/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Dotacje dla spalania drewna bezpośrednim zagrożeniem dla przemysłu drzewnego

Autor: oprac. dja
Źródło: Journal of Forest Economics
Data: 2013-12-13


Alexander Moiseyev, Birger Solberg, A. Maarit I. Kallio - naukowcy z Norweskiego Uniwersytetu Przyrodniczego oraz fińskiego Instytutu Badawczego Leśnictwa (METLA) opublikowali wyniki badań, które prognozują skutki zmian cen węgla, gazu ziemnego i opłat za emisję dwutlenku węgla oraz warunków rynkowych na wykorzystanie drewna do produkcji energii elektrycznej i ciepła w Unii Europejskiej.

Dotacje dla spalania drewna krytycznym czynnikiem rozwoju rynku drzewnegoDotacje dla spalania drewna krytycznym czynnikiem rozwoju rynku drzewnegoFot. D. Jabłoński

Analiza przeprowadzana została przy użyciu modelu globalnego sektora leśnego EFI-GTM rozszerzonego na produkcję energii elektrycznej i ciepła z drewna, węgla, gazu ziemnego, energii wiatrowej i słonecznej.

Ceny węgla, gazu wpływają na ilość spalanego drewna
Wyniki badań wskazują, że przy niskich cenach węgla i gazu, zastosowanie drewna do wytwarzania energii ogranicza się do najtańszych pozostałości zrębowych. To sytuacja, która dla sektora drzewnego jest jak najbardziej naturalna. Na opał trafia drewno, którego wykorzystanie na cele przemysłowe jest niemożliwe lub nieopłacalne.

Ten stan zmienia się gdy cena węgla, a przede wszystkim cena gazu ziemnego jest na wysokim poziomie. Wtedy na cele energetyczne trafia drewno, które wcześniej było surowcem dla różnych gałęzi przemysłu drzewnego.

Opłaty za emisję CO2 istotnym elementem
Według prognozy dla regionu Unii Europejskiej (włączając Szwajcarię i Norwegię), w 2030r. przy opłatach za emisje dwutlenku węgla na poziomie 100 euro za tonę CO2, do energetyki - oprócz 224 mln m3 pozostałości zrębowych - trafi około 32 mln m3 pełnowartościowego surowca drzewnego. Ten stosunkowo niewielki wzrost zużycie drewna przemysłowego na cele energetyczne wynika przede wszystkim ze wzrostu znaczenia w nadchodzących latach innych form energii, takich jak gaz ziemny, energia słoneczna i energia wiatrowa, która stawać się będzie coraz bardziej konkurencyjna.

Dotacje dla energetyki zagrożeniem dla przemysłu drzewnego
Zagrożeniem dla przemysłu drzewnego okazują się być dotacje jakie przyznawane są producentom energii z biomasy drzewnej. Nawet przy niskich cenach węgla i gazu, opłaty za emisje CO2, powodują wzrost zużycia drewna na cele energetyczne. Drewno jako "zielone" źródło energii wpływa na zmniejszenie tych opłat.

Stan rzeczy zmienia się jednak radykalnie kiedy pojawiają się dotacje do spalania drewna. Prognozy naukowców nie napawa optymizmem. Przy wysokich cenach węgla i gazu oraz opłacie za emisję CO2 na poziomie 100 euro/t, dotacja w wysokości 30 euro/MWh energii wyprodukowanej z drewna lub w wyniku współspalania węgla i drewna będzie miała znaczący wpływ na europejski sektor opierający się na przetwórstwie drewna.

W zależności od rozwoju popytu na produkty przemysłu drzewnego, w porównaniu do analogicznej sytuacji bez dotacji przewidywany jest:
- wzrost pozyskania drewna w lasach o 6-9%
- spadek produkcji wyrobów z drewna o 10-12,5%
- wzrost cen papierówki o 30-60%
- wzrost importu drewna i wyrobów z drewna o 6-9 razy.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz