/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
BIERNA OCHRONA SZKODZI?

Protest w Puszczy Białowieskiej

ROLP

Autor: oprac. pks
Źródło: ROLP
Data: 2014-05-07


4. maja na drodze pomiędzy Białowieżą i Hajnówką odbył się protest pod hasłem „Stop zagładzie Puszczy Białowieskiej, ograniczaniu potrzeb okolicznych mieszkańców, przywróceniu godności zawodu leśnika".

Protest w Puszczy BiałowieskiejProtest w Puszczy BiałowieskiejFot. Drewno.pl

Protest miał na celu zwrócenie uwagi na postępującą dewastację i niszczenie Puszczy Białowieskiej, nieliczenia się z potrzebami mieszkańców, jak również nieliczenia się z godnością zawodu leśnika. 

Według organizatorów manifestacji w proteście wzięło udział ok. 300 osób. Pod  hasłami "Puszcza Białowieska umiera!!!" czy "Niszczenie bogactwa narodowego" uczestnicy blokowali drogę chcac zwrócić uwagę na swoje postulaty. Zdaniem protestujących, w sprawie Puszczy Białowieskiej decyzje zapadające na szczeblu rządowym mają podłoże polityczne i brakuje im podstaw naukowych. Przez podejmowane w taki sposób decyzje w lasach gnije ok. 3 mln m3 drewna o wartości ok. 700 mln zł. 

-Ludzie są zdesperowani, bo widzą jak przez prowadzenie błędnej polityki ochrony przyrody niszczone jest ich dziedzictwo - powiedział Gazecie Polskiej prof. Jan Szyszko, którego biuro poselskie wspierało organizację manifestacji.

Zdaniem fachowców związanych z Ruchem Obrony Lasów Polskich (organizacji której współtwórcą jest Szyszko) obecny stan Puszczy Białowieskiej stale się pogarsza, a decydenci nie słuchają głosu leśników, według których ścisła ochrona nie jest korzystna dla Puszczy Białowieskiej, gdyż niszczy jej różnorodność, która w dużej części jest wynikiem przemyślanej gospodarki.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

...

kilka tygodni temu słuchałem podczas wieczornej jazdy samochodem audycji, w której prof.Szyszko zabierał głos. Audycja była w Radiu Maryja. Mogę się domyślać, że elektorat słuchaczy, liczne głosy poparcia podczas audycji etc. to miłe i dające mu potencjalnie wiarę w to co robi, jednak szczerze mówiąc podobnej skali abusurdu w radiu nie słyszałem od dawna. Jest to moim zdaniem przykład zachowawczego lansowania roli lp w Polsce i tu jest swego rodzaju paradoks - część pracowników organizacji lp tzw.leśników popiera lansowanie pozostawienia lp w roli skansenu na prowincji coś w stylu "odwalcie się bo to nasze i tylko my się znamy". Zapominają, że to dobro narodowe, organizacja i niezbędna jest jednak także gospodarcza służba państwu. Z drugiej strony wielu z pracowników lp to jednak ludzie rozsądnie myślący, mający świadomość, że pozostawanie w roli tła gospodarki w Polsce i lansowanie non stop haseł z poprzedniej epoki chyba już nie przejdzie. Działania rządu to także powierzchowne schelbianie ekologom, a z drugiej utrzymywanie nadal kilmatu z poprzedniej epoki w lp - no bo to w końcu potencjalny elektorat. Rozsądne działania przekazania z lp do budżetu państwa 800mln w kolejnych latach etc. mają być ugłaskane wpisami do konstytucji uniemożliwiającymi prywatyzację. Komedia...w lp straszenie normalnych ludzi tym, że potencjalny prywatny właścicel lasu byłby zły to podstawowy absurdalny tekst obrażający de facto wielu z nas.A propos Puszczy Białowieskiej - nadmierna ochrona to zachowawcze już ww. działanie.Z drugiej strony próba znormalizowania gospodarki pozostałosciami pozrebowymi na cele biomasowe w skali lp nie występuje. Zatem. co obserwuję...Puszczę za bardzo się chroni (!!!!) ale poza nią dla normalnego rozwoju gospodarki na bazie większej dostępności drewna - wara od lp. Komedia.

Wrinks [157]Odpowiedz na ten komentarz2014-05-07 09:38:55

Zgłoś nadużycie

prof Szyszko

Takze kiedys mialem okazje obejrzec wystapienia pana profesora w TV Trwam. Najgorsze jest to, ze wielu lesnikow wierzy w to co glosi ten pan. Z drugiej strony widac coraz wiecej Mlodej Krwi w LP..i mam nadzieje, ze nie rozbija sie o lesny beton. Puszcza Bialowieska to temat rzeka i wszystko robija sie o koncepcje ochrony. Tu pan Szyszko ma troche racji- bo naturalne procesy -glownie sukcesja, wcale nie prowadzi do zwiekszania bioroznorodnosci. Mysle , ze lokalnych lesnikow mierzi fakt, ze sa deficytowymi nadlesnictwami a tyle surowca lezy w lesie... Wladze odpuscily te 3 nadlesnictwa "ekologom". Mam tylko nadzieje, ze nie rzuca sie jak wilki na kolejne kompleksy lesne (Puszcza borecka, piska etc..)....

diddy [27]Odpowiedz na ten komentarz2014-05-07 10:32:30

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz