/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Sejm znowelizował Ustawę o lasach - Lasy Państwowe podzielą się dochodami ze sprzedaży drewna

PAP

Autor: oprac. dja
Źródło: PAP
Data: 2014-01-24


Posłowie uchwalili w piątek nowelizację ustawy o lasach, która zakłada, że Lasy Państwowe w latach 2014-2015 wpłacą do budżetu państwa 1,6 mld zł, a w latach kolejnych odprowadzać będą do państwowej kasy 2% od przychodów ze sprzedaży drewna.

Sejm ustalił nowelizację Ustawy o lasach - Lasy Państwowe podzielą się dochodami ze sprzedaży drewnaSejm ustalił nowelizację Ustawy o lasach - Lasy Państwowe podzielą się dochodami ze sprzedaży drewnaFot. Rafał Zambrzycki

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 230 posłów, 207 było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Nowelizacja ustawy ujednolica zasady gospodarki finansowej w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. Ponadto nowe zapisy ustawy przewidują, że PGL Lasy Państwowe mają odprowadzać do Skarbu Państwa 2% rocznych przychodów ze sprzedaży drewna. Wpłaty mają być dokonywane przez Dyrekcję Generalną LP w formie rat kwartalnych począwszy od 2016 roku. Zgodnie z ustawą w 2014 i 2015r. LP wpłacą do budżetu państwa po 800 mln zł (razem - 1,6 mld zł). Część środków tj. 1,3 mld zł, ma być przeznaczona na budowę, przebudowę i modernizację dróg lokalnych. W 2015r. rząd, na wniosek ministra środowiska, będzie mógł zwolnić LP z wpłaty lub zezwolić na jej zmniejszenie. Będzie to możliwe w uzasadnionych przypadkach, m.in. klęski żywiołowej oraz zmiany cen sprzedaży drewna, które mogłyby zagrozić realizacji planu gospodarczo-finansowego Lasów Państwowych. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Wszyscy posłowie opozycji krytykowali tryb pracy nad nowelą ustawy o lasach - szczególnie to, że pierwsze i drugie czytanie w Sejmie odbyło się jednego dnia - w czwartek, a głosowanie zaplanowano już na następny dzień.

Tuż przed piątkowym głosowaniem Andrzej Romanek z Solidarnej Polski nazwał tryb prac nad nowelą "legislacyjnym barbarzyństwem". "Pan, panie premierze, przejdzie do historii jako Donan Barbarzyńca" - mówił poseł SP.

Natomiast poseł PiS Andrzej Duda stwierdził, że nowela ta jest kolejnym przykładem, jak rządząca koalicja przeprowadza "demontaż" kraju. "Tak trzeba to po imieniu nazwać - ograbia się z pieniędzy dobrze funkcjonującą instytucję, aby zasypywać nimi dziurę budżetową, którą sami zrobiliście" - mówił poseł zwracając się do rządu.

Poseł Ewa Wolak (PO) wskazywała podczas drugiego czytania, że nikomu nie trzeba uświadamiać wagi zrównoważonej gospodarki leśnej. Jednak według niej nałożenie daniny na Lasy Państwowe jest uzasadnione, ponieważ zarządzają one mieniem Skarbu Państwa, więc po pokryciu kosztów nadwyżka też powinna należeć do państwa. Zaznaczyła, że pieniądze z Lasów trafią na przebudowę i budowę dróg lokalnych, zwiększając bezpieczeństwo ich użytkowników. Zaznaczała, że rządowa propozycja nie narusza bezpieczeństwa finansowego Lasów. Nawiązała także do propozycji wpisania nienaruszalności struktury własnościowej Lasów do konstytucji i zaapelowała o zgodę polityczną przy uchwalaniu tej zmiany.

Jan Szyszko (PiS) mówił natomiast, że potencjał polskich lasów powinien być wykorzystany dla stymulowania rozwoju społeczności wiejskich, a także w walce ze zmianami klimatu, ponieważ lasy pochłaniają rocznie 40 mln ton dwutlenku węgla. Jak wskazywał, rząd nie docenia tego wkładu, a przyświeca mu jedynie zasada "skoro Lasy mają, to niech płacą". Sam projekt ustawy nazwał "haniebnym" i złożył wniosek o odrzucenie go.

Posłowie opozycji podkreślali ponadto, że nowela budzi wątpliwości konstytucyjne, gdyż przewiduje nałożenie w danym roku podatkowym daniny, którą firma będzie musiała zapłacić. Podkreślali też, że nowe przepisy zmierzają do destabilizacji Lasów Państwowych. Minister środowiska Maciej Grabowski odnosząc się do tych zarzutów powiedział, że Lasy Państwowe nie są właścicielem lasów, gdyż "jest to własność nas wszystkich". "Wartość tych lasów, które są w zarządzie Lasów Państwowych, to ok. 400 mld zł i charakter tej wpłaty to jest taka quasi dywidenda od zarządu tym wielkim majątkiem" - mówił.

Powołując się na bilans Lasów Państwowych dodał, że na koniec 2012 r. ich krótkoterminowe aktywa finansowe (środki na rachunkach bankowych) wynosiły 3 mld 81 mln 817 tys. zł. "Mówimy w tej chwili o przekazaniu 800 mln zł z tych ponad 3 mld zł. Teza o tym, że spowoduje to destabilizację i złe funkcjonowanie Lasów kompletnie nie ma się do faktów" - podkreślił.

Zdaniem posła PSL Stanisława Żelichowskiego prace nad projektem ustawy spowodowały "demagogiczne popisy". Przypomniał, że za rządów PiS na inwestycje w lasach szło około 400 mln zł, teraz - jak mówił - jest to miliard zł. Złożył też poprawkę dotyczącą zatrudnienia pracowników Lasów.

Podczas piątkowego głosowania w Sejmie większość posłów przeciwna była wnioskom o odrzucenie nowelizacji, które złożyli posłowie PiS oraz Solidarna Polska. Przed głosowaniem o odrzucenie tych wniosków sprawozdawca połączonych komisji finansów i środowiska Krystyna Skowrońska (PO) powiedziała, że odrzucenie noweli oznaczałoby nieprzekazanie 650 mln zł na drogi lokalne oraz niezmniejszenie deficytu o 150 mln zł w 2014r..

Sejm odrzucił też poprawki Twojego Ruchu, które mówiły zakładały rezygnację z wypłaty do budżetu 1,6 mld zł w latach 2014-2015, obniżeniu corocznych wpłat z 2 do 1,5% oraz wydłużenia vacatio legis.

Podobny los spotkał poprawki SLD, które proponowały m.in. obniżeniu drugiej transzy wypłaty z 800 do 400 mln zł oraz aby wpłata na poziomie 2% obliczana była przychodów uzyskanych przez Lasy Państwowe ze sprzedaży drewna – grubizny (kłody drewna o średnicy powyżej 7 cm), tak aby wyłączyć z opodatkowania drewno sprzedawane okolicznej ludności na opał.

W najbliższym czasie spodziewać się należy kolejnej nowelizacji Ustawy o lasach dotyczącej wprowadzenia do polskiego prawodawstwa zmian związanych z wdrożeniem unijnych dyrektyw FLEGT i EUTR dotyczących m.in. legalności obrotu drewnem.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Luka [2]

I "niestety" stało się to co miało się stać już dawno temu:))) Już nie bedzie nagrody co miesiąc, na święta, dzień leśnika itp.... Szkoda bo tak dobrze szło, nieprawda Panowie leśniczowie:)))

Pozdrawiam

Luka [15]Odpowiedz na ten komentarz2014-01-25 09:26:41

Zgłoś nadużycie

Jakoś będzie ...

Jakoś będzie, przeżyjemy to jakoś. Może będzie trochę skromniej w naszych rodzinach, trzeba będzie zacisnąć pasa ale damy radę. Natomiast Ty dalej będziesz się pławił w swojej zawiści. Pozdrawiam wszystkich drzewiarzy i tartaczników nawet tych zawistnych.

smrekun [7]Odpowiedz na ten komentarz2014-01-25 10:49:16

Zgłoś nadużycie

A ja życzę leśnikom, żeby zarabiali jak najwięcej. Z tym, żę uważam, ...

że obecny system finansowy nie sprzyja racjonalizacji gospodarki. Tak samo uważam, że 2 % od przychodu to też nie jest dobry pomysł. Jeżeli nastąpiłby podział ZYSKU na cżęść do budżetu, część dla LP i część dla załogi wtedy zaczęto by się przyglądać kosztom i ich racionalizacji

Artur [3]Odpowiedz na ten komentarz2014-01-29 09:39:35

Zgłoś nadużycie

NIESTETY

SKOŃCZYŁ SIĘ DZIEŃ DZIECKA , LASY SAME NA SIEBIE BICZ UKRĘCIŁY, AMIAŁO BYĆ TAK FAJNIE ,AUTOGRAFY ,WYWIADY,HA, HA,

GATER [27]Odpowiedz na ten komentarz2014-01-25 11:54:00

Zgłoś nadużycie

prawda czasu ,prawda ekranu

to nie są pieniądze LP a nasze wyrywane przez ostatnie 5 lat z naszych firm przez zawyzone ceny drewna/ e-drewno,systemowe /.Panowie w Żarach jest taka firma prowadzona przez niemca/GAJOWY/ która kupuje i wywozi ponad 300 tys m3 SUROWCA do Niemiec do papierni i kotłowni .Pytanie proste do LP które tworzyły cudowne zasady sprzedazy drewna w 2007 roku ,DLACZEGO i dla kogo bo napewno nie dla firm drzewnych.

adam mituniewicz [10]Odpowiedz na ten komentarz2014-01-25 12:37:57

Zgłoś nadużycie

podatki

Dotąd LP nie płciły podatku od działalności podstawowej, więc uważam, że dobrze się stało, że działalność będzie opodatkowana. Z drugiej strony, jako że nie jestem specjalistą od podatków, zastanawia mnie, czy jest jeszcze jakaś działalność w Polsce opodatkowana w formie odsetek od przychodów, a nie od zysków. Teraz w ten sposób powinno się opodatkować sieci handlowe, nie będzie miało wtedy znaczenia zawyżanie kosztów.

drzewiarz [1]Odpowiedz na ten komentarz2014-01-27 08:26:03

Zgłoś nadużycie

Idąc tą logiką

firmy drzewne też... właściwie to wszystkich od przychodu.

Wujek [387]Odpowiedz na ten komentarz2014-01-27 16:54:31

Zgłoś nadużycie

podatki

Proponuję jeszcze nową daninę LP na " biednych" drzewiarzy i meblarzy. Przecież Oni pracują dla dobra narodu. Płacą wysokie pensje swoim pracownikom i walczą z bezrobociem - cóż za poświęcenie! Oni też chcą podatku obrotowego jak za komuny, po co mają robić koszty jak można oddać do budżetu. A lasy wyciąć wszystkie - po nas choćby potop.

Wacek [2]Odpowiedz na ten komentarz2014-01-28 22:48:29

Zgłoś nadużycie

Polak

Polak to dziwny człowiek..krótkowzroczny najczęściej budzi się jak już rękę ma w nocniku..czy mamy za mało jeszcze przykadów do czego prowadzi prywatyzacja..?Wrócą czasy przed wojenne gdzie pan na koniu jezdził i nie pozwalał na spacery po lesie czy zbieranie runa, to tylko mały przykład Dlaczego nie potrafimy zaprotestować , dlaczego czekamy ..na co..?

Nerwus [10]Odpowiedz na ten komentarz2014-02-09 10:01:30

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz