/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
WYSTAWA

1000 lat w naszyjnikach

Drewno.pl

Autor: oprac. dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2014-08-25


W poznańskim Starym Browarze eksponowana jest wystawa "1000 lat w na­szyj­ni­kach". Biżuterię, której sercem jest drew­no dębowe po­cho­dzą­ce z fortyfikacji Miesz­ka I na Ostrowie Tumskim, można oglądać do końca wakacji.

Wystawa 1000 lat w naszyjnikachWystawa 1000 lat w naszyjnikachFot. D.Jabłoński

Ekspozycja składa się 12 naszyjników wykonanych z drewna dębowego, pochodzącego z konstrukcji wałów grodowych Ostrowa Tumskiego z X wieku. Wyjątkowe połączenie tysiącletniego surowca i nowoczesnej formy pozwala na nowo odkryć tajemnice przeszłości.

"1000 lat w na­szyj­ni­kach" to część interdyscyplinarnego programu zatytułowanego WSPÓŁCZESNE PIĘKNO DAWNEGO DREWNA, realizowanego od 2013r. przez Rezerwat Archeologiczny Genius loci.

W projekcie biorą udział Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej, Wydział Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego oraz Liceum Plastyczne im. P. Potworowskiego w Poznaniu.

Celem przedsięwzięcia jest zaakcentowanie dzieła inżynierii średniowiecznej w postaci fortyfikacji Ostrowa Tumskiego i stworzenie artystom szansy nowego spojrzenia na historię, a także przybliżenia odległych czasów w niespotykany sposób. W ramach projektu powstały rzeźby, instalacje plastyczne i dzieła malarskie oparte na udostępnionym przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu drewnie pozyskanym podczas badań archeologicznych.

Właśnie w ramach tego projektu powstała kolekcja biżuterii wykonana przez poznańską projektantkę dr Anna Orską. Drewniany budulec, z którego wzniesiono tysiąc lat temu pierwszy Poznań, powraca w nowej, artystycznej odsłonie łączącej pięk­no i wy­jąt­ko­wość surowca pozyskanego przed wiekami z nowoczesną formą i średniowiecznym surowym stylem.

Eksponaty są własnością Muzeum Archeoloicznego w Poznaniu. Projektantka nie planuje stworzenia podobnej biżuterii do sprzedaży. Chce, by kolekcja wykonana w ramach projektu była unikatowa.

Wystawę "1000 lat w naszyjnikach" można oglądać w Starym Browarze w Poznaniu do końca sierpnia. Wstęp wolny.

1000 lat w naszyjnikach (Zdjęcia: 5)

Wystawa 1000 lat w naszyjnikachWystawa 1000 lat w naszyjnikachWystawa 1000 lat w naszyjnikachWystawa 1000 lat w naszyjnikachWystawa 1000 lat w naszyjnikach

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz