/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
Zmiana Ustawy o lasach

Lasy Państwowe: Umowy o pracę zamiast powołań

Sejm RP

Autor: oprac. dja
Źródło: Sejm RP
Data: 2014-06-12


10. czerwca Sejm znowelizował ustawę o lasach. Nowelizacja zmienia zasady nawiązywania stosunku pracy z pracownikami Lasów Państwowych zajmującymi stanowiska: zastępcy nadleśniczego, głównego księgowego nadleśnictwa, inżyniera nadzoru i leśniczego.

Sejm zmienił Ustawę o lasachSejm zmienił Ustawę o lasachFot. Rafał Zambrzycki, Sejm RP

Zgodnie z nowymi przepisami, osoby te będą zatrudniane na podstawie umowy o pracę. Do tej pory były one powoływane i odwoływane przez nadleśniczego. Taka forma zatrudniania leśników od wielu lat była krytykowana. Osoby zatrudnione w taki sposób mają ograniczone prawa pracownicze m.in. w kwestii dochodzenia swoich roszczeń przed sądem pracy. 

Umowa o pracę ma m.in. zagwarantować tym pracownikom stabilność zatrudnienia i ocenę uzależnioną od efektów ich pracy. Nowe zasady utrudnią stosowanie pozamerytorycznych kryteriów w działaniach wobec pracowników Lasów Państwowych. Zgodnie z nowymi przepisami w przypadku osób zatrudnionych na podstawie powołania ich forma zatrudnienia w dniu wejścia w życie nowelizacji zmieni się z mocy prawa na umowę o pracę na czas nieokreślony. Teraz nowelizacja będzie przedmiotem prac Senatu, następnie musi zostać podpisana przez Prezydenta. Ustawa ma zacząć obowiązywać po 14 dniach od ogłoszenia. Zmiana dotyczyć będzie ok. ośmiu tysięcy leśników.

Krajowa Sekcja Pracowników Leśnictwa NSZZ Solidarność zapowiada, że związek będzie podejmował dalsze działania w celu zmiany formy zatrudnienia nadleśniczych. 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz