/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
OCHRONA DREWNA

Co zjada nasze drewno?

Autor:
Źródło: FortePR
Data: 2014-05-15


Jeśli usłyszymy ciche chrobotanie oraz zauważymy niewielkie otwory o regularnych kształtach w drewnie, to najprawdopodobniej w naszych meblach, podbitkach, czy deskach mamy lokatorów. Co zagraża naszemu drewnu i jak się przed tym chronić, radzi Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax.

Co zjada nasze drewno?Co zjada nasze drewno?Fot. FortePR

Wiele osób uważa, że zniszczenia drewnianych elementów (konstrukcji budynków, konstrukcji dachów) powodowane są przez korniki. To obiegowa, fałszywa opinia, która psuje reputację tym owadom. Korników nie znajdziemy ani w meblach, ani w futrynach drzwi. Najczęściej zasiedlają jeszcze rosnące lecz osłabione drzewa oraz np. drzewa wywrócone i złamana przez wiatr lub śnieg. Co zatem zjada nasze meble?

Najgroźniejsze z nich to owady rozwijające się w suchym drewnie (ok. 8-20% wilgotności), a więc takim, które występują wewnątrz budynków. Zasiedlają zarówno lite drewno jak i sklejkę. Zalicza się do nich m.in. spuszczel pospolity, czy kołatek domowy. Oba te gatunki są bardzo odporne i potrafią przez wiele pokoleń siać spustoszenie w naszych domach.

To, że w drewnie zamieszkali niechciani lokatorzy poznamy po otworach wylotowych, mączce drzewnej czy w końcu po charakterystycznym chrobotaniu i kołataniu. Jeśli zagnieżdżą się w elementach konstrukcyjnych jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ korytarze, które drążą w drewnie osłabiają konstrukcję domu.  Wymiana pojedynczego uszkodzonego elementu drewna na nowy nie pomoże. Wymieniając uszkodzony element w konstrukcji dachowej na nowy możemy sprowadzić na siebie plagę szkodników. Świeże drewno emitujące olejki eteryczne wabi szkodniki ze znacznych odległości, a jedna samica spuszczela potrafi znieść około 500 jaj, z których wylęga się 500 żarłocznych larw.

Aby skutecznie wytępić insekty żerujące w drewnie należy użyć produktu, który głęboko dotrze do jego środka. Dobrze by było, gdyby nie tylko zwalczał on owady, ale także zabezpieczał drewno przed ich kolejną inwazją. Dzięki temu unikniemy podobnych problemów w przyszłości. Z takim problemami idealnie radzą sobie np. preparaty rozpuszczalnikowe, które bardzo głęboko penetrują drewno, docierając do żerujących w nim owadów i skutecznie jej zwalczając.

Preparat ten trwale zabezpiecza drewno przed ponowną inwazją insektów, nie zmieniając przy tym koloru drewna. Środek zwalcza oraz zabezpiecza drewniane elementy przed najczęściej spotykanymi szkodnikami m.in.: kołatkiem, spuszczelem borodziejem, trzpiennikiem, miazgowcem. W celu zniszczenia larw w drewnie niezabezpieczonym (takich na których nie ma warstwy lakierobejcy, czy farby) preparat owadobójczy nanosimy pędzlem. Jeśli natomiast nasze drewno pokryte jest lakierem lub inną nieprzepuszczalną powłoką środek owadobójczy nanosimy za pomocą strzykawki, bezpośrednio wstrzykując go w otwory żerowania larw. Pamiętajmy, że po zakończeniu procesu impregnacji pomieszczenie należy wywietrzyć.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz