/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
LASY ŚWIATA - DOMINIKA 2014

Drewniany rurociąg na Karaibach

Drewno.pl

Autor: Andrzej Węgiel, Jolanta Węgiel
Źródło: Drewno.pl
Data: 2014-05-19


Sporych rozmiarów, drewniany naziemny rurociąg na karaibskiej wyspie Dominika, wzbudza zainteresowanie turystów. Co ciekawe, nie jest to jakiś relikt z dawnych czasów, ale w pełni sprawna, współcześnie funkcjonująca sieć drewnianych rur, dostarczających wodę do hydroelektrowni.

Drewniany rurociąg zasila turbinę elektrowni wodnej.Drewniany rurociąg zasila turbinę elektrowni wodnej.Fot. A. Węgiel

Dominika to niewielkie wyspiarskie państwo na Karaibach. Jej górzysty charakter i wysokie opady stwarzają doskonałe warunki do rozwoju elektrowni wodnych. Obecnie system zaopatrzenia kraju w energię elektryczną działa w oparciu o cztery turbiny wodne i dwie zasilane ropą, które dostarczają prąd za pośrednictwem wspólnej sieci. Ich łączna moc to ok. 14,5 MW. Pierwsze dwie turbiny uruchomiono w 1952 roku, jednak rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną wymusiło rozbudowę systemu. Produkcja energii przez turbiny wodne okazała się niewystarczająca i konieczne było włączenie do systemu turbin zasilanych ropą. Mimo, że tych wodnych jest więcej, to ich udział utrzymuje się na poziomie 30% do 45% całkowitej produkcji energii elektrycznej.

Największe jezioro na Dominice - Freshwater Lake.Największe jezioro na Dominice - Freshwater Lake.Fot. A. Węgiel


System zaopatrzenie w wodę oparty jest o dwa jeziora. Największe na wyspie jezioro Freshwater Lake (ok. 4 ha), położone jest na wysokości 762 m n.p.m., a drugie co do wielkości Boeri Lake (1,8 ha), jest jednocześnie najwyżej położonym jeziorem - 869 m n.p.m. Dla zwiększenia wydajności systemu, rzekę Clarke'a pierwotnie odprowadzającą wodę z Boeri Lake do Atlantyku, skierowano drewnianym wodociągiem o długości 457 m do niżej położonego Freshwater Lake. Poziom niższego jeziora podniesiono o 6 metrów przez budowę betonowego jazu, zwiększając jego maksymalną pojemność z 112 tys. m³ do 625 tys. m³. Z jeziora woda dostarczana jest systemem drewnianych rur do czterech turbin. Mimo rozbudowy, produkcja energii wodnej nie pokrywa całego zapotrzebowania. Do tego jej wydajność uzależniona jest od wielkości opadów. W suchych latach może być zredukowana nawet o 50%. Niedobory te uzupełniane są przez turbiny spalinowe.

Klepki wykonane zostały z drewna daglezji, które nie występuje na wyspie.Klepki wykonane zostały z drewna daglezji, które nie występuje na wyspie.Fot. A. Węgiel

Rurociągi zrobione zostały z drewnianych klepek spiętych stalowymi obręczami. Co ciekawe, wykonano je z drewna daglezji, która nie występuje na wyspie. Prawdopodobnie klepki zostały wykonane w USA lub Kanadzie i zmontowane po przewiezieniu na miejsce. Poszczególne rury mają średnicę od 457 mm do 1016 mm. Najdłuższa z nich ma średnicę 914 mm i długość 2320 m.

Dlaczego w niektórych krajach wciąż jeszcze buduje się rurociągi drewniane? Okazuje się, że mają one wiele zalet. Przede wszystkim są kilkukrotnie tańsze na etapie instalacji i ewentualnej deinstalacji niż rury stalowe, żeliwne czy polietylenowe. Rurociągi drewniane budowane są z pojedynczych klepek i obręczy stalowych, co pozwala na ich łatwy transport, nawet w trudnym terenie. Montaż wykonywany jest ręcznie i nie wymaga ciężkiego sprzętu, nie ma potrzeby budowy drogich podpór betonowych, nie trzeba też stosować złącz kompensacyjnych zapobiegających odkształceniom. Rury łatwo dopasowują się do ukształtowania terenu, praktycznie bez potrzeby jego niwelowania. Drewno charakteryzuje się dobrymi właściwościami izolacyjnymi i wytrzymałością konstrukcyjną, nie trzeba też stosować zabezpieczeń przeciwkorozyjnych. Ich wady natomiast, to konieczność utrzymywania napełnienia wodą, nawet podczas remontu turbin oraz ciągła potrzeba wykonywania zabiegów konserwacyjnych w trakcie ich eksploatacji.

Uczestnicy wyprawy „Lasy Świata”.Uczestnicy wyprawy „Lasy Świata”.Fot. A. Węgiel

Drewniane rurociągi obserwowane były podczas wyprawy naukowej Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na Dominikę, w dniach 7-19 lutego 2014, w ramach programu „Lasy Świata”, którego patronem medialnym jest drewno.pl.

Więcej o wyprawie na stronie: www.up.poznan.pl/lasyswiata/ oraz w portalu Drewno.pl: Lasy Świata: Karaiby 2014 - zobacz wyprawę do lasów na Dominice, który był jej patronem medialnym.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA