/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Rumuńska firma wystawiła na sprzedaż meble przygotowane dla Ceausescu

Autor: oprac. pks
Źródło: IMAR
Data: 2014-03-24


Rumuńska firma SC IMAR SA wystawiła na licytację komplet mebli gabinetowych wyprodukowanych dla byłego rumuńskiego przywódcy Nicolae Ceausescu.

Komplet mebli gabinetowych nigdy nie trafił do dyktatoraKomplet mebli gabinetowych nigdy nie trafił do dyktatoraFot. IMAR

Zestaw mebli został zamówionych pod koniec lat 80. przez biuro polityczne Rumuńskiej Partii Komunistycznej jako dar dla Nicolae Ceausescu z okazji 72 urodzin i miał trafić do jego pałacu - "Domu Ludu" w Bukareszcie. Dyktator urodzin nie doczekał. W wyniku antykomunistycznego przewrotu został osądzony i stracony miesiąc wcześniej.

Zestaw noszący nazwę "Biuro Nicolae Ceausescu" składa się z regału, biurka i fotela o łącznej wadze trzech ton. Regał o wymiarach 6x2m, ogromne biurko i wykończony skórą fotel wykonane są z litego drewna klonu kanadyjskiego. Wszystkie meble są misternie zdobione ręcznie rzeźbionymi elementami. Nad ich wykonaniem przez osiem miesięcy pracowało trzech architektów, czterech projektantów i 18 snycerzy, których praca wielokrotnie kontrolowana była przez wysłanników ze szczytów władzy. 

Zamówione meble nigdy nie zostały opłacone i odebrane. Przez blisko 25 lat spoczywały u producenta, który mimo zainteresowania klientów (m.in. piosenkarza Eltona Johna i bogaczy z krajów arabskich i Rosji) odmawiał ich sprzedaży uznając, że stanowią one dziedzictwo narodowe.

Jednak obecnie firma IMAR, która zajmuje się produkcja mebli od 1890 roku i której wyroby trafiły również do rumuńskich królów, jest niewypłacalna i została zmuszona do wystawienia mebli na aukcję. Cena wywoławcza za zestaw ustalona została na 50 tys. euro tj. jedną trzecią ich wartości. Jak poinformowano, firma jest w trakcie negocjacji z potencjalnymi oferentami. Dochód ze sprzedaży przeznaczony będzie na spłatę części długów.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz