WYSTAWA

1000 lat w naszyjnikach

2170 Aufrufe
0 Kommentare
Alle Artikel

1000 lat w naszyjnikach

Autor: oprac. dja Quelle: Drewno.pl 1 min czytania
W poznańskim Starym Browarze eksponowana jest wystawa "1000 lat w na­szyj­ni­kach". Biżuterię, której sercem jest drew­no dębowe po­cho­dzą­ce z fortyfikacji Miesz­ka I na Ostrowie Tumskim, można oglądać do końca wakacji.
Wystawa 1000 lat w naszyjnikach fot. D.Jabłoński

Ekspozycja składa się 12 naszyjników wykonanych z drewna dębowego, pochodzącego z konstrukcji wałów grodowych Ostrowa Tumskiego z X wieku. Wyjątkowe połączenie tysiącletniego surowca i nowoczesnej formy pozwala na nowo odkryć tajemnice przeszłości.

"1000 lat w na­szyj­ni­kach" to część interdyscyplinarnego programu zatytułowanego WSPÓŁCZESNE PIĘKNO DAWNEGO DREWNA, realizowanego od 2013r. przez Rezerwat Archeologiczny Genius loci.

W projekcie biorą udział Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej, Wydział Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego oraz Liceum Plastyczne im. P. Potworowskiego w Poznaniu.

Celem przedsięwzięcia jest zaakcentowanie dzieła inżynierii średniowiecznej w postaci fortyfikacji Ostrowa Tumskiego i stworzenie artystom szansy nowego spojrzenia na historię, a także przybliżenia odległych czasów w niespotykany sposób. W ramach projektu powstały rzeźby, instalacje plastyczne i dzieła malarskie oparte na udostępnionym przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu drewnie pozyskanym podczas badań archeologicznych.

Właśnie w ramach tego projektu powstała kolekcja biżuterii wykonana przez poznańską projektantkę dr Anna Orską. Drewniany budulec, z którego wzniesiono tysiąc lat temu pierwszy Poznań, powraca w nowej, artystycznej odsłonie łączącej pięk­no i wy­jąt­ko­wość surowca pozyskanego przed wiekami z nowoczesną formą i średniowiecznym surowym stylem.

Eksponaty są własnością Muzeum Archeoloicznego w Poznaniu. Projektantka nie planuje stworzenia podobnej biżuterii do sprzedaży. Chce, by kolekcja wykonana w ramach projektu była unikatowa.

Wystawę "1000 lat w naszyjnikach" można oglądać w Starym Browarze w Poznaniu do końca sierpnia. Wstęp wolny.

War dieser Artikel interessant?

Vielen Dank für Ihre Bewertung!

Bleiben Sie auf dem Laufenden

Erhalten Sie die wichtigsten Nachrichten aus der Holzbranche direkt in Ihr E-Mail-Postfach.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Kommentare können nur von angemeldeten Benutzern hinterlassen werden. Anmelden

Fehler melden