/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Unia chce również biopaliw z drewna

PAP

Autor: oprac. pks
Źródło: PAP
Data: 2013-08-12


Komitet ds. środowiska Parlamentu Europejskiego chce, aby drewno było jednym z surowców stosowanych do wytwarzania biopaliw.

Unia chce również biopaliw z drewnaUnia chce również biopaliw z drewnaFot. Drewno.pl

Komitet ds. środowiska Parlamentu Europejskiego pod koniec lipca przegłosował propozycję ustawy o biopaliwach. Projekt PE jest zbliżony do założeń Komisji Europejskiej, które opublikowano w grudniu 2012 roku. Propozycja PE zakłada 10% udział paliw z odnawialnych źródeł w 2020 roku w zużyciu energii na cele transportowe ogółem. Z tego 5,5% maksymalnie mogą stanowić paliwa tzw. pierwszej generacji, czyli wytworzone z surowców rolnych. Reszta mają to być biopaliwa drugiej generacji produkowane z surowców celulozowych jak glony, odpady tartaczne czy trawy, albo z odpadów komunalnych czy poubojowych.

Kolejne głosowanie w tej sprawie odbędzie się na sesji plenarnej europarlamentu we wrześniu. Propozycja wymaga także zgody krajów członkowskich na Radzie UE.

Według Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa, propozycja Parlamentu Europejskiego jest krokiem dalej niż wcześniejszy projekt KE. Pokazuje, że zwrot polityki w sektorze biopaliw w UE jest faktem i paliwa pierwszej generacji nie będą dłużej promowane. Politycy stawiają na paliwa celulozowe, które powstają z niespożywczych surowców. Jest to odpowiedź na krytykę o przyczynianiu się do głodu w krajach trzecich, skąd pochodzi ok. 1/3 surowców do produkcji biopaliw w UE.

Do propozycji zmniejszenia produkcji biopaliw pierwszej generacji mają zastrzeżenia m.in. Francja i Niemcy. Pomysł nie podoba się także trzem europejskim stowarzyszeniom reprezentującym sektor dostaw biodiesla - Europejskiej Rady Ds. Biodiesla (EBB), Europejskiego Sojuszu Roślin Oleistych (EOA), a także Europejskiej Federacji Przemysłu Olejarskiego i Pasz Białkowych (FEDIOL).

Ograniczenie produkcji biopaliw z surowców rolniczych, jakie planuje wprowadzić Komisja Europejska, zakłóci równowagę w produkcji roślinnej i zwierzęcej - uważa dyrektor generalny Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju Lech Kempczyński.

Obecnie udział biopaliw w zużyciu paliw ogółem w UE wynosi nieco poniżej 5%.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Czyli.... [1]

ceny drewna pójdą w gróę?

Wujek [387]Odpowiedz na ten komentarz2013-08-14 18:42:45

Zgłoś nadużycie

Ścinka drzew

Miejmy nadzieję, że taka decyzja nie spowoduje wzmożonej ścinki drzew. I tak lasy są już masowo wycinane... http://drzewa.blog.pl/2013/08/23/scinka-drzew-wycinka-lasow-dlaczego-potrzebne/

Drzewo Ent [1]Odpowiedz na ten komentarz2013-08-30 02:40:04

Zgłoś nadużycie

Nie pójdą w górę pod warunkiem jasnego określenia oczekiwanej jakości ...

odpadów tartacznych oraz sprzedaży w większej skali odpadów pozrębowych.

M.Rudawski [12]Odpowiedz na ten komentarz2013-08-15 11:03:46

Zgłoś nadużycie

Wnoszę że jednak pójdą

tak jak ceny kukurydzy o około 50% poszły w górę od produkcji przez USA biopalił z kukurydzy własnie.
Widzę problem z sprzedaż odpadów pozrebowych w LP , bardziej mentalny... n-ctwa, które sprzedają odpady na rębki są traktowane... z politowaniem (nie wiem czy to właściwe słowo, ale na pewno traktowane są jako problemotwórcze)

Wujek [387]Odpowiedz na ten komentarz2013-08-15 13:31:38

Zgłoś nadużycie

Nikt nie myśli chyba???

Rynek biomasy (trociny,wióra,zrąbka,kora, zrzyny, klocki,drewno okrągłe z przeznaczeniem na opał, pellet i brykiet) jest pod kreską. Duża nadprodukcja. Ceny spadają z każdego dnia. Zamiast elektrowni jądrowej w Żarnowcu niech zbudują największą elektrownie na biomasę tak dużą i sławną jak ta w Bełchatowie opalana węglem brunatnym. By niebyło miejsca, że Kronospan obniża cenę za biomasę, a płyta wiórowa i tak ma nadal swoją cenę. Lecz Oni mają łeb na karku gdyż to Oni budują elektrownie. Blok bodajży 1 megaW. Polski przemysł drzewny jest jednym z największych. Wykorzystajmy nasz potencjał do bardziej rozsądnych decyzji. Dziękuje. Pozd.

Krystian [34]Odpowiedz na ten komentarz2013-08-16 06:12:30

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz