/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
SUROWIEC DRZEWNY

Sprzedaż drewna z Lasów Państwowych w 2015r. bez zmian

Lasy Państwowe

Autor: Anna Malinowska
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2014-10-21


Dyrektor generalny Lasów Państwowych zatwierdził zasady sprzedaży drewna w 2015r. Nie zmieniły się one stosunku do zasad z lat ubiegłych. LP w przyszłym roku zaoferują przedsiębiorcom drzewnym około 31 mln m³. To prawie 1 mln m³ więcej niż w tym roku.

Sprzedaż drewna z Lasów Państwowych w 2015r. bez zmianSprzedaż drewna z Lasów Państwowych w 2015r. bez zmianFot. D.Jabłoński

Podobnie, jak w ubiegłych  latach, pula drewna oferowana przedsiębiorcom będzie sprzedawana w ramach następujących procedur internetowych:

  • sprzedaży ofertowej w Portalu Leśno-Drzewnym (PLD) z uwzględnieniem wielkości zakupów drewna, tj. dla klientów, którzy dokonywali już zakupu drewna w LP;
  • sprzedaży ofertowej w PLD dla firm, które realizują nowe inwestycje;
  • aukcjach systemowych w aplikacji E-drewno dla wszystkich klientów, także nowych firm na rynku.
  • 70% puli sprzedawana jest poprzez Portal Leśno-Drzewny. Pozostała część trafi natomiast na systemowe aukcje internetowe w aplikacji E-drewno.

Przedsiębiorcom uprawnionym do udziału w procedurach sprzedaży ofertowej w Portalu Leśno-Drzewnym z uwzględnieniem wielkości zakupu drewna LP zapewniają swobodny wybór pomiędzy zawarciem umowy rocznej albo umowy dwuletniej. Skorzystanie ze sprzedaży ofertowej będzie dla firmy gwarancją możliwości nabycia w PLD drewna w ilości do 70% średniej jej zakupów z ostatnich trzech lat. Klienci portalu nadal będą składać oferty jedynie na ilość zamawianego surowca.  Oferty przedsiębiorców mogą podlegać proporcjonalnej redukcji w przypadku, jeżeli w określonej jednostce organizacyjnej LP na daną grupę handlowo-gatunkową drewna będzie większy popyt niż ilość dostępnego surowca.

Podobnie jak w ubiegłych latach, prowadzona będzie również sprzedaż ofertowa dla przedsiębiorców, którzy rozwijają działalność i zwiększają moce przerobowe (niezależnie od tego, czy dokonywały zakupów w poprzednim okresie). Skorzystać z tej możliwości będą mogły podmioty, które potwierdziły dokonanie inwestycji i przedstawiły określone przez LP dokumenty. Lasy Państwowe zwiększą podaż drewna dla przedsiębiorców realizujących nowe inwestycje o ok. 1 mln m3.

Systemowe aukcje internetowe w aplikacji E-drewno będą odbywały się nadal co pół roku. Cena będzie tu jedynym kryterium.

Ceny we wszystkich wymienionych wyżej procedurach sprzedaży drewna pozostawione zostaną na poziomie przyjętym w 2014 roku.

W 2015r., bez względu na umowny termin płatności, w przypadku przedpłaty bądź zapłaty należności w terminie do 14 dni od wystawienia faktury, udzielane będzie skonto w wysokości 1,5%.

Wspomniane wyżej procedury dotyczą sprzedaży hurtowej surowca dla przemysłu. Tak samo jak w latach poprzednich, na odrębnych zasadach będzie odbywała się detaliczna sprzedaż drewna, np. na opał (Cennik ustala każdy nadleśniczy. Zakupy odbywają się bezpośrednio w nadleśnictwie), aukcje i submisje tzw. drewna cennego itp.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Czy już wiadomo coś na temat warunków technicznych na drewno wielkowymiarowe ...

liściaste? Projekt wejdzie od nowego roku czy też może zostanie przekształcony?

Andrzej [20]Odpowiedz na ten komentarz2014-10-22 17:38:20

Zgłoś nadużycie

Tu masz wszystko

zilp.lasy.gov.pl

turkuć podjadek [45]Odpowiedz na ten komentarz2014-10-23 12:18:49

Zgłoś nadużycie

... [1]

Dziękuje bardzo za odpowiedź...
Nie takiej oczekiwałem. To tak jak by wchodzić na forum i na zadane pytanie otrzymać odpowiedź: zajrzyj na stronę google.pl tam znajdziesz wszystko...

Andrzej [20]Odpowiedz na ten komentarz2014-10-27 19:53:30

Zgłoś nadużycie

Niestety Lasy Państwowe rzadko informują o swoich planach. Teoretycznie ...

aktualnie odbywają się konsultacje na temat tych norm, jednak ich procedura nie jest publiczna tzn. nie wiadomo jak LP odnoszą się do przesłanych do projektu uwag i czy będzie zmieniona ich treść.

Termin wdrożenia też nie jest znany, równie dobrze mogą zostać wprowadzone od 1. stycznia przyszłego roku, jak i w innym terminie.

Dominik Jabłoński [433]Odpowiedz na ten komentarz2014-10-27 22:58:28

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz