeria może być również elementem nowoczesnego pomieszczeniaBoazeria może być również elementem nowoczesnego pomieszczeniaFot. Royal Brand


Ciekawe efekty optyczne
W przypadku, gdy boazeria sięga tylko połowy ściany, poleca się pomalowanie jej wraz ze ścianami na kolor w podobnym odcieniu. Dzięki temu osiągniemy ciekawy efekt wizualny i nie zmniejszymy optycznie pomieszczenia. Natomiast rozwiązania uwydatniające oryginalny kolor drewna, które można uzyskać dzięki lakierowi bezbarwnemu, bądź produktowi w kolorze odpowiadającym konkretnemu kolorowi drewna, pasują do wszystkiego. Boazerią można również pokryć ścianę po sam sufit. W przypadku małych wnętrz warto zastosować jasne kolory lakieru, bądź gatunki drewna, takie jak świerk, jodła czy sosna. Z kolei przestronny salon czy sala kominkowa będzie wspaniale prezentowała się z boazerią w ciemniejszych kolorach.

Lakier bezbarwny eksponuje rysunek drewnaLakier bezbarwny eksponuje rysunek drewnaFot. Royal Brand


Pamiętać należy, że lakiery, podobnie jak inne środki chemiczne stosowane do barwienia drewna, przed użyciem należy starannie wymieszać w oryginalnym opakowaniu. Boazerię malujemy w temperaturze 15 - 25°C wzdłuż słojów drewna za pomocą pędzla lub wałka. W celu uzyskania zadowalającego efektu zaleca się nanieść 2-3 warstwy lakieru, w zależności od chłonności materiału. Pomiędzy naniesieniem kolejnych warstw należy zachować kilkugodzinną przerwę godzin zgodnie z instrukcją produktu. Dla uzyskania lepszego efektu dekoracyjnego należy poprzednią warstwę przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym (180-240), usunąć pył i przetrzeć wilgotną szmatką. Ważne: przy zastosowaniu lakieru kolorowego, elementy drewniane z surowego drewna należy zagruntować lakierem w postaci rozcieńczonej (lakier bezbarwny w stosunku 1:1 z lakierem barwionym w systemie DCS).

Pomalowana boazeria, bądź wykorzystanie nowoczesnych, gładkich desek o dużej płaszczyźnie w niczym nie przypomni swojej ubogiej poprzedniczki sprzed kilkudziesięciu lat. W efekcie uzyskamy oryginalną, estetyczną dekorację ściany, a nie element, który maskuje jej nierówności.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA