/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

W Sejmie złożony został projekt zmiany konstytucji ws. Lasów Państwowych

PAP

Autor: oprac. pks
Źródło: PAP
Data: 2014-03-25


Kluby PO i PSL złożyły w Sejmie projekt zmian w konstytucji uniemożliwiający prywatyzację Lasów Państwowych - poinformował we wtorek szef klubu Stronnictwa Jan Bury. Jak dodał, pod projektem podpisało się ponad 250 posłów, oprócz przedstawicieli PO i PSL, także posłowie SLD.

W Sejmie złożony został projekt zmiany konstytucji ws. Lasów PaństwowychW Sejmie złożony został projekt zmiany konstytucji ws. Lasów PaństwowychFot. D.Jabłoński

Jan Bury ocenił na wtorkowej konferencji prasowej w Rzeszowie, że dyskusja i głosowanie nad tym projektem będzie chwilą prawdy dla wszystkich partii.

-Chcemy przerwać dyskusję na temat Lasów Państwowych, rozwiać wszystkie obawy, strachy i populizm, który był siany wokół przyszłości Lasów. Proponujemy wpisać do konstytucji, że Lasy Państwowe są dobrem wspólnym i nie podlegają prywatyzacji, żeby po wsze czasy zamknąć dyskusję czyją własnością są Lasy - podkreślił Bury.

Według znowelizowanej w styczniu ustawy, Lasy Państwowe w tym i przyszłym roku mają przekazać do budżetu po 800 mln zł. Od 2016r. Lasy rocznie będą przekazywać do państwowej kasy 2 proc. wartości sprzedanego drewna. Z wpłaty Lasów Państwowych 650 mln zł trafić ma na Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych, a pozostałe 150 mln zł przeznaczone jest na zmniejszenie deficytu budżetu państwa. Opozycja krytykowała ustawę, zarzucając, iż jest to pierwszy krok do prywatyzacji Lasów.

Obecnie trwa akcja zbierania podpisów w sprawie przeprowadzenia "referendum w obronie Polskich Lasów i Polskiej Ziemi". Według ostatnich informacji, w akcji kierowanej przez posła PiS prof prof. Jana Szyszko, zebranych zostało ponad 1,280 mln podpisów.

Bury zaznaczył, że na projekt nowelizacji konstytucji "przychylnym okiem" patrzą politycy Twojego Ruchu i Solidarnej Polski. -Apelowaliśmy o poparcie do wszystkich polityków, także z PiS, ale nie zdecydowali się podpisać pod nowelizacją. Rozumiem, że nie musieli, ale liczymy, że w czasie głosowania poprą nasze rozwiązanie - dodał polityk.

Poseł PSL Dariusz Dziadzio podkreślił, że mechanizm przekazywania 2 proc. z przychodów Lasów jest powszechnie stosowany w Europie. Podał, że w Austrii podatek ten wynosi 5 proc., w Szwecji 15 proc., a w Finlandii aż 98 proc.

Bury zapowiedział też, że konwencja krajowa PSL, na której zaprezentują się wszyscy kandydaci do PE odbędzie się w Warszawie 5 kwietnia. Przedstawiony będzie też na niej program Stronnictwa na eurowybory.

Zgodnie z art. 235 konstytucji projekt ustawy o zmianie konstytucji może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów, Senat lub prezydent. Zmiana konstytucji następuje w drodze ustawy uchwalonej w jednakowym brzmieniu przez Sejm i następnie w terminie nie dłuższym niż 60 dni przez Senat. Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Paranoi w Polsce ciąg dalszy - obawy, że lasy w rękach prywatnego ...

właściciela to lasy złe/zamknięte to jakiś przejaw kompletnego braku orientacji w sytuacji w innych krajach europejskich. Przekonanie, że lasy tylko w rękach państwowej organizacji to opcja optymalna to również przykład jak bardzo politycy nie orientują się w sytuacji na rynku. Lasy w formie organizacyjnej, która skierowałaby je bardziej w kierunku rynku (bo po to sadzi się m.in. sosny w rządku - jak na plantacji!) byłyby lepiej zarządzane. Obecnie to państwo w państwie...i przy każdej próbie zmian obraża się prywatnych włascicieli firm mówiąc, że prywatyzacja lasów to zło. Rozumiem, że wymienionego w artykule profesora być może nie zapraszano by na święto lasu gdzie dostaje dzika i kiełbasę z ogniska za free w sytuacji gdyby las byłby prywatny i prowadzony zgodnie z rachunkiem ekonomicznym. Gdzie ja żyję...

Wrinks [173]Odpowiedz na ten komentarz2014-03-26 19:37:41

Zgłoś nadużycie

Myślę że to nie strach przed prywatnym właścicielem a brakiem wpływów do ...

kasy, zapchania dziury ,przecież to złota żyła.

mmk [5]Odpowiedz na ten komentarz2014-03-26 21:15:06

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA